נשיא המדינה, שמעון פרס: יש לשחרר את סדר היום האזורי מהסכסוך הישראלי-פלסטיני

לדברי פרס, תהליך השלום מתנהל בעצלתיים בגלל חשדנות הדדית, אולם יש למהר ולשוב למשא ומתן משום ש"פשרה אמיתית וכואבת עדיפה על הסכנות שבהיעדרה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא המדינה, שמעון פרס, קרא היום (ראשון) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתקדם במהירות בתהליך השלום עם הפלסטינים חרף המשבר במצרים. "האירועים הדרמטיים של העת האחרונה מעלים את הצורך לשחרר את סדר היום האזורי מהסכסוך הישראלי-פלסטיני", אמר פרס. "יש לעשות זאת בהקדם כיוון שהסכסוך מנוצל לרעת כל הצדדים".

בנאום שנשא בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי, הוסיף הנשיא כי "ההרתעה שלנו חייבת להיות אמינה, אך גם נכונותו לשלום עם שכנינו. תהליך השלום הוא צורך חיוני כיום לשכנינו ולא רק לנו. פשרה אמיתית, כואבת ככל שתהיה, עדיפה על הסכנות שייווצרו בהיעדרה".

פרס ציין כי תהליך השלום מתנהל בעצלתיים בגלל חשדנות רבה בין ישראל לרשות הפלסטינית. לדבריו, הפלסטינים חשדו גם בעבר שממשלת ימין בישראל לא תסכים לפתרון של שתי מדינות, אולם הם טעו. באותה מידה, ישראל חשדה תמיד שהפלסטינים יתעקשו על זכות שיבה של חמישה מילון פליטים לישראל, אך גם זו היתה טעות.

"משא ומתן מתחיל מפערים גדולים ומוכרזים", אמר פרס. "צריך לגבור עליהם לא בפטישים או בתופים, אלא ביצירתיות ובסבלנות, ללא פרסום יתר. משא ומתן הוא תהליך שבראשיתו כל צד מנסה להשיג את המירב, ובהמשכו שני הצדדים מבינים שיש להגיע לעמדות סיום מעשיות".

פרס הוסיף כי יש הסכמה על עקרון שתי מדינות לשני עמים ועל היותה של המדינה הפלסטינית מפורזת, וכן על כך השלום יהיה סוף הסכסוך. "אני פונה לשכנינו הפלסטינים ואומר להם: בואו נלך ביחד לפשרה", אמר פרס. "תקימו מדינה פלסטינית דמוקרטית, שתהיה מושתתת על מדע וטכנולוגיה; בואו נחזור לשולחן המו"מ, שני הצדדים יכולים להגיע להסכם סביר. מניסיוני, אני יכול לומר לחבריי בממשלה ומחוצה לה, שעשיית שלום היא כמו קריעת ים סוף ויש לה מחירים כבדים, אבל האלטרנטיבה שבהיעדר שלום מסוכנת יותר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ