יוסי ורטר

ששת הימים האחרונים, מאז פרסום דו"ח המבקר בעניינו של יואב גלנט, צריכים להילמד בבתי ספר לניהול משברים, בסעיף: מה לא לעשות, איך לא לעשות, מתי לא לעשות. בפרק הזמן הקצר הזה, בין דו"ח המבקר, להחלטת היועץ המשפטי, נעשו כל המשגים על ידי הדרג המדיני-בטחוני, הועמקה ההסתבכות והתעצמה המבוכה.

כאשר לכל בר דעת היה ברור, כבר ביום חמישי שעבר, שגלנט לא יהיה הרמטכ"ל הבא, האלוף עצמו, שר הביטחון ברק שהמליץ על מינויו, וראש הממשלה נתניהו שאימץ את ההמלצה והביאה לאישור הממשלה, נהגו כאילו הם לוויינים המשייטים בחלל החיצון, מנותקים מהמתרחש. הם התחפרו באדמה, עמוק באדמה, מנסים לאנוס את המציאות בהתאם לרצונם. הם אפשרו לסאגה המביכה הזו להימשך עד לסיומה הצפוי מראש. כמו בכל טרגדיה יוונית, הסיום הזה היה אכן, צפוי וידוע מראש. ורק השחקנים הראשיים, כולם יחדיו ואיש מהם בנפרד, לא עשו את שנדרש מהם כדי לשנות את הסוף.

גלנט התגלה כמי שיודע לפלוש לשטחים, אבל לא יודע לסגת בזמן. אם היה קורא את תמונת המציאות, היה מודיע מראש, עוד לפני החלטת היועץ וינשטיין, כי הוא מוותר על המינוי. הוא היה יכול לנמק את החלטתו בטעמים של אחריות, ממלכתיות ודאגה למצב המדינה. כל היחס כלפיו היה משתנה בבת אחת. חטא היהירות הוא שגרם לאלוף מוערך, ללוחם שתרם לא מעט למדינה, לרדת מהבמה מושפל, מוכתם, משוח בזפת ובנוצות. עם כתם על המצח, וכתם על הגב.

נתניהו וברק זה סיפור אחר: הקשר האישי-פוליטי ביניהם, שאין דומה לו בחוזקו, ושהתהדק מן הסתם לאחר שברק פרש ממפלגת העבודה ונשבע אמונים לנצח לנתניהו, שיחק כאן תפקיד מרכזי. קשה לדעת מה נאמר ביניהם בשיחות הפרטיות האין סופיות שהם מנהלים אבל ניתן לנחש די בוודאות שמי שחתום על העקשנות, האטימות וההליכה עם הראש בקיר, הוא ברק. התכונות הללו, שגרמו לנתניהו להעריץ את ברק מתקופת שירותם המשותף בסיירת, הן שהובילו את שניהם אל הביזיון התקדימי הזה. ניתן גם להעריך שהסרט הרע הזה יסדוק במשהו את יחסיהם.

ואי אפשר לסיים את פרשת גלנט בלי מלה על השר מיכאל איתן: לפני 22 חודשים, הוא מונה לשר בלי תיק, שר זוטר שבזוטרים, בממשלת נתניהו. לאחר מאמצים רבים הומצאה לאין-תיק שלו כותרת: "השר לשיפור הקשר בין הממשלה לציבור". איתן, היחיד מבין שרי הממשלה שהצביע בשעתו נגד המינוי, הפך את פרשת גלנט לבייבי הפרטי שלו. הוא חקר ותיחקר, בדק ומצא, אסף ראיות ועדויות ומסמכים וצילומים והגיע למסקנה כי גלנט אינו ראוי להיות רמטכ"ל. בעקשנות, (יש גם עקשנות חיובית) האופיינית לו, הוא הטריד את המבקר ואת היועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שייעשה צדק. מסע הצלב המוצדק שניהל הופך אותו לקראת תום שנתיים לכהונת הממשלה, לשר הבולט ביותר בממשלה. מומלץ לא להסתבך אתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ