טירקל וחברי הוועדה: "שפכו את דמו של גלנט"

הוועדה שאישרה את מינוי גלנט עולה להתקפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת טירקל יצאה אתמול למגננה, לנוכח ההתקפה שספגה בשבועות האחרונים על הכשרת מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. יו"ר הוועדה, השופט בדימוס יעקב טירקל, הרבה להתראיין בערוצי התקשורת השונים וסיפק את גרסתו ביחס לתפקוד הוועדה. גם שר המשפטים לשעבר, עו"ד משה נסים, יצא להגנת עבודת הוועדה. בשיחה עם "הארץ" הדף נסים את הביקורת שלפיה עבודת הוועדה לא היתה מעמיקה, ולא חשפה את הפגמים שהתגלו בדיעבד בהתנהלותו של גלנט. נסים תהה אתמול: "האם בדקו את כשירותם של כל אלה שיושבים על כסאות במדינה?" והוסיף כי "שפכו את דמו של גלנט בראש חוצות".

"אם רוצים לחקור לעומק", אמר נסים, "לא צריך להקים ועדה שבראשה שופט בדימוס שאין לו סמכות ואין לו כלים לחקור כל פרט קטן. הוועדה יכולה לדון רק בסוגיות שידועות לה. אנחנו לא ועדת חקירה. אנו ועדה שצריכה לבחון את המינוי לפי החומר שלפניה ולא על סמך חומר שהיא צריכה לחפש בנרות, כי אין לה כלים ויכולת לעשות זאת. אנחנו לא מצ"ח ולא ועדת חקירה".

בחינת התבטאויותיו של טירקל עצמו, בשניים מהראיונות שהעניק אתמול לכלי התקשורת בתוכניות הצהריים של קול ישראל וגלי צה"ל מעלה אי-דיוקים. בראיון לגלי צה"ל אמר אתמול טירקל כי "הוועדה שלי לא יכולה להקפיד ולהחמיר יותר כי היא הקפידה והחמירה בדרגה הגבוהה ביותר שהיא היתה יכולה...למרות הסמכויות המוגבלות ביקשנו עוד חומרים ועוד חומרים. למרות הסמכויות המוגבלות מאוד שיש לוועדה, בעצם כל סמכותה לקבל חומר ולהביע את דעתה אם הכל כשר מבחינת טוהר מידות".

בפועל, למרות שהוועדה קיבלה את תחקיר "מעריב" על הפרשה ופרסומים נוספים, היא נמנעה לדון בכל הממצאים החמורים שעלו מהם. הוועדה לא זימנה גורמים מקצועיים ממינהל מקרקעי ישראל או מוועדות התכנון והבנייה, לא פגשה בעלי תפקידים רשמיים במועצה המקומית החולשת על עמיקם, לא קראה לתחקירן "מעריב" קלמן ליבסקינד או לשכניו של גלנט שיסקרו בפניה את הפרשה ואף לא דרשה מסמכים נוספים, המתבקשים מקריאת התחקירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ