ישיבת הממשלה בוטלה; מינוי נווה נדחה

פחות מ-24 שעות לפני הישיבה, גילתה לשכת רה"מ סעיף הקובע שיש להפיץ לשרים את נוסח ההחלטה 48 שעות מראש. האלוף ימונה לרמטכ"ל זמני ביום א'

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פרשת מינוי הרמטכ"ל מסרבת להגיע לסיומה: בשעת לילה מאוחרת (רביעי) הודיעה לשכת ראש הממשלה על דחיית ישיבת הממשלה שהיתה צפויה להתכנס מחר בערב בכדי להצביע על מינויו של האלוף יאיר נווה לתפקיד הרמטכ"ל הזמני למשך 60 יום.

פחות מ-24 שעות לפני הישיבה, גילתה לפתע לשכת ראש הממשלה סעיף טכני ולפיו יש להפיץ לשרים את נוסח ההחלטה כ-48 שעות מראש. בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי הדבר העלה חשש שגורמים שונים יעתרו לבג"ץ ויטענו כי החלטת הממשלה אינה חוקית, ולפיכך הוחלט לדחות את ההצבעה בעניין ליום ראשון לישיבת הממשלה השבועית.

נוסח ההחלטה למינויו של נווה 

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו הלילה כי ראש הממשלה מעוניין לגבש רשימה של מועמדים לתפקיד הרמטכ"ל עד לישיבה ביום ראשון, ולהציגה בפני השרים. "היה חשש שגורמים שונים יפנו לבג"ץ ויטענו שמינוי נווה לא נעשה כדין ולכן כדי למנוע בעיות טכניות ולהבטיח את תקינות הישיבה הוחלט לדחות את ההצבעה ליום ראשון", מסרו מקורבי נתניהו בניסיון להסביר את "הזיגזוג" של ראש הממשלה.

האלוף נווה. תצלום: מוטי מילרוד

מדובר במהלך חסר תקדים שתכליתו אינה ברורה. השרים לא יקיימו דיון על רשימת השמות, אלא רק יעודכנו לגביה. הדבר עלול לפתוח מסע לחצים ושתדלנות מצד הקצינים וגורמים אינטרסנטים שונים שידחפו למינוי אלוף כזה או אחר מול שרי הממשלה, כדי שאלה יפעלו מול נתניהו וברק.

ישיבת הממשלה היתה אמורה להתקיים בשעה שבע וחצי בערב. מדובר בשעה חריגה מאוד לישיבת ממשלה. כמו כן, הישיבה תוכננה להימשך לא יותר משעה. משמעות הדבר היתה שנתניהו וברק לא היו מעוניינים לקיים דיון מעמיק ומשמעותי בעניין, אלא לאשר את מינוי נווה במהירות האפשרית. בנוסף, התנגש מועד הישיבה עם חגיגת בר המצווה של בנו של יו"ר ש"ס אלי ישי שתתקיים מחר בערב. כל השרים הוזמנו לאירוע מה שהוסיף לרצון לסיים את ישיבת הממשלה בהקדם האפשרי.

לקראת הישיבה שתוכננה הביעו שרים בודדים בלבד הסתייגות מהמהלך למינויו של נווה. המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון התכוון לדרוש בישיבה שבוטלה לקבל הסברים מראש הממשלה נתניהו ומשר הביטחון ברק מדוע לא ניתן להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, עד להחלטה על מינוי רמטכ"ל חדש.

יעלון, שמתח בימים האחרונים ביקורת פומבית חריפה נגד שר הביטחון ברק בכל הנוגע להליך מינויו של האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, סבור שאין כל סיבה לא להאריך את כהונת אשכנזי בכמה שבועות נוספים. יעלון יאמר לנתניהו, ברק ויתר השרים, כי הארכת כהונת אשכנזי היא הדבר ההגיוני ביותר והטבעי ביותר לעשות מבחינת צה"ל ודרך ניהולו.

שר נוסף שמסתייג ממינוי האלוף יאיר נווה כרמטכ"ל זמני ל-60 יום ותומך בהארכת כהונת אשכנזי, אך אינו עושה זאת בפומבי, הוא דן מרידור. הרוב המוחלט של השרים מגלה אדישות מוחלטת להחלטה. בדומה להצבעה החפוזה על מינוי גלנט, גם הפעם ככל הנראה ירימו כמעט כל השרים את ידם בעד הצעת נתניהו וברק למינוי נווה.

מוקדם יותר הערב הסביר שר הביטחון אהוד ברק בראיונות לערוצים 2 ו-10 את הסיבות שבגינן החליט לא להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי. "ההחלטה שכהונת אשכנזי לא תוארך לא היתה קלה, אבל התקבלה כדי לשמור על כבוד מוסד הרמטכ"לות", אמר ברק ומבלי לפרט בנושא טען כי "מדובר בעניינים אתיים נורמטיביים ואפילו מקצועיים מן המדרגה הראשונה". יתכן כי ברק רמז בדבריו לפרשת מסמך הרפז, שגרמה לקרע בין לשכתו של אשכנזי לבין זו של שר הביטחון.

אשכנזי ענה לדברים במהלך נאום בבית הלוחם בתל אביב ואמר כי הוא מותיר אחריו "צבא מקצועי, ערכי ונורמטיבי, הממוקד במשימה העיקרית והיחידה שלו. צה"ל הוא צבא שחזק מכל התהליכים המתרחשים סביבו". הוא הוסיף כי "צה"ל לא שייך לאף אחד באופן פרטי. צה"ל שייך לכולנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ