פרוש נפרד מהכנסת: "שמרו על החינוך העצמאי"

אחרי כהונה סוערת, שהגיעה לשיאה בפרשת ההפרדה בעמנואל, מפנה סגן שר החינוך את מקומו במסגרת הסכם רוטציה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"אנחנו נכנסים לתקופה של מאבק קשה עם משרד החינוך על כל מה שקרוי עצמאות החינוך החרדי. יהיה קשה מאוד, אבל אותנו לא ירתיעו. המצב של היהדות החרדית מול משרד החינוך יהיה קשה מאוד". התחזית הלוחמנית הזו נשמעה השבוע בכנסת מפי לא אחר מאשר סגן שר החינוך, מאיר פרוש מיהדות התורה. הדברים נאמרו בנאום הפרידה שלו - ימים ספורים אחרי שהגיש מכתב התפטרות מהכנסת, כחלק מהסכם רוטציה בסיעה החרדית. אחרי כמעט 15 שנה במצטבר בבית המחוקקים, פרוש עוזב את המליאה. את מקומו ימלא העיתונאי ישראל אייכלר, שכבר כיהן בעבר כחבר כנסת; אייכלר יושבע כנראה ביום שני הקרוב.

הקדנציה החמישית של פרוש בכנסת היתה קצרה, אך סוערת ביותר מבחינה פנים-חרדית. לכל אורך הקדנציה, ניהל פרוש מערכת יחסים מתוחה עם שר החינוך גדעון סער, שהצליח לנטרל את השפעתו. אחד משיאי המאבק ביניהם היה בפרשת ההפרדה בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל. סגן השר פרוש הקים אז אוהל מחאה מול כלא מעשיהו, כהזדהות עם הורי הבנות מ"המגמה החסידית", שנכלאו לאחר שהפרו צו של בג"ץ.

פרוש נבחר לכנסת ה-18, זמן קצר לאחר שכשל במרוץ על ראשות העיר ירושלים, ומועמדותו גרמה מלחמה פנימית בתוך מפלגתו, אגודת ישראל, השותפה החסידית בתוך רשימת יהדות התורה. פרוש, המייצג את החסידויות הקטנות (במסגרת סיעת "שלומי אמונים") קרא תיגר על מנהיגותה של חסידות גור במפלגה וגם הסתכסך קשות עם נציג גור, ח"כ יעקב ליצמן, העומד בראש יהדות התורה. למרות הסכסוך בין השניים, סגן השר ליצמן הופיע שלשום למסיבת פרידה שערכו חברי הסיעה למען פרוש - ונוכחותו באירוע משכה תשומת לב חרדית לא פחות מנוכחותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עם מינויו לפני כשנתיים, הכתירה אותו העיתונות החרדית כ"שר החינוך החרדי", ואולם החיים המשותפים עם סער הפכו אותו להרבה פחות מזה. אתמול הודה הפרשן יעקב ריבלין בשבועון "בקהילה", כי "סער לא הניח לפרוש לעסוק בשום נושא מהותי מאז שנכנס לתפקידו והפך אותו לשתדלן עם לשכה".

כעת ניצת בתוך יהדות התורה מאבק חדש, על הכסא שהתפנה - של סגן שר החינוך. הטוענים לכתר הם ח"כ אליעזר מנחם מוזס, נציגה של חסידות ויז'ניץ, ומי שאמור להצטרף לסיעה, ישראל אייכלר, המייצג את חסידות בעלז. על פי ההערכות, סיכוייו של מוזס גבוהים יותר.

דבריו של פרוש מעל דוכן הכנסת מכוונים למאמצים של משרד החינוך להגביר את הפיקוח על הישיבות והמוסדות החרדיים, מה שגורר מרירות קשה בציבור החרדי. החצים החרדיים מכוונים כעת לא כלפי השר, אלא בעיקר כלפי עמוס ציאדה, הממונה על הפיקוח על המוסדות החרדיים במשרד החינוך. אחד ממנהיגיו הרוחניים של הציבור החרדי, הרב אהרן לייב שטיינמן, אמר השבוע כי אין לשתף פעולה עם הפקחים הבאים לישיבות, בטענה כי הם "רודפים את עולם התורה".

פרוש לא מתכוון לפרוש מהחיים הפוליטיים, וממשיך בביצור סיעתו "שלומי אמונים". כדי לעשות זאת, עומד לרשותו גם עיתון יומי חרדי, "המבשר", שהשבוע נערך הכנס השנתי שלו בהשתתפות שרים, בכירים במשק, ובכירים חרדים. במסיבה בסיעה אמר לו יו"ר הכנסת רובי ריבלין: "אנחנו שולחים אותך למנוחה ולצבירת כוח, ובטוחים שבעתיד הקרוב מאוד נראה אותך ממשיך בפעילותך הציבורית לעילא ולעילא. ועד שבוע הבא אני לא קורא אותך לסדר...".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ