עמירה הס | פיזור בניחוח צרפתי

היהלום שבכתר - כך רואים המאמנים האירופים את הכוח הפלסטיני המיוחד לדיכוי התפרעויות. אתמול סוף-סוף הוא לא קיבל הוראה לשבור הפגנת תמיכה בהתקוממות המצרית

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

אנחנו עדיין בקטע של הפגנות - ופיזורן. קצת אחרי שנרגעים מהבהלה והזעם, אפשר להתנחם בניחוח האירופי, צרפתי בעיקר, שעלה מכיכר אל-מנארה ברמאללה, שם הרשות הפלסטינית שוב דיכאה הפגנת תמיכה בעם המצרי בשעת ערב ביום רביעי שעבר. כמה שעות קודם לכן, באותם רחובות, קיימו אנשי פתח באין מפריע הפגנת תמיכה בשלטון המצרי ובחוסני מובארק.

בשלוש השנים האחרונות מדריכים שני מאמנים צרפתים מנוסים את הכוח המשטרתי המיוחד. הם הפכו אותו לאחד הכוחות המיומנים והממושמעים ביותר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים, לדעתו של EUPOL COPPS, כוח משימה אירופי שמאמן ומדריך את המשטרה הפלסטינית מאז 1 בינואר 2006. "הכוח המשטרתי המיוחד הוא המחלקה העיקרית של המשטרה הפלסטינית האזרחית (שמשימתה לפעול) נגד התפרעויות ול(הבטיח) שליטה על המון". כך נכתב באתר האינטרנט של EUPOL COPPS.

האימונים נועדו במפורש להבטיח שימוש מידתי בכוח ופיזור לא-קטלני של התגודדויות והפגנות ("מהומות, הפרות סדר, התפרעויות" בלשונו האוניוורסלית של השליט). גם כללי התנהגות נכונה ואתיקה לומדים אנשי הכוח המשטרתי המיוחד - עובדות שביחד הופכות אותו ל"יהלום שבכתר", כפי שהגדיר זאת אתמול חוליו דה לה גווארדיה, דובר EUPOL COPPS.

יש שלוש ערכאות לבקרת התנהגותו של הכוח, הוא אמר, במקרה של טענות על חריגה ושימוש מופרז בכוח. האם ביום רביעי שעבר היתה הפרזה בשימוש בכוח, או שמא ההפרזה היא בעצם ההוראה לפזר?

שלושים המפגינים הראשונים שהופיעו מעט לפני תשע בערב בכיכר אל-מנארה ראו קבוצה של שוטרים, בלי אלות. הם העריכו שמדובר "בכוח המשטרתי המיוחד". נ' שמח שיש צלמים - אחר כך התברר שמדובר בצלמי המשטרה. "חיכינו לעוד אנשים שיבואו", הוא סיפר. התמונות המדכאות מכיכר אל-תחריר בקהיר הן שהוציאו את הצעירים האלו מבתיהם - אף על פי שידעו שהרשות אוסרת במפורש על כל מפגן של תמיכה בהתקוממות המצרית.

דובר כוחות הביטחון הפלסטיניים, עדנאן דמירי, אמר מאוחר יותר כי הרשות תומכת בחופש הביטוי, אבל ההפגנות עלולות לגרום תוהו ובוהו. בראש סדר העדיפויות הפלסטיני, אמר, עומדים חיזוק ההתקוממות העממית נגד הכובש ופעולה למען השגת עצמאות.

"עוד לא עשינו כלום", סיפר נ' על תשע בערב, יום רביעי. "כמה שוטרים במדים פתחו בוויכוח עם אחד המפגינים, כנראה בכוונה, כדי ליצור עילה למעצרו. הם לקחו את תעודת הזהות שלו ואז סחבו אותו לכיוון תחנת המשטרה. באותו שלב כבר היינו מאה. רבים מאתנו החלו לרוץ אחרי השוטרים שסחבו אותו, בעוד שוטרים אחרים יוצרים טבעת של הגנה מסביבם. אחרי זמן באו עוד שוטרים, הפעם עם אלות, שהתקדמו לעבר המפגינים. אז כבר היינו כ-300. שמעתי מישהו אומר בטלפון הנייד שיש ?אג'אנב' - זרים. זה בוודאי ?מסתערב' - כמו שמכנים זאת אצלכם - מישהו שמעמיד פנים כמפגין אבל הוא ממנגנוני הביטחון".

לפי הארגון Human Rights Watch (HRW), שוטר אמר להם כי במקום נכחו בלשי משטרה וגם קציני מנגנון הביטחון המסכל ושירות המודיעין הכללי, כולם בלבוש אזרחי. בלי קשר למי שנכח באותו ערב - לפי HRW הפיזור לווה בהכאות ובבעיטות. עיתונאים שצילמו נגררו מהמקום (ל"הארץ" נמסר מהכוח המשטרתי המיוחד, כי לא ידוע על כל אירוע מיוחד שקרה ביום רביעי).

17 מדינות מהאיחוד האירופי וקנדה אמורות לתרום ב-2011 יותר מ-8 מיליון יורו למשטרה הפלסטינית. דה לה גווארדיה אמר ל"הארץ", שקשה לחשב כמה נתרם לכוח המשטרתי המיוחד.

שורות אלו נכתבו בשבת, באחת בצהריים, כשעה לפני שברמאללה (ולפי התוכנית - בכמה ערים אחרות בגדה) התקיימה הפגנת תמיכה בעם המצרי המתקומם. כרגיל, היוזמים לא ידועים, המסר מופץ בפייסבוק ובדואר האלקטרוני.

עם שובנו מהכיכר, אפשר לדווח: אין ספק, הדרג הפוליטי הפלסטיני הבין שאת ההפגנה הזאת כבר אי אפשר לעצור. יותר מדי אנשים - עצמאים ופעילים פוליטיים - בושו בהעדר ביטוי לתמיכה פלסטינית בעם המתקומם, במקרה הטוב - ובסולידריות השלטונית עם מובארק, במקרה הרע. כשעתיים נמשכה ההפגנה, כולל צעדה. ד"ר חנאן עשראווי, חברת הוועד הפועל של אש"ף וחברה במפלגתו של סלאם פיאד - צעדה בהפגנה. גם ד"ר רסאן חטיב - איש מפלגת העם, שמנהל את מרכז התקשורת של ממשלת סלאם פיאד. כאלף צועדים, בהם ראשי מפלגות פוליטיות של השמאל - קראו בעקבות התוניסאים והמצרים: "העם רוצה בנפילת המשטר". שניים-שלושה אנשי פתח מוכרים נראו בין המפגינים.

לקראת הסוף התחילה התקוטטות של סיסמאות: "העם רוצה בנפילת עבאס", צעקו כמה סטודנטים, מביר זית כנראה, ומיד נענו בשם שיקול הדעת בסיסמה "העם רוצה בסיום האינקיסאם" (הפיצול הפוליטי - בערבית זה נשמע הרבה יותר טוב). בסוף-בסוף, כשכבר כמעט ולא נשארו מפגינים בכיכר, הופיעה ממקום כלשהו חבורה של צעירים עם דגלי פתח ותמונות אבו מאזן, שצעקו: "העם רוצה את מחמוד עבאס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ