הרמטכ"ל גבי אשכנזי מגיב: מותיר צבא ערכי ונורמטיבי

שר הביטחון הסביר בראיונות לערוצי הטלוויזיה את החלטתו להימנע מהארכת כהונת אשכנזי. לטענתו, "מדובר בעניינים אתיים מן המדרגה הראשונה"

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי נאם הערב בטקס פרידה שערך לכבודו ארגון נכי צה"ל בבית הלוחם בתל אביב והגיב לדברי שר הביטחון אהוד ברק מוקדם יותר. אשכנזי אמר כי הוא מותיר אחריו "צבא מקצועי, ערכי ונורמטיבי, הממוקד במשימה העיקרית והיחידה שלו. צה"ל הוא צבא שחזק מכל התהליכים המתרחשים סביבו". הוא הוסיף כי "צה"ל לא שייך לאף אחד באופן פרטי. צה"ל שייך לכולנו".

שר הביטחון ברק הסביר מוקדם יותר בראיונות לערוצים 2 ו-10 את החלטתו לא להאריך את כהונתו של אשכנזי, על רקע ביטול מינויו של האלוף יואב גלנט. במקום גלנט, ייכנס לתפקיד האלוף יאיר נווה לתקופה מוגבלת כממלא מקום.

"ההחלטה שכהונת אשכנזי לא תוארך לא היתה קלה, אבל התקבלה כדי לשמור על כבוד מוסד הרמטכ"לות", אמר ברק ומבלי לפרט בנושא טען כי "מדובר בעניינים אתיים נורמטיביים ואפילו מקצועיים מן המדרגה הראשונה". יתכן כי ברק רמז בדבריו לפרשת מסמך הרפז, שגרמה לקרע בין לשכתו של אשכנזי לבין זו של שר הביטחון.

ברק, שציין כי הוא משתמש "במילים זהירות" בנוגע לעניינו של אשכנזי, הוסיף כי "אני משוכנע שאני פועל נכון כשאינני מאריך את כהונתו". לדבריו, "במטה הכללי רובצת עננה כבדה שדורשת בדיקה כדי לוודא שאנחנו פועלים בסביבה אתית ונורמטיבית".

ברק ואשכנזי. תצלום: תומר אפלבאום

אשכנזי, שנכח הערב באירוע בבית השריון בתל אביב, אמר בתגובה לאירועים האחרונים בפרשת גלנט, כי מדובר ב"תקופה עצובה, אבל הצבא חזק יותר מכל התהליכים האלה שמתרחשים סביבו".

מוקדם יותר היום מסר האלוף גלנט את תשובתו לבג"ץ והעביר בה ביקורת חריפה נגד מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. גלנט טען כי מבקר המדינה חרג מסמכותו כאשר ערך בירור בפרשה בזמן שכבר הוגשה עתירה בנושא, בעת שהיועץ וינשטיין התבקש להשיב עליה.

"הנה, לא רק שמבקר המדינה עסק באותו עניין, אלא הוא גם עסק בו בחשאי בלי לגלות זאת ליועץ המשפטי לממשלה ולבית המשפט שהם המופקדים על בירור העניין מעת שהוגשה העתירה ועד להכרעה בה", כתב. לטענת גלנט, מדובר בחריגה של מבקר המדינה מסמכותו ודינה של חקירה זו בטל כאשר יש בה לא רק ריב סמכויות בין המבקר ליועץ, אלא גם חדירה אסורה לתחום סמכות בלעדית של בית המשפט.

בתגובה להחלטת היועץ המשפטי אמר ברק כי קיבל בצער עמוק ובאכזבה את החלטת היועץ המשפטי. "אני חלקתי ואני חלוק על עמדת היועץ, אני נאלץ לקבל אותה. גלנט ניחן בכישרונות לעמוד בראש הצבא בעת הזו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ