האלוף יואב גלנט: לא שיקרתי, לא הולכתי שולל, לא הטעיתי

בהתייחסות פומבית ראשונה לפרשה שטירפדה את מינויו לרמטכ"ל ה-20, אומר יואב גלנט לערוץ 2: מצפוני נקי, אני דובר אמת

הארץ
יהונתן ליס
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יהונתן ליס
שירות ""

האלוף יואב גלנט, מי שהיה עד היום הרמטכ"ל המיועד, התייחס הערב (שלישי) לראשונה לפרשה שהביאה לטרפוד מינויו. "בפרשה האחרונה הגיעו מים עד נפש. העזו לומר שאני לא דובר אמת ואני אומר את זה בצורה הפשוטה ביותר: לא שיקרתי, לא הולכתי שולל, לא הטעתי", אמר גלנט בראיון לתוכנית "360" שתשודר הערב בערוץ 2.

"לא דיברתי שנים בתקשורת ועשיתי את עבודתי, אמר גלנט. "בחצי השנה האחרונה חברים רבים ובני משפחה יעצו לי לדבר בעיקר אחרי מה שנקרה פרשת מסמך גלנט, שהפך למסמך הרפז ולדעתי עוד יקבל שמות אחרים בזמן הקרוב. בחרתי לא להתייחס בפומבי לדברים, כיוון שאני מאמין במוסדות המדינה בשלטון החוק, וצה"ל יקר לליבי".

"כל חיי אני מדריך לוחמים בשדה הקרב", אמר גלנט, "אין דרך שהלוחמים ילכו אחריך מבלי שהם מאמינים בך. אמונה, אמינות, אמון - חד הם. מצפוני נקי ובאתי הנה כדי לומר לחיילי צה"ל ולבני משפחותיהם, אני דובר אמת. אני חי עם האמת שלי ויש רק אמת אחת... בין הסערה המקומית הזאת שקשורה לחבל ארץ אחד, לנקודה קטנה, לבין כשירותי לתפקיד הרמטכ"ל אין שום קשר".

עוד אמר גלנט, כי ייתכן שנפלו טעויות בהתנהלותו, אך הוא היה מצפה מהמדינה שתעמוד לצדו. "34 שנים אני מגן על מדינת ישראל, ואני מצפה שברגע נתון אחד מדינת ישראל תגן גם עלי".

גלנט השיב בראיון לממצאים שגיבש נגדו מבקר המדינה. "לפני כשבוע אני מקבל טלפון שבתוך 48 שעות אני צריך להגיב לדו"ח ביקורת של מבקר המדינה שיש בו 30 עמודים ועוד 6,000 מסמכים בדיסקים. מכל עשרות המסמכים שנטען שהיו בהם אי-דיוקים, נמצאו שני אי-דיוקים קטנים. על הדבר הזה מוציאים דו"ח, מתפרעים בתקשורת ומפקירים את דמי... מסוקים חגים מעל ביתי, כולל של רשתות ערביות, צלמים מסתערים לי לתוך הבית ואני מוצא את עצמי הניצוד בדומה למבצעים שאני הייתי עושה בלבנון, בעזה, ביהודה ושומרון כדי למצוא רוצחים. אני אומר, בואו נשים גבולות".

גלנט התייחס לסוגיית הפלישה לשטח ציבורי במטע הזיתים שלו והסביר כי האדם שאותו שכר כדי לנטוע את העצים, השאיר בין העצים מרווחים גדולים מדי וכך בטעות פלש לשטח נוסף של 28 דונם. "לצערי רוב הציבור חי בערים הבצורות ולא בספר ו-28 דונם נחשבים אצלו במונחי נדל"ן בצפון תל אביב", ציין. הוא סיפר כי מספר חודשים לאחר הנטיעה התבשר כי מדובר בפלישה ולאחר מכן יצר קשר עם עורך דינו וביקש ממנו לפעול כדי לחכור את השטח או לוותר על זכויות מבלי לעקור את העצים. כשנשאל מדוע עקר את העצים רק כעבור ארבע שנים, השיב כי "זו היתה שגיאה. היה צריך לעשות זאת מיידית. כאב לי לעקור נטוע. חברים מהמושב אמרו לי אם אתה עוקר, תיטע אותם בשטח הנטוע כבר, תצופף שורות. התברר שזו שנת שמיטה והמשפחה של אשתי שומרי מסורת. עברה עוד שנה, ואז עקרנו את העצים".

באשר לכביש הגישה לביתו שנפרץ אף הוא בשטח ציבורי, הסביר גלנט כי תוך כדי הבנייה חלו שינויים בחלוקת השטח. "המגרש מתחת לרגלינו הוסט מזרחה", ציין. לדבריו, התוכנית המקורית היתה להקים את החנייה במפלס נמוך שממנו עולים במדרגות אל הבית, אולם התברר כי המדרגות רבות מדי. "אני לא נמצא בבית כדי לסחוב סלים וכדומה, ואבא של אשתי נכה, ונזקקנו לחניה למעלה", הסביר. "המקום שנבחר היה למיטב הבנתו בתוך השטח שלנו. הלכתי למזכיר המושב והוא אמר לי 'אין שום בעיה ובדרך כלל במושב לא שואלים בכלל'". לאחר שמשפחה עברה להתגורר בחלקה הסמוכה, סיפר, החלו חיכוכים בין השכנים והוא נקלע ל"ריב בין שבטים במושב". לדבריו, הוא זוהה עם אחד הצדדים בסכסוך והחלו לאסוף עליו חומרים.

הפרשה בין השכנים הפכה לקמפיין נגדי

גלנט הוסיף כי הפרשה שהחלה כסכסוך בין שכנים נהפכה לקמפיין נגדו, שיש מאחוריו יד מכוונת, ושנועד לטרפד את מינויו לרמטכ"ל. "השימוש במנגנונים לגיטימיים בתזמון ובתהליכים לא לגיטימיים, כמוקש לפני כניסה לתפקיד, הוא בעיה", אמר. "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מי היד שמסובבת את הדברים. אני טוען שיש פה ניסיון למנוע את כניסתי על ידי גורמים שונים. מדובר כנראה על שיטה". גלנט הזכיר בהקשר זה את פרשת המסמך המפוברק שבו נפרשה תוכנית אסטרגטית לקידום מועמדותו.

האלוף נשאל אף על העיצוב הייחודי של ביתו. "הניסיון להפוך את הדבר הזה לנושא בתוך התהליך של בחירת הרמטכ"ל הוא ניסיון נלוז; הוא לא לעניין. בבית הזה ישנם בני המשפחה שלי, לפעמים גם חבריהם חברותיהם, חיילים בודדים שבאים אלינו חדשות לבקרים, וחלקם מאומצים על ידנו, וכולם נהנים ממנו. מה שמיוחד הוא החצר הפנימית. זה עניין של סגנון, עניין של טעם. האופי הוא אוריינטלי, ים תיכוני. הטעם והריח הוא עניינו של אדם".

באשר לתצהיר שהגיש לבית המשפט, שבו נאמר כי ביקש מבעוד מועד אישור לחריגת בנייה בעוד שבפועל הדבר נעשה בדיעבד, אמר גלנט כי "אם המשפט הזה מופיע או לא, זה לא היה מעלה או מוריד. לא זכינו בדבר כתוצאה מזה. לא ייחסתי לעניין הזה את החשיבות הראויה, ואני מצר על זה. בין זה לבין להגיד שמדובר בתצהיר כוזב - זה הבל".

צעד נוסף שנקט, ושהודגש בדו"ח של מבקר המדינה, הוא הצהרה על כך שחלקה שבפועל הוא אינו מעבד, מעובדת על ידו במשך שנים. גלנט הסביר כי כוונתו היתה לכך שאין הוא "עושה מניפולציה, חוכר את הקרקע ונותן למישהו אחר". לדבריו, טעה בניסוח. "הדברים האלה הם זוטות", אמר.

הוא הגדיר את מה שנעשה לו כ"משפט שדה". לדבריו, "המבקר נשען רק על זווית אחת, מה שהביא לו עיתונאי שבוקר וערב תוקף אותי בעיתון מסוים מבלי שהוא מדבר איתי, ומביאים זאת לידי פוליטיקאי בכיר שקורא לי מאפיונר. בכל ימי חיי הייתי חבר בצופים ובצה"ל ולא זכור לי שאלה ארגוני פשע. זה תהליך חד-צדדי וחד-כיווני - תופרים לך תיק, וכשהמטען מספיק גדול מפוצצים אותו שבועיים לפני שאני מתמנה לרמטכ"ל".

השר מיכאל איתן, שהיה היחידי שהתעקש לקיים בדיקה מעמיקה של פרשת הקרקעות, בירך על החלטת היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, "מדובר בממצאים חמורים מאוד. אין שום תום לב במעשיו של גלנט. מדובר במעשים פסולים שביצע וניצול לרעה של דרגותיו הצבאיות. הדו"ח של מבקר המדינה מפרט לפחות 15 פרשיות שונות הנוגעות לגלנט המשתרעות על פני כמה שנים והמאפיין את כולן הוא נסיונו של גלנט לקדם את האינטרס הפרטי שלו על חשבון האינטרס הציבורי והשחתת המערכות על מנת לקדם את האינטרסים הפרטיים שלו".

איתן אמר עוד, כי "היועץ המשפטי לממשלה לא יכול היה לקבל החלטה אחרת על סמך הממצאים הקשים שמצא המבקר בחקירת המקרה. קראתי את דו"ח המבקר במלואו. הדרך היחידה שבה היועץ המשפטי יכול היה להתיר את מינויו של גלנט הוא רק אם היה מגלה ממצאים חדשים שסותרים את ממצאי המבקר, וזה לא קרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ