מנהג הכפרות מעכב קנסות על התעללות בבעלי חיים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

סעיף הנוגע להחזקת תרנגולי כפרות עלול להביא לביטול חלק ממהלך חדש, שנועד לאפשר הטלת קנסות על מי שיתעלל בבעל חיים. ועדת החוקה של הכנסת אישרה אתמול להסב חלק מתקנות צער בעלי חיים, שנקבעו לפני כשנתיים, לעבירות מנהליות. הדבר יאפשר להטיל קנסות בגובה 500 עד 4,000 שקלים על מי שיבצע עבירות אלה. ואולם, מועד כניסת התקנות לתוקף טרם נקבע בשל הסתייגותו של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), בגלל נושא זה.

הוועדה נענתה לבקשת משרד החקלאות, לאפשר למפקחי משרד החקלאות להטיל קנסות מיידיים באופן שיפטור אותם מהצורך לגבש כתב תביעה ולהגישו לבית המשפט. בשלב ראשון תינתן הסמכות להטיל קנסות ל-65 מפקחי יחידות הפיצו"ח (פיקוח צומח וחי) של משרד החקלאות, אך בהמשך יש כוונה להסמיך לכך גם את שוטרי ענף בעלי החיים במשטרה ואת מפקחי המשטרה הירוקה.

אחד הסעיפים קובע כי ניתן יהיה להטיל קנס של 750 שקלים על כל בעל חיים שאינו מוחזק בתנאים נאותים. ח"כ מקלב מבקש לוודא כי התקנות החדשות לא יאפשר להטיל קנסות גם על מי שיחזיק בתרנגול לקראת יום כיפור. במשרד החקלאות חוששים כי הסתייגות זו עשויה לעכב את המהלך כולו ואולי אף להביא לביטולם של כמה מהקנסות.

התקנות עוסקות בטיפול בחיות מחמד ובתנאי החזקתם והובלתם של בעלי חיים במשק חקלאי. הקנס הגבוה ביותר, 4,000 שקלים לכל בעל חיים, יוטל על אדם שיחתוך רקמה חיה של בעל חיים והכוונה בעיקר לחיתוך אוזניים או זנב למטרות תצוגה ונוי. אדם שיארגן מופע, תערוכה או תחרות של בעלי חיים בלי היתר ייקנס ב-2,500 שקלים.

קנס של אלף שקלים לכל בעל חיים יוטל על מי שלא יספק מזון ומים בכמות מספקת ובאיכות ראויה לחיית מחמד. קנסות בגובה אלף שקלים כל אחד יוטלו גם על שורה של סעיפים הנוגעים להחזקה בלתי נאותה ולאי מתן מנוחה לבעלי חיים בפינות ליטוף. תקנות אחרות נוגעות לטיפול בבעלי חיים במשקים חקלאיים. עבירות חמורות של התעללות בבעלי חיים, ובהן הרעלה או שיסוי של בעל חיים או אחר - עדיין יחייבו העמדה לדין. כמו כן, לא ניתן יהיה להטיל קנסות על עבירות הנתונות לפרשנות.

ד"ר דגנית בן דב, ממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, אומרת כי עד כה ההרתעה והאכיפה לא היו מספקות: "היום זה תהליך ארוך ומסורבל. בעזרת השינוי הזה יהיה לנו יותר קל לצאת לשטח ולעשות פעולות אכיפה. האפקט ההרתעתי הוא יותר חזק. ברגע שהקרבה בין העבירה והעונש היא קרבה בזמן יש לזה אפקט יותר משמעותי מאשר כשזה מגיע אחרי שלוש שנים לבית המשפט, ועוד שנתיים עד שהדיונים מסתיימים".

היקף העונשים

4,000 שקל על חיתוך אוזן או זנב של בעל חיים למטרת נוי

1,000 שקל על מי שיקשור כלב במשך יותר מחמש שעות

500 שקל על מי שלא יוציא את כלבו לפחות פעמיים ביום

עבירות חמורות כמו הרעלה או שיסוי יחייבו העמדה לדין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ