אהוד ברק לא מוותר: דרש שטירקל יבחן מחדש את מינוי יואב גלנט

נערכים למינוי מהיר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הביקורת הציבורית עשתה את שלה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתערב בהליך מינוי הרמטכ"ל ומבקש לזרז כעת את ההכרעה. זאת, כדי שלא להידרש למינוי רמטכ"ל זמני, כוונה שעוררה מחלוקת קשה בממשלה ביומיים האחרונים. בסוף השבוע ישלימו נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק, את רשימת המועמדים לרמטכ"לות, במטרה להגישה לעיון ועדת טירקל למינויים בכירים. בד בבד מתברר כי האלוף יואב גלנט, שמינויו לרמטכ"ל בוטל, עדיין לא מוותר על התפקיד. גלנט שוקל כעת לבקש לצרפו לרשימת המועמדים החדשה, כדי להעביר את ההכרעה הסופית בעניין פסילת המינוי לוועדת טירקל.

בפגישה חשאית שקיימו אתמול נתניהו וברק עם שר המשפטים, יעקב נאמן, ועם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, העלה שר הביטחון את האפשרות שעניינו של גלנט יובא שוב בפני ועדת טירקל. ברק הציע שוועדת טירקל תקיים דיון נוסף בעניין גלנט לאחר שתקבל לידיה את כל החומר הרלוונטי שנאסף על ידי מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס.

וינשטיין דחה בתוקף את האפשרות. לדבריו, גם אם ועדת טירקל תאשר את המינוי, ואין כל ביטחון שכך יקרה לאור ממצאי הבדיקות, הרי ששופטי בג"ץ יפסלו אותו. ל"הארץ" נודע כי ברגע שווינשטיין הבהיר לברק שאין סיכוי ממשי שהמינוי יעבור את שתי המשוכות - ועדת טירקל ובג"ץ - נסוג שר הביטחון מהצעתו.

המשוכה הבאה שעומדת בפני ברק היא אישור מינויו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, לממלא מקום הרמטכ"ל, בישיבת הממשלה ביום ראשון. ההחלטה על מינויו הזמני של נוה, לצד ההחלטה לוותר על מינוי גלנט, התקבלה ביום שלישי בערב. נתניהו וברק סיכמו כי האלוף נוה ימונה לרמטכ"ל בפועל לתקופה של חודשיים החל מ-14 בפברואר, יום סיום כהונתו של הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי. ההחלטה התקבלה לנוכח התעקשות ברק כי לא יוכל להמשיך ולעבוד עם אשכנזי. הרעיון עורר ביקורת קשה בממשלה, בכנסת ובכלי התקשורת, כמו גם התנגדות פומבית של שרים, בהם משה (בוגי) יעלון וסילבן שלום. נתניהו ניסה אתמול לחפש מוצא מהמשבר החדש והחליט, בהתייעצות עם ברק, כי הפתרון הוא בהאצת ההליך.

ברק כבר נועד אתמול אחר הצהריים עם שלושה מועמדים: האלוף נוה, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט וסגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף בני גנץ, שנמצא בחופשת פרישה מצה"ל. לשכתו הודיעה כי ייתכן שיראיין היום מועמדים נוספים.

הרשימה הסופית אכן עשויה לכלול מועמד נוסף. בימים האחרונים הוזכרו במטכ"ל שמותיהם של אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, ונספח צה"ל בוושינגטון, האלוף גדי שמני. עלתה גם אפשרות של מינוי אלוף בדימוס כמו משה קפלינסקי, ששימש סגן הרמטכ"ל עד 2007. ואולם, קפלינסקי לא קיבל שום פנייה מלשכת השר אתמול. כרגע נראה שהאלופים גנץ ואייזנקוט הם בעלי הסיכויים הגבוהים יותר להתמנות.

לנתניהו, שהגביר את מעורבותו במתרחש לאחר התסבוכת שנוצרה סביב מינוי גלנט, מגיעות ביומיים האחרונים פניות רבות שנועדו להשפיע על עמדתו בבחירת הרמטכ"ל הבא. קצינים בכירים בדימוס, יוצאי הצנחנים, מפעילים לחץ למנות את גנץ, בעבר מפקד החטיבה. נתניהו וברק הודיעו כי תהליך המינוי ייעשה הפעם באופן הפוך: שמות המועמדים ברשימה הסופית יועברו לוועדת טירקל, ורק אחרי שזו תקבע כי אין פסול בעברם, ימליץ ברק לממשלה על מועמד אחד מתוכם לרמטכ"לות.

גלנט ממשיך לרוץ

בינתיים, גם האלוף גלנט מבקש להישאר בתמונת המרוץ. בהתייעצויות שקיים גלנט ביומיים האחרונים, הועלה הרעיון לדרוש את הכללת שמו גם ברשימת המועמדים החדשה שתוגש לטירקל.

אף שנתניהו וברק פרסמו ביום שלישי בערב הודעה רשמית לעיתונות על החלטתם בדבר ביטול המינוי, ההחלטה טרם נכנסה לתוקף. מאז, התראיין השופט בדימוס יעקב טירקל בתחנות הרדיו ואמר שהמתקפה התקשורתית גרמה עוול לגלנט, וכי אין לו התנגדות עקרונית לבחון מחדש את המינוי, אם יוצג בפניו החומר הנוסף שעלה בבדיקת מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בפרשת הקרקעות בעמיקם.

בפני גלנט עמדו שתי אפשרויות להמשיך במרוץ. אחת מהן היתה לבקש שמינויו יועבר מחדש לידי ועדת טירקל. כאמור, השר ברק העלה את האפשרות הזו בשיחה אתמול עם היועץ המשפטי לממשלה, שהתנגד לכך. ואולם, גלנט שוקל גם אפשרות לבקש לצרף את שמו לרשימת המועמדים החדשה. הרעיונות שנבחנו אצל גלנט מוכרים לשר הביטחון ולכמה שרים וח"כים נוספים. היו שרים שהביעו בכך תמיכה, וגלנט שאב עידוד מעמדת שר המשפטים. עם זאת, נראה כי הסיכוי שגלנט יצליח לחזור למרוץ בדלת האחורית אינו גבוה. לפחות נתניהו יתקשה לזגזג שוב בפרשה הזו, אחרי הביקורת שספג בימים האחרונים.

נוה במוקד המחלוקת

האלוף נוה נקלע אתמול, שלא באשמתו, לעין הסערה הפוליטית. השר סילבן שלום כינה את התוכנית למנות את נוה לרמטכ"ל זמני "הליך מיותר" והודיע כי יצביע נגדה, אם תובא לאישור הממשלה ביום ראשון. ואילו השר יעלון אמר בשיחות סגורות שהוא מתקשה להבין מדוע דחוף לברק להיפרד מאשכנזי בעוד 10 ימים. אם אשכנזי כל כך בלתי נסבל בעיני ברק, שואל יעלון, איך הוא הסכים לעבוד אתו במשך כל החודשים האחרונים?

כמה שרים, בהם שלום ויעלון, משוכנעים שהסיבה היחידה מאחורי התוכנית למנות רמטכ"ל זמני היא האיבה העזה של ברק לאשכנזי, שהתבטאה בהתקפה הקשה של שר הביטחון על הרמטכ"ל בראיונות הטלוויזיה שלשום. הערות ברק על "בעיות נורמטיביות, אתיות ומקצועיות" בתפקוד אשכנזי כוונו לממצאי דו"ח המבקר בפרשת הרפז, שהטיוטה שלו מנוסחת בימים אלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ