פרשנות: מינוי יאיר נווה לבייביסיטר של צה"ל הוא בעיה קטנה בשרשרת ארועים מדאיגה

פרשת גלנט חידדה את הצורך בבחירה מושכלת של הרמטכ"ל הבא ונבירה בעברו: אולי העתיק בבחינה, אולי שרט מכונית בחניון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אהוד ברק עלה אתמול להתקפה. אחרי שסבב שיחות הרקע שערך שר הביטחון שלשום הותיר רושם מועט בעיתונים, זימן אמש ברק את נציגי ערוצי הטלוויזיה לסדרת ראיונות, שמטרתם אחת: הסטת האש מהביקורת על כישלונו בהבטחת מינוי יואב גלנט לרמטכ"ל הבא, לסיכול ממוקד של הרמטכ"ל הנוכחי, גבי אשכנזי. אתם חושבים שניהלתי עקום את מינוי הרמטכ"ל? שואל ברק, יש לכם טענות על עסקי הקרקעות של גלנט? חכו שתשמעו מה שאני יודע על אשכנזי.

ברק אינו מפרט במה מדובר, אבל רומז לפרשת מסמך הרפז, הנחקרת בידי מבקר המדינה. טיוטת הדו"ח מתגבשת בשבועות אלה וככל הנראה אכן תכלול ביקורת קשה על התנהגות אשכנזי. זה, כמובן, עדיין לא מנקה את ברק.

הכעס העצום על ברק במערכת הפוליטית והצבאית התנקז אתמול לסוגיית משנה: ההכרזה על האלוף יאיר נווה כרמטכ"ל בפועל לחודשיים. ההודעה על תפקידו החדש של נווה מה-14 בפברואר הקימה קואליציות משונות. שלושה רמטכ"לים לשעבר, אמנון ליפקין-שחק, שאול מופז ובוגי יעלון, שבין שניים מהם (מופז ויעלון) שוררת איבת נצח, התאחדו בקביעה שמוטב היה לבקש מאשכנזי להאריך את כהונתו במקצת ולחסוך את הפיתול הנוכחי בעלילה.

מינוי נווה (ועוד יותר מכך, אי-הארכת כהונת אשכנזי) נראה כחלק מעסקה שנרקמה בין ברק לבנימין נתניהו. ראש הממשלה הבין שלשום, אחרי הודעת היועץ המשפטי, שאין מנוס מביטול מינוי גלנט. ברק, שניהל קרב נסיגה נגד ההחלטה רוב שעות היום, נכנע ללחצי נתניהו רק כשהובטח לו שאשכנזי, שנוא נפשו, לא יישאר יום מיותר אחד במחיצתו.

הביקורת על החלטת נתניהו וברק נוגעת הן לתקדים שיצרו (בצה"ל לא כיהן מעולם "רמטכ"ל בפועל") והן להתאמת נווה לתפקיד. קשה להבין מי ינהל את הצבא באופן שוטף, כשסגן הרמטכ"ל מוקפץ זמנית כלפי מעלה, בלי שיימצא לו ממלא מקום משלו. מטרידה עוד יותר האפשרות שיפרוץ משבר ביטחוני חמור, תרחיש שאינו נראה תלוש מהמציאות על רקע אירועי השבועות האחרונים באזור. רמטכ"ל, גם רמטכ"ל "בפועל", עשוי להידרש לפקד על הצבא גם במבחנו העליון, מלחמה. זה עלול לקרות במשמרתו הזמנית של קצין שלא מונה למשרה ושחרף כישוריו המוכחים הגיע ללשכת הסגן מן האזרחות רק לפני שלושה חודשים.

ברק אמר אמש שהוא מאמין שתהליך בחירת הרמטכ"ל יארך פחות מחודשיים. זו נראית כמשאלת לב בלבד. דווקא תקדים פסילת גלנט, עקב פרשת עמיקם שנראתה תחילה שולית למדי, יחייב בדיקה בשבע עיניים של המועמדים הבאים בתור.

ספק אם נווה עצמו, שסופג עכשיו חלק מהאש המכוונת אל ברק, רצה בכלל בתפקיד הבייביסיטר של צה"ל. מאז חזר מניהול הרכבת הקלה בירושלים לקומה ה-14 במטכ"ל הוא מביט בתדהמה מסוימת על הנעשה סביבו ועל יחסי ברק ואשכנזי בפרט. אתמול נראה נבוך משהו כשהצלמים המתינו ליד ביתו. ידיו בכיסיו, בלי כומתה בכותפת, מיהר המיועד-להיות-הרמטכ"ל-בפועל להסתלק מהמהומה בלא לומר דבר למיקרופונים.

ועדיין, נדמה שרבים הסיכויים שהמינוי הזמני יעבור. בסוף, מינוי נווה הוא רק בעיה קטנה בשרשרת אירועים מדאיגה בצמרת הביטחונית, המשתרעת על פני שנה וחצי. יואב גלנט המשיך אתמול בהתייעצויות עם אנשיו, באשר לדרכי הפעולה שעוד נותרו לפניו. גלנט כבר יודע שהרמטכ"לות אבודה, אבל הוא נחוש להמשיך במאבקו הציבורי, חדור תחושת עוול חריפה.

הדברים באו לידי ביטוי בכתב התשובה שהגיש לבג"ץ. גלנט מוחה בו על פגיעה אנושה בזכות התגובה שלו להאשמות המבקר והיועץ, מערער על סמכות המבקר לעסוק בכלל בפרשת הקרקעות ומאשים קבוצות שונות שחברו יחד, "מתנגדים בצבא, יריבי שר הביטחון, עיתונים ועיתונאים" בקשירת קשר נגדו. בתקשורת, כותב פרקליטו, נוהלה "תעמולת זוועה".

אם התגובה לעתירה מלמדת משהו, הרי זה שמבחינת גלנט העניין רחוק מסיומו. אשכנזי פתח אתו חשבון דמים, שגלנט (ועוד יותר ממנו אנשי ברק) ישמחו ליישב כשיחל להתפרסם המידע מדו"ח המבקר. טיוטת הדו"ח אמנם אסורה בפרסום על-פי חוק, אבל יימצאו לכך מעקפים, ממש כפי שהופעלו כאלה סביב הדו"ח על קרקעות גלנט.

המהומה הנוכחית מדגישה את הצורך בבחירה מושכלת של המועמד שיבוא במקום גלנט. האינטרס העליון אמור להיות ייצוב ההגה, אחרי הטלטלה של החודשים האחרונים. נתניהו הבטיח שלשום לגלות מעורבות נמרצת בהליך, כבר משלב מוקדם ולהקפיד שייעשה באופן מסודר, בלי להשאיר "חורים שחורים" בעברם של המועמדים, שייחשפו ותפוצצו ברגע הקריטי.

כמו ברק, גם נתניהו מתוסכל ממחול השדים סביב פרשת עמיקם ובעיקר ממה שהשניים מתארים כקלות הבלתי נסבלת שבה עובר כיום מועמד למשרה בכירה מחזקת החפות לחזקת האשם. עם זאת, שניהם נזהרים מהתנגשות ישירה עם היועץ המשפטי והמבקר. מעמדם כתומכי שלטון החוק חשוב להם, במיוחד אחרי שצברו רווח פוליטי לא מבוטל מפרשות השחיתות בהנהגת קדימה. נתניהו וברק מדגישים שתתחייב נבירה מדוקדקת בעברם של המועמדים: אולי העתיקו בבחינה בתיכון, אולי שרטו מכונית שכנה בחניון ולא דיווחו.

ליתר ביטחון, אכן כדאי לכם לבדוק הכל, נאמר לברק שלשום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ