ראש אגף התכנון במטכ"ל האלוף אמיר אשל ומנכ"ל משרד החוץ רפי ברק: "צפויה החמרה במצבה האסטרטגי של ישראל"

ראש אג"ת האלוף אמיר אשל ומנכ"ל משרד החוץ רפי ברק פרסו בכנס הרצליה הערכת מצב פסימית לגבי השנה הקרובה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש אגף התכנון במטכ"ל האלוף אמיר אשל ומנכ"ל משרד החוץ רפי ברק שטחו היום (ראשון) בכנס הרצליה הערכת מצב מדינית-ביטחונית פסימית במיוחד. מדברי השניים עלה כי גם בצה"ל וגם במשרד החוץ סבורים כי בשנה הקרובה "צפויה החמרה במצבה האסטרטגי של ישראל". לאור כך קראו השניים לנקיטת יוזמה מדינית ישראלית.

לדברי האלוף אשל "יהיה קשה יותר לישראל לשלוט בתהליכים ובתוצאותיהם. לא ברור אם אפשר להתקדם עם הפלסטינים, אבל יש פרטנר פוטנציאלי שדרך הטרור היא לא דרכו... צריך לנסות לשנות את המגמות אך אם לא נצליח נהיה בסיטואציה אסטרטגית קשה יותר מזאת הנוכחית".

אשל התייחס גם למשא ומתן עם סוריה. לדבריו, "להוצאת סוריה מהציר הקיצוני תהיה משמעות דרמטית". הוא הוסיף כי "יש הזדמנויות שחייבים לנסות ולמצות אותן תוך עמידה על האינטרסים הביטחוניים, אך צריך להיות ערניים לכך שייתכן שבעתיד נצטרך לשלם מחירים גבוהים יותר כאשר התמורה שנקבל תקטן".

ראש אג"ת. "יש הזדמנויות שחייבים לנסות לנצל". תצלום: ניר כפרי

ראש אגף התכנון במטכ"ל ומנכ"ל משרד החוץ התריעו מפני היחלשותם של ארה"ב והמשטרים הערבים המתונים במזרח התיכון. "יש שחיקה במעמדה של ארה"ב בזירה העולמית", אמר מנכ"ל משרד החוץ רפי ברק. לדבריו, "יכולתה של ארה"ב לייצב את המזרח התיכון מוגבלת ביחס לעבר".

בנושא המצרי השמיעו נציגי צה"ל ומשרד החוץ דברים זהירים. "התהליך בשלביו הראשונים וצריך להיזהר שלא להגדיר את מצרים כאויב. מצרים תתמקד בייצוב המצב הפנימי ותשפיע פחות על תהליכים אזוריים", אמר האלוף אשל.

ברק התייחס גם הוא למצרים ואמר כי "יש חילוקי דעות בין ישראל לארה"ב בנוגע למצב במצרים ויש לברר את המחלוקות בשיח אינטימי. עלינו להפוך לשחקן קבוצתי מול האמריקאים ולהעצים את ארה"ב בזירה העולמית".

ראש אגף התכנון התייחס גם לסוגיה האיראנית. "הלחץ הבינלאומי על איראן צובר אנרגיה אך לא ברור אם זה יספיק. עם זאת, אין ספק שיש תהליך של לחץ על איראן שהפתיע את כולנו", אמר אשל. לדבריו, "איראן צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות שלנו אבל טיפול צבאי צריך להיות האופציה האחרונה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ