מאחורי הקלעים של ביטול מינוי יואב גלנט

עוד ביום שני הודיע היועץ המשפטי לראש הממשלה כי מינוי גלנט בעייתי. מאז החלו מגעים שונים בין נתניהו, ברק וגלנט, עד שאמש יצאה ההודעה הסופית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע אתמול לבג"ץ כי קיים קושי משפטי משמעותי בנוגע לסבירות ההחלטה למנות את האלוף יואב גלנט כרמטכ"ל. בהודעה נכתב בין היתר כי "ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר בעינה את ההחלטה בדבר המינוי". הודעתו זו היא שהובילה לבסוף לביטול מינויו של גלנט והצבת יאיר נווה כממלא מקום הרמטכ"ל.

כבר ביום שני בערב הבינו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק כי מינויו של האלוף יואב גלנט למשרת הרמטכ"ל הולך והופך למשימה בלתי אפשרית. אחרי שנתניהו חזר מארוחת הערב הממלכתית עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל טלפן אליו היועץ המשפטי לממשלה, שעדכן אותו לגבי עמדתו לפיה מינוי גלנט בעייתי ביותר.

נתניהו עידכן את ברק והשניים, שהבינו שהודעת היועץ המשפטי לממשלה תהיה קשה במיוחד פנו לוינשטיין כמה פעמים אתמול בבוקר כדי שיעדן מעט את נוסח ההודעה. שר הביטחון היה הדוחף העיקרי לעידון ההודעה.

אתמול בבוקר, לפני ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה במטה המוסד, נפגש ברק עם גלנט ועדכן אותו בהודעה המסתמנת של היועץ המשפטי לממשלה. בשולי ישיבת הקבינט שוחחו ברק ונתניהו, בחנו את האפשרויות השונות והבינו אט אט כי ייאלצו לבטל את מינויו של גלנט.

בצהריים נפגש ברק עם גלנט שוב ולפנות ערב התקיימה פגישה שלישית עם האלוף, הפעם גם בהשתתפות נתניהו. ראש הממשלה ושר הביטחון אמרו לגלנט כי הם סבורים שהוא המועמד הטוב והמוכשר ביותר, אך הנסיבות שנוצרו מחייבות אותם לשקול את הנושא שנית. "נקבל החלטה בשעות הקרובות ונעדכן אותך הערב", אמרו לגלנט.

נתניהו וברק המשיכו בהתייעצות נוספת במהלכה הבהיר ראש הממשלה כי אין מנוס מביטול המינוי. בסביבת נתניהו אמרו אתמול כי הוא החליט "לסיים את הפרשה כדי לייצב את הצבא בהקדם האפשרי".

לבסוף החליט נתניהו יחד עם ברק על מינויו של האלוף יאיר נווה לממלא מקום הרמטכ"ל. ביום חמישי בערב תתכנס הממשלה בירושלים לישיבה מיוחדת שבה יאושר מינויו של נווה לממלא מקום הרמטכ"ל. מיד לאחר מכן יפתחו נתניהו וברק בדיונים מואצים למינוי רמטכ"ל קבוע. נווה ימונה לתקופה של 60 יום, אולם נתניהו מעוניין למנות רמטכ"ל קבוע בתוך תקופה קצרה ככל האפשר.

כדי להציל חלק מכבודו של גלנט פרסם ברק הודעה שמביעה בו תמיכה: "אני חש צער ואכזבה עמוקה נוכח החלטת היועץ המשפטי לממשלה", ציין ברק בהודעה. "האלוף יואב גלנט הוא האיש המתאים ביותר לפקד על צה"ל בעת הזאת. האלוף גלנט הוא לוחם עז נפש, מפקד מהטובים שהיו לצה"ל ואיש שרבים בעם ישראל חייבים לו רבות".

היועץ ערך בדיקה עובדתית

הודעתו הדרמטית של וינשטיין, באה לאחר שלפני שבוע הונח על שולחנו דו"ח מטעם מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, במסגרתו נחשפה, בין היתר, מסכת ההשתלטות של גלנט על קרקע במושב עמיקם. בנוסף, צוינו שני מקרים בהם גלנט לא אמר אמת: בתצהיר שהוגש מטעמו לבית משפט ובמכתב שכתב בכתב ידו למינהל מקרקעי ישראל.

וינשטיין בחן בימים האחרונים בקפידה את ממצאי בדיקת המבקר, נפגש עם גלנט ופרקליטו עו"ד דורי קגלסבלד בתחילת השבוע, וערך לאחריה בדיקה עובדתית משלימה.

גורם בסביבתו של וינשטיין מסר אמש ל"הארץ" כי וינשטיין לא פעל באופן מתריס מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק בנוגע למינוי, אלא העביר אליהם את ההחלטה באשר למינוי הרמטכ"ל. ברוח זאת, הוסיף הגורם, הודעת וינשטיין לבג"ץ נכתבה ברגישות ובזהירות, לאור הרגישות הציבורית הגבוהה של הפרשה.

הודעתו של וינשטיין לבג"ץ נמסרה במסגרת עתירת התנועה הירוקה ופעילי סביבה שביקשו לבטל את המינוי בשל התנהלותו של גלנט סביב פרשת הקרקעות במושב עמיקם. העותרים תקפו את דרך הקצאת הקרקע לגלנט במושב על ידי מינהל מקרקעי ישראל ודרך השתלטותו על קרקע אחרת, שלא שייכת לו.

כעת תודיע הפרקליטות לבג"ץ על החלטת ראש הממשלה ושר הבטחון על ביטול המינוי, ובכך למעשה תתייתר העתירה.

ביקורת על מינוי נווה

עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג, המייצגים את התנועה הירוקה, אמרו אתמול כי העתירה שהוגשה מטעם התנועה הירוקה אילצה את הממשלה לקבל את ההחלטה הנכונה מהבחינה הערכית והמשפטית.

אלון טל, יו"ר מפלגת התנועה הירוקה, אשר עתרה לבג"ץ נגד הליך מינויו של גלנט, מסר בתגובה: "אנו מברכים על היום החשוב לשלטון החוק, שבו הוצב רף מוסרי גבוה לתפקידים ביטחוניים בכירים".

השר מיכאל איתן, השר היחיד שהתעקש לקיים בדיקה מעמיקה של פרשת קרקעות גלנט במושב עמיקם, בירך אתמול על ההחלטה לבטל את מינויו לרמטכ"ל. "זהו יום חשוב לעיקרון של שיוויון הכל בפני החוק", אמר איתן אתמול. "ביטול מינויו של גלנט הוא מהלך שיחזק גם את החברה וגם את הצבא ויצמצם את תופעות הפרוטקציה וההעדפה של בעלי שררה וכוח".

איתן הוסיף כי ההחלטה לבטל את מינויו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל היתה הכרחית ומתבקשת. "מדובר בממצאים חמורים מאוד. אין שום תום לב במעשיו של גלנט. מדובר במעשים פסולים שביצע וניצול לרעה של דרגותיו הצבאיות". איתן אמר עוד כי, "היועץ המשפטי לממשלה לא יכול היה לקבל החלטה אחרת על סמך הממצאים הקשים שמצא המבקר בחקירת המקרה".

יו"ר ועדת החוץ והבטחון, שאול מופז, הודיע כי הוא מתנגד למינויו של יאיר נווה לתפקיד הרמטכ"ל הזמני של צה"ל. לדבריו, יש לפעול להארכת מינויו של גבי אשכנזי עד אשר ימונה רמטכ"ל קבוע. מופז הודיע כי בכוונתו לכנס היום את ועדת החוץ והביטחון לדיון חירום בעקבות ביטול מינויו של יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. "על ראש הממשלה ושר הביטחון להאריך את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי ככל שיידרש, עד אשר תיקבע זהות הרמטכ"ל העשרים של צה"ל. אין מקום למינוי ממלא מקום".

ח"כ עמיר פרץ, לשעבר שר הביטחון, פנה אתמול לראש הממשלה ולשר הביטחון כדי שיאריכו את כהונתו של אשכנזי במקום למנות את נווה תחתיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות