פרשת יואב גלנט | הצבא צועד על איבתו של ברק

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

באחד מימי ראשית אוקטובר אשתקד טלפן האלוף במילואים דן הראל לידידו, רב אלוף גבי אשכנזי. "יאיר נווה סגן רמטכ"ל?!", שאל-אמר הראל. אשכנזי נדהם. נווה, כאחרים, אמנם הוזמן לשיחה עם שר הביטחון אהוד ברק, אך ברק ונווה גם יחד הכחישו שהוצע לו התפקיד שהאלוף בני גנץ עמד לפנות בסוף נובמבר. זמן מה לפני כן קרא הראל בעיתונות שנווה הוא אחד המועמדים לסגנות הרמטכ"ל. הוא התקשר אתו לתומו והציע לו את עזרתו, כסגן-רמטכ"ל לשעבר, אם יתמנה. באותו יום הודיע נווה להראל לפתע שהוא מעוניין להסתייע בו. בכך, למעשה, בישר כי ברק הציע גם הציע לו את התפקיד.

על איבתו של ברק לאשכנזי צועד עכשיו צבא שלם, שאינו כה שלם. כדי להיפרע מאשכנזי, על עצמאותו לעומתו בכלל ועל נצחונו בפרשת מינוי יואב גלנט בפרט, תבע ברק מראש הממשלה בנימין נתניהו להימנע מהמהלך הטבעי והמתבקש ביותר: הארכת כהונתו של אשכנזי בשבועות מעטים, בעוד הממשלה מחפשת רמטכ"ל חדש. במסגרת המבצע "רק לא גבי" מוכן ברק לוותר, לחודשיים, על תיפקוד סגן רמטכ"ל - אלא אם בדעתו למנות אלוף כלשהו לממלא המקום של ממלא המקום - ולהסתפק כרמטכ"ל-בפועל בקצין שחזר לשירות הקבע ב-29 בנובמבר, לאחר כשלוש שנים כאזרח.

נווה נחשב לקצין יעיל. כמו גלנט, לא כיהן מעולם כראש אחד האגפים החשובים (מודיעין, תכנון, מבצעים) במטכ"ל. הוא רוצה להיות רמטכ"ל, אך בנסיבות אחרות לא היה ניצב בשורה הראשונה של המועמדים לתפקיד. ברק רוצה בו, לפחות כרגע, על דרך השלילה; רק לא אשכנזי.

אמש נחל ברק אחת התבוסות הקשות בחייו, שנייה רק למפלתו מול אריאל שרון בבחירות לראשות הממשלה ב-2001. השנתיים האחרונות שלו בממשלת נתניהו הוקדשו לכרסום במעמד הרמטכ"ל, שהניח מהמורות על דרכם של ברק ונתניהו לטהראן. ברק, שביקש ללמד את מתנגדי גלנט שיעור בדמוקרטיה ודיבר על "פוטש", לא כיבד את ההליך הדמוקרטי שבמסגרתו מינתה הממשלה הקודמת את אשכנזי לארבע שנים.

אפשר שבעיניו גם מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ הם אויבי הדמוקרטיה, המוגדרת כשיטה להחתמת מוסדות על מימוש רצונו של ברק. המאמץ כולו היה לשווא, משום שברק לא העמיק לבדוק את רקעו של גלנט וזילזל בצורך להכשיר את הקרקע והלבבות למינוי. גלנט, לאסונו, גילה שתמיכת ברק היא המקבילה הישראלית של נצחון פירוס.

דוד בן-גוריון, שזכה בחודש שעבר שברק ישווה עצמו אליו, קומם עליו בעיצומה של מלחמת 1948 את הממשלה והמטכ"ל. סמכויותיו מול צה"ל הוגבלו בידי ועדת שרים. ברק הוא העריץ היחיד בעולם שמעליו מכהן להלכה ראש ממשלה.

נתניהו, למוד לקח התבזותו בפרשת גלנט, השמיע אמש רחשים ראשונים ומהוססים של ניתוק מגע מלפיתתו. פתאום הוא רוצה רשימת מועמדים לרמטכ"ל, לא תכתיב נוסף. זה השלב הבא, אבל קודם לו מינוי ממלא-מקום הרמטכ"ל. די ב-15 שרים, רוב בממשלה, כדי לבלום את גחמת ברק ולכפות עליו לסבול את אשכנזי עוד חודשיים. המשימה אפשרית. מיקי איתן אחד כבר יש. דרושים רק עוד 14.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ