יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שאול מופז: החלטת ברק למנות רמטכ"ל זמני נבעה משיקולי אגו אישיים

ועדת חוץ וביטחון שוקלת לזמן את שר הבטחון להסביר את מינויו של נווה לרמטכ"ל זמני; ברק: מציע לכולם לא להתלהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת חוץ וביטחון שוקלת לזמן את שר הבטחון, אהוד ברק, כדי להסביר את החלטתו למנות את יאיר נווה לרמטכ"ל זמני במקום להאריך בחודשיים את כהונתו של הרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי. לדברי יו"ר הוועדה, שאול מופז, ההחלטה של ברק נבעה מ"שיקולי אגו אישיים". ברק הודיע כי יסכים לפרוש את השיקולים שהביאו אותו לקבל את החלטתו בפני ועדת משנה של ועדת חוץ ובטחון.

הוועדה קיימה היום (רביעי) דיון בהול בעקבות ההחלטה לבטל את מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל ולמנות את האלוף יאיר נווה תחתיו כמינוי זמני לחודשיים. "זהו יום מורכב ועצוב למדינת ישראל ולצה"ל", אמר מופז, וביקש להודות לגלנט על 34 שנות שירותו. "אני מתנגד למסע הרדיפה האישי שמנתנהל נגדו ומצר על נורמות המאבק שהפכו לחלק מהנוף העכור במטה הכללי היום", אמר מופז. "דבריו של האלוף גלנט על 'משפט שדה' עדין מהדהדות, ואני שוקל לזמנו לוועדה בשבוע הבא".

ברק ואשכנזי. תצלום: תומר אפלבאום

מופז מתח ביקורת נוקבת על ההחלטה למנות את יאיר נווה כמינוי זמני וטען כי מדובר בבעיה חוקתית יסודית. "ההחלטות שהתקבלו אתמול על ידי שר הביטחון וראש הממשלה אינן משקפות את מה שנכון ורצוי למדינת ישראל בעת הזו. הביקורת שלי אינה נוגעת באופן אישי לסגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, אלה לתחושה הבלתי נמנעת ששיקולים אישיים ואגו הם שהביאו להחלטה שלא להאריך את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי. החילופים במערכת הביטחון, בפיקוד הבכיר ובזרועות המודיעין - כל אלה חייבו מראש הממשלה ומשר הביטחון להתעלות על היצרים האישיים ולהאריך את כהונת הרמטכ"ל המכהן", אמר מופז. "אם לא היה די באלה, הרי שהמצב באזור והשינויים האסטרטגיים המתחוללים במזרח התיכון היו בבחינת שיקול נוסף וחשוב שחייב לפעול בדרך אחרת. מנהיגות שקולה, אחראית וממלכתית הייתה צריכה לנהוג אחרת".

ח"כ שי חרמש (קדימה) אמר כי גלנט נפל קורבן ל"סיכול ממוקד" שיועד לברק. לדבריו, "גלנט, האיש אשר אזרחי ישראל חבים לו רבות, נפל קורבן ל'סיכול ממוקד' בידי גורמים אינטרסנטים שטובת המדינה מהם והלאה. הרמטכ"ל אינו נבחר ציבור ולכן הוא חייב להיחשב זכאי עד שהוכחה אשמתו. הפוטש הוא בראש ובראשונה נגד ברק; גלנט הוא זה ששילם את המחיר היום, אנחנו אלה שנשלם אותו בעתיד".

בתגובה לדברים, קרא שר הביטחון לחברי הוועדה לנהוג באיפוק ולא להיסחף להתלהמות. בהודעה שפרסמה לשכתו, הוא הצהיר כי הוא מוכן להיפגש עם ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון ולפרוש בפניה את ההתפתחויות במהלך מינוי האלוף יואב גלנט, ובשיקולים שהביאו להמלצה למינוי האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל בפועל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ