משפחתו של מדחת יוסף: נעתור לבג"ץ נגד מינוי בני גנץ לרמטכ"ל

אחיו של לוחם מג"ב שנהרג בקבר יוסף כאשר גנץ כיהן כמפקד האוגדה, אמר כי "הוא טעה ומדחת הופקר. אנו לא יכולים להשלים עם מינויו לתפקיד"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

משפחתו של לוחם מג"ב, מדחת יוסף, שדימם למוות במתחם קבר יוסף בשכם בשנת 2000, עם תחילת האינתיפאדה השנייה, תעתור בימים הקרובים לבג"ץ נגד מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל.

אחיו של מדחת יוסף, מהדי, אמר הערב (שבת) ל"הארץ" כי המשפחה החליטה סופית להגיש את העתירה. לדבריו, בעוד המשפחה עדיין נאבקת כדי להוציא את האמת לאור, כל מי שהיה מעורב במחדל מתקדם. "גנץ היה מפקד האוגדה בזמן האירועים והוא ביקר אצלנו ואמר שמה שנעשה אז היה המהלך הטוב ביותר", אמר יוסף.

הוא הוסיף כי כיום "כולם יודעים היום שזה לא נכון, אי אפשר להשלים עם מהלך כזה. גנץ עשה טעות ופישל, ומדחת הופקר, ואנחנו כמשפחה לא יכולים להשלים עם מינויו לתפקיד החייל מספר אחת".

חיים גרינברג, יושב ראש עמותת "לא תפקיר", שהוקמה בעקבות הפרשה, אמר כי הוא תומך במשפחה וציין שבנוסף לעתירה לבג"ץ תהיה גם פנייה לוועדת טירקל כדי שתבחן את הדברים.

לדברי גרינברג, גנץ היה אחראי באופן ישיר למחדל בהיותו מפקד אוגדה. "לפני ארבעה חודשים צוטט שאול מופז, שהיה הרמטכ"ל בעת האירוע, שנעשו טעויות קשות בקבר יוסף ולדעתנו חלק מהטעויות נוגעות לגנץ", אמר גרינברג.

לכן, הסביר גרינברג, "אנו רואים לנכון שתיעשה בדיקה מעמיקה לפני אישור המינוי באופן סופי. אנו מבינים את החשיבות של מינוי רמטכ"ל כדי לייצב את המערכת לאחר פרשת מינויו של גלנט, אבל מצד שני הפקרת פצועים עומדת נגד הקוד האתי של צה"ל. מדובר בעניין ערכי ואופרטיבי ממדרגה ראשונה".

דימם למוות במשך שעות

ב-1 באוקטובר 2000, יומה השלישי של האינתיפאדה השנייה, הטיל המון פלסטיני מצור על קבר יוסף ופתח באש לעבר 12 חיילי מג"ב ששהו במתחם. מדחת יוסף נפצע מירי והחל לדמם, אולם מפקדי הצבא שנכחו בשטח החליטו להמתין לחילוץ פלסטיני ולא ליזום מבצע חילוץ שיסכן את חייהם של חיילים רבים.

כעבור ארבע שעות הגיעו אנשי הביטחון המסכל הפלסטיני אל הקבר אך מדחת יוסף כבר לא היה בין החיים.

תחקיר צה"לי שערכה ועדה בראשות האלוף במילואים יורם יאיר על הקרב, הדגיש כי "לאורך כל האירוע, לא היתה התלבטות כלשהי באשר למחויבות לחילוץ הפצוע. הדבר היה טריוויאלי בעיני כל המפקדים הבכירים". בסיכום עבודת הוועדה, שבה היו שותפים גם האלופים יואב גלנט ואלעזר שטרן, נקבע שצה"ל פעל כשורה.

"הדילמה שנוצרה היתה עניינית, כלומר מהי הדרך המהירה יותר, ולפיכך המועדפת, לפנות את הפצוע: האם באמצעות הפלסטינים או לחלופין על ידי כוח החילוץ הצה"לי", נכתב.

קביעת הוועדה לא סיפקה את בני משפחתו של מדחת יוסף, שטענו כי שיקולים זרים מנעו מצה"ל להיכנס לשכם. לטענת כמה מבני המשפחה, הרמטכ"ל מופז אמר באוזניהם, שראש הממשלה אהוד ברק נמנע מהפעלת תוכנית חילוץ בשל חששו מפגיעה בתהליך השלום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ