יעלון: לשכת שר הביטחון מנהלת מערכה נגד אשכנזי; ברק: טול קורה מבין עיניך

חילופי דברים קשים נרשמו בישיבת הממשלה, שבה בוטל מינוי יואב גלנט לרמטכ"ל. ברק: פיצוץ פרשת גלנט אינו מקרי; יעלון: גם לא חקירת הרפז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עימות חריף פרץ היום (ראשון) בישיבת הממשלה בין השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון לשר הביטחון אהוד ברק. יעלון תקף את ברק על מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל - מינוי שבוטל היום בישיבה - ועל דבריו נגד הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי. "בחודשים האחרונים הלכנו בדרך פתלתלה שפגעה בגלנט ובאשכנזי, במוסד הרמטכ"לות ובביטחון המדינה. עלינו להודות הבוקר שכממשלה, נכשלנו בתהליך הזה", אמר יעלון.

יעלון פנה לברק ואמר: "נותרו שאלות פתוחות - מה עמד מאחורי הצבת גלנט כמועמד? למה היה לחץ למנותו למרות הטענות כלפיו, הן בפרשת הקרקעות והן מתוך הצבא?".

יעלון הוסיף: "יש טענות של שר הביטחון נגד גבי אשכנזי, ואני מזהה מערכה שמנוהלת מלשכת שר הביטחון, נגד הרמטכ"ל ואנשיו, שכוללת הדלפות, הכפשות, תדרוך עיתונאים עם טענות לפוטש. כל הדברים האלה גרמו לאשכנזי להאמין שמסמך הרפז הוא אמיתי".

יעלון תקף את ברק על הדברים שאמר בראיונות לטלוויזיה ולפיהם אשכנזי כשל מבחינה אתית ומקצועית. "אני נמצא בשביעייה, בקבינט ובממשלה ואני לא יודע על מה ברק מדבר. להיפך, שמעתי אותו משבח את הרמט"ל", אמר. "אי-אפשר להגיד שהדברים האלה לא פוגעים בביטחון המדינה. אם האנשים המכהנים עוסקים בחילופי מהלומות, אז הם לא מתעסקים בעיקר. צריך לעצור את ההתנהלות הזאת מיד ושר הביטחון חייב לנו הסברים".

בשלב זה הגיב ברק לדברי יעלון. "הדברים שהתרחשו, הם לא תמימים", טען. "המסמך אינו אקראי וזה בדיוק העניין. טול קורה מבין עיניך. לעיסוק התקשורתי יש סיבה. כשאתה מדבר על נזק לביטחון המדינה, על מניעים אישיים, או על איבוד עשתונות, אני אומר לך: בדוק שלא מתקיים בך משפט 'הפוסל במומו פוסל'. קראתי את הספר שלך ואי-אפשר לטעות בכך שגם לדעת המחבר, העננות בתקשורת מעל ראשיהם של אנשים לא תמיד משקפות מציאות".

ברק ציין כי מסמך הרפז צץ מיד אחרי שהודיע על תחילת הראיונות לתפקיד הרמטכ"ל לפני חמישה חודשים. לדבריו, באותו העיתוי עלתה מחדש פרשת הקרקעות של גלנט. "מי שחושב שהתפרצות הפרשה של גלנט בשבועות האחרונים היא מקרית ואין לה הקשר, אינו יודע איפה הוא חי", אמר.

יעלון המשיך והגיב לדברי ברק: "לא הייתי מתבטא בנושא באופן פומבי אם לא הייתי חושב שצריך לעצור את טירוף המערכות בתהליך מינוי הרמטכ"ל. מי שחושב שההודעה לתקשורת ביום חמישי בעניין חקירת הרפז והניסיון לקשור אותה לרמטכ"ל אשכנזי הוא אקראי בלבד, הוא נאיבי. נאיבי גם מי שחושב שהתחקירים שפורסמו על הרפז היו מקריים. הדבר הזה פגע קשות בביטחון המדינה וחשף יחידות סודיות של צה"ל תוך ניסיון להשחיר את פניו של אשכנזי".

בשלב זה התערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחילופי הדברים הקשים. "אני מבקש להפסיק את המהלומות", אמר נתניהו. "אני רגיל שתוקפים אותי בתקשורת ואני לא מאבד עשתונות".

יעלון השיב גם לראש הממשלה: "אני לא מגן על עצמי, אלא על רמטכ"ל מכהן שאינו רשאי להתבטא נגד הדרג המדיני. מחובתנו כממשלה להגן עליו מההתקפות של לשכת שר הביטחון. אני לא סנגור של גבי אשכנזי וגם הוא צריך לתת תשובות, אבל אי אפשר שדמו יופקר מבלי שנגן עליו עד שהבדיקות יסתיימו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ