הקוורטט: האירועים במצרים מחייבים התקדמות במו"מ

בתום פגישה בנושא תהליך השלום הצהירו חברות הקוורטט כי "עיכוב נוסף בחידוש המשא ומתן יהיה הרסני לשלום ולביטחון באזור"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חברות הקוורטט הודיעו היום (שבת) בסיום מפגשן במינכן בנושא תהליך השלום כי האירועים במצרים מחייבים התקדמות מהירה ככל האפשר בתהליך השלום. הפגישה וההודעה בסופה הגיעו לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה בימים האחרונים להביא לדחיית הפגישה בטענה כי עיתויה אינו מתאים לאור המשבר הפוליטי במצרים.

במפגש במינכן השתתפו שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה. הפגישה עסקה במבוי הסתום בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ובהשפעת המשבר במצרים על האפשרות לחדש את המשא ומתן.

בהודעה שהתפרסמה בסיום המפגש נמסר כי חרף המשבר במצרים, "עיכוב נוסף בחידוש המשא ומתן יהיה הרסני לשלום ולביטחון באזור". עוד הדגישו חברות הקוורטט בהודעת הסיכום כי מטרת תהליך השלום נותרה הקמתה של מדינה פלסטינית עד חודש ספטמבר. חברות הקוורטט הביעו צער על החלטת ממשלת ישראל לסיים את הקפאת הבנייה בהתנחלויות. "המשא ומתן צריך להביא לסיום הכיבוש שהחל ב-1967", נמסר בהודעה.

פגישת הקוורטט. התקיימה על אף מאמצי נתניהו לדחותה. תצלום: אי-אף-פי

בפגישה הוחלט לקיים מפגש נוסף בדרג שרי חוץ באמצע חודש מארס. בשבועות הקרובים, כהכנה למפגש הבא, יזומנו בנפרד נציגים ישראלים ופלסטינים לבריסל כדי להיפגש עם נציגי הקוורטט ולדון בדרכים לחידוש שיחות השלום.

בשבוע האחרון ניסה ראש הממשלה נתניהו להביא לדחיית פגישת הקוורטט. הוא הפעיל את שגרירי ישראל, שוחח אישית עם כמה מנהיגים וקיים מגעים עם הממשל האמריקאי. נתניהו הדגיש כי יש להמתין להתייצבות המצב במצרים לפני התקדמות בתהליך השלום. גם ארה"ב ניסתה לדחות את המפגש, אולם בלחץ רוסיה והאיחוד האירופי הוחלט לקיימו בכל זאת, חרף האירועים במצרים.

חברות הקוורטט לא השתכנעו מנימוקיו של נתניהו. שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון אמרה לאחר המפגש במינכן כי "האירועים באזור לא צריכים להסיח את דעתנו מהמטרות העתידיות. אנו רוצים לראות שלום ויציבות באזור ותהליך השלום במזרח התיכון הוא חלק חיוני בכך".

בנסיון לרכך את הודעת הקוורטט הודיעו ביום שישי נתניהו והשליח טוני בלייר על חבילת מחוות ישראליות לרשות הפלסטינית. המחוות כללו התחייבות ישראלית לקדם פרויקטים בתחום הדיור לפלסטינים במזרח ירושלים, להרחיב את הסמכויות הביטחוניות הפלסטיניות בשבע ערים נוספות בגדה המערבית, להקים מתקני תשתית להתפלת מים, חשמל וביוב ברצועת עזה ועוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ