חמאס נלחם על המנהרות: מונע העברת סולר מישראל

גוברות הקריאות ל"יום זעם" בעזה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לאחר שנים של תלונות של חמאס על כך שישראל מונעת כניסת סחורות לרצועת עזה ובכך גורמת למצוקה של האוכלוסייה, מתברר כי לאחרונה החל הארגון למנוע הכנסת סחורות שונות מישראל. זאת, כדי לשמור על היקף הפעילות הנרחב של מנהרות ההברחה ממצרים, המשמשות מקור הכנסה חשוב של ממשלת החמאס.

באחרונה יזמו שלטונות חמאס הכנסת סולר תעשייתי מישראל לרצועה. בעבר נהגה ישראל להכניס מדי יום יותר מ-100,000 ליטרים של סולר לעזה, כדי לוודא שתחנת הכוח שלה תמשיך לפעול. בימי המצור הקשים על רצועת עזה, טרח חמאס להתלונן בכל פעם שהזרמת הסולר פסקה. כך גם כאשר הרשות הורתה לישראל להפסיק להזרים את הדלק והסולר לרצועה, מאחר שממשלת חמאס לא שילמה לרשות כסף בתמורה לסולר. אולם כבר יותר מחודש שישראל אינה נדרשת להעביר סולר תעשייתי לרצועה. מתברר כי חמאס הצליח להקים קו אספקת סולר באמצעות המנהרות באזור רפיח, בין עזה ומצרים, שמעביר לתחנת הכוח את כל הסולר הנדרש להפעלתה.

אבל הסיפור אינו מסתכם רק בסולר. מתברר כי חמאס הודיע לסוחרים הפלסטינים העובדים מול ישראל, כי לא יוכלו לייבא סיגריות, חטיפים, משקאות קלים וריהוט משרדי מישראל לרצועה. מטרת ההחלטה היא לשמר את נפח ההברחות במנהרות ברפיח ולא לפגוע בו בעקבות ההסרה החלקית של המצור הישראלי על עזה. כל סוחר ובעל מנהרות שמכניס סחורות לעזה דרך המנהרות חייב לשלם מסים לממשלת חמאס. ירידה בהיקף ההברחות, משמעותה פגיעה במשפחות רבות המתפרנסות מהן (עשרות אלפי אנשים) וירידה בהכנסות חמאס, שמקבל מכל בעל מנהרה גם כסף עבור הפעלתה ולא רק בעבור הסחורות.

אולם המהומות במצרים משפיעות בימים אלה על המתרחש בענף המנהרות. רבות מהסחורות אינן עוברות לרצועה ונוצר מחסור לא פשוט בעזה במוצרים שונים. המצוקה הגדולה ביותר מתמקדת בדלק. על פי אחד הדיווחים של ארגון אוקספם, 80% מכלל הסחורות בעזה מגיעים דרך המנהרות. לטענת הארגון, הדבר נבע כתוצאה מהמצור הישראלי, אולם נראה כי החלטת חמאס לעודד את ההברחות במנהרות השפיעה לא פחות - אם לא יותר - על נתון זה. הפסקת התחבורה במצרים הובילה לאי העברתן של סחורות רבות לסיני ומשם לעזה, באופן שיצר מחסור ברצועה במלט, ברזל ודלק. לטענת אוקספם, שמונה מתוך 12 צינורות הדלק במנהרות חדלו מלפעול.

יחד עם זאת, החשש הגדול ביותר של החמאס אינו מהידלדלות עתודות הדלק. הארגון מתמודד עם איום של מהפכה נגד השלטון גם ברצועת עזה. אתמול אישרה משטרת חמאס לכמה מאות אנשים להפגין לאות הזדהות עם תנועת המחאה במצרים. דפי פייסבוק שפורסמו לאחרונה באינטרנט קראו ל"יום זעם" נגד חמאס ביום שישי הבא, 11 בפברואר. עד כה נמנע הפתח מלנקוט עמדה בנושא, אולם אחד מבכירי הארגון, ראש המודיעין הכללי לשעבר תאופיק טיראווי, קרא לכל תושבי עזה להצטרף למחאה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ