בצבא מתחו ביקורת על נתניהו וברק: להשאיר את אשכנזי עד למינוי מחליף

מינויו של נווה יחמיר את השיתוק בצמרת הצבא, שכן לא יוכל לאשר מינויים של יותר מ-150 קצינים בדרגות תת אלוף ואלוף משנה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ביקורת קשה בצה"ל על מינויו הזמני של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל בפועל לתקופה של חודשיים. קצינים בכירים הביעו חשש שהמהלך יעמיק את השיתוק בצמרת הצבא, וכי מוטב להאריך את כהונת הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי, האמורה להסתיים ב-14 בפברואר. לדעה זו שותפים גם השרים משה יעלון ודן מרידור, שמסתייגים מהמינוי הזמני.

הממשלה תכונס רק ביום ראשון כדי לאשר את מינוי נווה, לאחר החלטת בנימין נתניהו ואהוד ברק להסיר את מועמדותו של האלוף יואב גלנט, בעקבות הסתבכות פרשת הקרקעות במושב מגוריו בעמיקם. גלנט הגיש אתמול את כתב התגובה שלו לעתירה לבג"ץ נגד מינויו, שבו מתח ביקורת קשה על התנהלות היועץ המשפטי ומבקר המדינה. הוא האשים עיתונאים בניהול "תעמולת זוועה" נגדו (ראו ידיעה בעמוד 5).

ככל הידוע, ברק היה אמש נחוש להעביר את מינוי נווה במתכונת שסוכמה בינו ובין נתניהו. שר הביטחון התנגד להארכת כהונת אשכנזי, בנימוק שיחסיהם העכורים אינם מאפשרים זאת. בראיון אתמול לערוצים 2 ו-10 אף רמז ברק כי אשכנזי מעורב ב"עניינים אתיים, נורמטיביים ואפילו מקצועיים ממדרגה ראשונה" (ראו ידיעה בתחתית העמוד).

מינוי רמטכ"ל בפועל לחודשיים הוא מהלך חסר תקדים, המעורר ביקורת קשה גם בתוך המטכ"ל. אלופים בשירות פעיל ואלופים בדימוס העלו אתמול סוגיות רבות שעלולות להיפגע מהמהלך. בין השאר, טענו כי הדבר יפגע במימוש תוכנית העבודה של צה"ל ל-2011 ובגיבוש התוכנית הרב שנתית.

קצינים בכירים אמרו ל"הארץ" כי כהונת הביניים של נווה תחמיר את מצב השיתוק שהצבא נתון בו בלאו הכי בשל המשבר בין שר הביטחון לרמטכ"ל, פרשת מסמך הרפז והסערה סביב מינויו ופסילתו של האלוף גלנט לכהונת הרמטכ"ל.

סוגיה אחרת שמעוררת תרעומת רבה נוגעת לעיכוב המתמשך באישור מינויים של יותר מ-150 קצינים בכירים, בדרגות תת-אלוף ואלוף-משנה. אשכנזי הודיע על המינויים לפני כחצי שנה, אולם ברק עיכב את אישורם בטענה שיש להמתין לכניסתו של גלנט, שיבחן אותם מחדש. ברקע, עומדת כנראה התנגדותם של ברק וגלנט למינוי עוזרו של אשכנזי, אלוף-משנה ארז וינר, לקצין חינוך ראשי בדרגת תת-אלוף.

חקירת המשטרה בפרשת הרפז העלתה כי וינר הוא שאישר את הוצאת המסמך מלשכת הרמטכ"ל, משם הגיע בדרך עקיפה לערוץ 2. בדיעבד התברר כי מדובר במסמך שזייף מקורבו של אשכנזי, סא"ל (מיל') בועז הרפז. בין ברק לאשכנזי התפתח מאבק, כשהרמטכ"ל המכהן מסרב ללחצי השר לבטל את מינוי וינר לקח"ר.

הקפאת המינויים פוגעת במספר גדול של קצינים, שאינם יודעים בוודאות מה יהיו תוכניותיהם החל מהקיץ הקרוב. כיוון שספק אם נווה יוכל להידרש לבעיה עד למינוי רמטכ"ל קבוע, צפוי עיכוב של כחודשיים נוספים, שכבר ישפיע לרעה על תקופת החפיפה של הקצינים החדשים בתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ