נדחתה עתירת האלוף יואב גלנט נגד ביטול מינויו לרמטכ"ל

לאחר עיכוב ממושך חודש הדיון בממשלה על מינוי האלוף גנץ לרמטכ"ל. "בנסיבות שנוצרו חובתי לקבל החלטות ברורות שיסירו את אי הוודאות", אמר רה"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האלוף יואב גלנט עתר הבוקר (ראשון) במפתיע לבג"ץ בדרישה לעצור את ביטול מינויו לרמטכ"ל, עד אשר העניין יועבר לדיון נוסף בוועדת טירקל. העתירה הוגשה זמן קצר לפני כינוס הממשלה לצורך אישור מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל. ואולם, השופט אליקים רובינשטיין דחה את בקשתו של גלנט להוצאת צו ביניים. עם זאת, רובינשטיין ציין כי העתירה תובא לדיון בפני הרכב השופטים שדן בעתירת התנועה הירוקה נגד מינויו של גלנט.

בעקבות העתירה, התעכב הדיון בממשלה בנושא מינוי הרמטכ"ל. הנושא אמור היה לעלות בראש סדר היום, אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי העניין יידחה לשלב מאוחר יותר בישיבת הממשלה, עד להתבהרות המצב בבג"ץ. לאחר קבלת החלטתו של רובינשטיין, ולאחר עיכוב של כחצי שעה, הממשלה חידשה את הדיון.

ראש הממשלה אמר בישיבה כי "יציבותו של צה"ל חשובה שבעתיים לאור הזעזועים באזורנו. לכן החלטתי להכריע בדבר מינוי הרמטכ"ל". נתניהו הוסיף כי הוא מבקש "להביע הערכה ליואב גלנט. הוא חווה חוויות לא פשוטות לאחרונה ואני מבין את גודל אכזבתו. זה טבעי ואנושי, אך בנסיבות שנוצרו חובתי לקבל החלטות ברורות שיסירו את אי הוודאות - ולכן נודיע היום על כוונתנו למנות את בני גנץ, שעשה את כל המסלול שמכשיר אותו לפקד על צה"ל".

האלוף יואב גלנט. תצלום: איציק בן מלכי

בעתירה שהגיש כתב גלנט כי אין לממשלה סמכות לבטל את מינויו בשל טוהר המידות מבלי שקיבלה קודם לכן את חוות דעתה של ועדת טירקל, שהכשירה את מינויו. "במידה שהממשלה תקבל החלטה כזאת, היא תפעל ללא סמכות ואף ללא תשתית עובדתית מתאימה לקבלת החלטה כזאת...לא היועץ המשפטי לממשלה ולא מבקר המדינה הינם הרשויות המוסמכות לקבל החלטות בדבר טוהר המידות של מועמד לתפקיד הרמטכ"ל".

גלנט הדגיש כי אין בכוונת עתירתו למנוע מהממשלה לאשר מועמד או מועמדים נוספים שיופנו על ידה לוועדת טירקל לבדיקת כשרותם. לטענתו, במקרה שוועדת טירקל תמליץ בדיון החוזר בעניינו שלא לאשר את מינויו, אז ניתן יהיה למנות ללא דיחוי וללא שינוי בלוח הזמנים את מי מהמועמדים האחרים אותם תבדוק הממשלה.

גלנט, שנתניהו וברק הודיעו לו ביום שלישי על ביטול מועמדותו לתפקיד הרמטכ"ל, מבקש שלוועדת טירקל יועבר מלוא החומר שנאסף על ידי מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, אשר לא היה בפניה כאשר המליצה על מעומדותו, על מנת שתכריע בתנאים החדשים. את גלנט מייצגת בעתירה לבג"ץ עורכת דין שירה דונביץ, ולא פרקליטו עד כה עו"ד דורי קלגסבלד. העתירה מופנת נגד היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הממשלה וכן ועדת טירקל.

היועץ המשפטי לממשלה התנגד למתן צו ביניים

כצפוי, היועץ המשפטי לממשלה התנגד בתוקף לבקשת גלנט למתן צו ביניים. בהודעה מטעמו, שנמסרה הבוקר לבג"ץ, נכתב כי לדעת ראש הממשלה ושר הביטחון, בנסיבות שנוצרו קיים הכרח חיוני לקבל החלטת ממשלה עוד היום בשאלת מינוי הרמטכ"ל. החזרת עניינו של גלנט לוועדת טירקל משמעותה יצירת אי ודאות ממשית וקשה ביותר בשאלת זהותו של הרמטכ"ל הבא.

"עמדת ראש הממשלה ושר הביטחון היא שיש להימנע ממצב דברים שבו זהות הרמטכ"ל הבא של צה"ל לא תוכרע בפועל עוד היום, בכפוף לבדיקה של ועדת טירקל", נכתב. עוד טוען וינשטיין כי סיכויי העתירה כולה נמוכים, שכן הממשלה היא זו שהגבילה את עצמה בנושא בחינת סוגיות של טוהר מידות במסגרת הוועדה למינוי בכירים, ולכן הממשלה היא גם הגורם המוסמך להחליט להשתחרר מהגבלה רצונית זו באמצעות החלטת ממשלה מאוחרת.

"היועץ המשפטי לממשלה הוא לא הסמכות האתית ולא המוסרית"

גלנט התראיין ביום שישי למספר ערוצי הטלוויזיה ואמר כי "לא שיקרתי, לא הטעיתי, לא הולכתי שולל ובוודאי לא פעלתי במזיד". לדבריו, "אני מצר על טעויות בהתנהלות שעשיתי בתחום התכנון והבנייה, אך מדובר פה בתהליך שהתפתח מדבר קטן לדבר מאוד גדול וחסר פרופורציה. בכל מה שקשור לטוהר מידות ויושר - אני מוביל חיילים 34 שנים, והם הלכו אחרי כי הם האמינו בי. עם כל הכבוד ליועץ המשפטי לממשלה, הוא לא הסמכות האתית ולא המוסרית - הסמכות הזו מסורה בידי הדרג המבצע", הוסיף.

עוד בנושא:

עמוס הראל | בני גנץ - הצנחן המאופק שנקרא לייצב את המטכ"ל

גנץ בראיון קודם: בלי לכלוכים, בלי לשנות דעה

אמיר אורן | הגיבור האמיתי של המרוץ ללשכת הרמטכ"ל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ