ראש השב"כ יובל דיסקין על גלעד שליט: החמאס לא עצר את דרישותיו

ראש השב"כ הסביר למה המגעים לשחרור החייל החטוף לא צלחו. על הכתבה שהציתה את פרשת קם: היא היתה חשובה, אך פרסום המסמכים לא היה נכון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש השב"כ, יובל דיסקין, התייחס הערב (רביעי) באירוע לציון 30 לפטירתו של העיתונאי דב יודקובסקי, למשא ומתן שניהל בנוגע לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, וכן לפרשת ענת קם. באירוע שהתקיים בבית אגודת העיתונאים בתל אביב השתתפו גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, השר סילבן שלום, והשופט בדימוס מאיר שמגר.

דיסקין סיפר על הנסיעה שלו בשלהי כהונת אולמרט ב-2009 למצרים לדון בשחרור שליט, ואמר כי "אנשי החמאס שהיו במשלחת בקהיר לא רצו לעצור (את דרישותיהם) בשום נקודה. הם ידעו בוודאות שבכל תנאי שיציבו, בלאו הכי הלחץ הציבורי יגרום לקבלו. בשלב מסוים הבנתי שזה מדרון חלקלק".

ראש השב"כ התייחס בהרחבה גם בנוגע לפרשת אורי בלאו, ענת קם והמסמכים, וסיפר כי החקירה בנושא החלה בעקבות שיחות בינו לבין הרמטכ"ל. "יש הבדל בין פרסומים שונים לבין פרסום מסמכים ברמת סיווג גבוה ביותר. עלה החשד שזה קצה הקרחון". לדבריו, "הארגון שלי בעד חירות עיתונאית. העבודה שהתקשורת עושה במדינה דמוקרטית היא לא פחות חשובה מהעבודה של מערכת הביטחון וקהילת המודיעין, אבל אני מצפה מהתקשורת שתדע לכבד את מערכת הביטחון. אנחנו משקיעים מאמצים אדירים בגיוס מודיעין אך חייבים לגלות אחריות הדדית". דיסקין הוסיף כי הוא הופתע מכמות המסמכים שנאספה.

לגבי הכתבה עצמה שבעקבותיה התפוצצה הפרשה בנוגע למדיניות החיסולים בשטחי יהודה ושומרון, הודה דיסקין כי קיימת לה חשיבות עיתונאית, אך אמר כי "הכתבה נראתה לי חשובה אבל פרסום המסמכים לא היה לעניין ולא היה נכון. אני מבין שעיתונאים מדברים עם אנשים ומגיעים למידע, אבל להכניס את האצבע לעין ולסובב בפרסום המסמכים - זה בעייתי. היו במסמכי קם תוכניות מגננה של פיקוד דרום ותוכניות השתלטות על מקומות". המסמכים שאליהם התייחס דיסקין ושהופיעו בכתבה, פורסמו בנובמבר 2008 ואושרו לפרסום על ידי הצנזורה.

"תקשורת לא מונעת רק מהרמה הפילוסופית הגדולה של חופש הביטוי אלא גם ממניעים כלכליים", ציין דיסקין, "התחרות הכלכלית מסכנת סודות מדינה. ראש השב"כ הוסיף עוד כי בלאו לא העביר את המסמכים שבראשותו לגורמים נוספים. לגבי העמדתו לדין, אמר דיסקין כי אין בכוונתו להתייחס מכיוון שהנושא נמצא אצל הפרקליטות.

דיסקין, הפורש במאי, אמר כי לא החליט עדיין מה יעשה וכי הוא מברך על כך שיש לו שלוש שנות צינון. הוא הוסיף בהלצה כי לא פנו אליו למלא את תפקיד הרמטכ"ל ואם יפנו אליו יסרב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ