עיריית ירושלים צפויה לאשר בניית בתים ליהודים בשייח ג'ראח

התוכנית תדרוש פינוי משפחות פלסטיניות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים צפויה לאשר היום את הקמתם של שני מבנים ובהם 13 יחידות דיור עבור יהודים בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח העיר. מאחורי תוכניות הבנייה עומדים אותם ארגוני מתנחלים שמאכלסים היום שלושה בתים בשכונה. לאחר אישור התוכנית יהיה צורך בפינוי כמה משפחות פלסטיניות המתגוררות במקום, כדי לממשה. הוועדה צפויה לאשר גם הקמת כביש גישה חדש מדרום לשכונת הר חומה שיאפשר את הרחבתה.

על פי התוכניות שיובאו היום ייהרסו שני מבנים בחלקה המערבי של השכונה, שעד היום כמעט לא מתגוררים בו יהודים, ובמקומם ייבנו שני מבנים חדשים. באחד יהיו עשר יחידות דיור ובשני שלוש יחידות דיור. בשני המקרים מי שהגיש את התוכניות לעירייה הוא חיים סילברשטיין, דמות מוכרת בחוגי הימין בירושלים. יזמות התוכנית הן חברות הרשומות בארה"ב. ככל הנראה מדובר בחברות קש המוקמות בידי פעילי הימין, כדי להעביר תרומות מחו"ל לרכישת נדל"ן בארץ. החברות נקראות DEBRIL ו-VELPIN וסילברשטיין הוא מורשה חתימה בשתיהן.

בשנה וחצי האחרונות מתנהל בשייח ג'ראח מאבק יהודי-ערבי נגד המשך פעילות המתנחלים במקום ונגד גירוש המשפחות הפלסטיניות. אולם נראה שלמרות המאבק ממשיכות עמותות המתנחלים לפעול להגדלת הנוכחות היהודית בשכונה.

תפיסת המבנים באזור שייח ג'ראח מתאפשרת בזכות העובדה שלפני 1948 היתה במקום שכונה יהודית, ובתי המשפט הכירו בזכותם של יורשי הקרקעות היהודים לקבל בחזרה את רכושם. המתנחלים לכן עמלים לשכנע את היורשים היהודים למכור להם את הזכויות במקום כדי לאפשר את סילוק הפלסטינים והכנסת משפחות יהודיות. בפסיקה של בית המשפט העליון בספטמבר 2010, הורחבה האפשרות לרשום את הרכוש בשכונה על שם היורשים היהודים גם לחלקה המערבי של השכונה. בעקבות הפסיקה הודיעו פעילי ימין כי בכוונתם להרחיב את פעילות ייהוד השכונה גם לחלק זה.

יוסף (פפה) אללו, חבר מועצת העיר וחבר הוועדה המקומית, אמר בתגובה לתוכנית: "המשך של התנחלות יהודית בשייח ג'ראח יפגע קשות ביחסים עם הפלסטינים, וישבור את כל ההסכמות ששכונות יהודיות יישארו בריבונות ישראלית ושכונות ערביות יישארו בריבונות פלסטינית". חברו של אללו לסיעת מרצ, מאיר מרגלית, הוסיף "אני לא יודע אם מדובר בעיוורון או בטמטום, כנראה שגם וגם".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מדובר בתוכניות בנייה פרטיות לחלוטין שאינן עירוניות. הוועדה המקומית מוסמכת לבדוק אך ורק את ההיבטים התכנוניים של התוכניות המוגשות אליה ואת התאמתן לתוכנית המתאר, והיא אינה עוסקת בבדיקת דת, גזע ולאום מגישי התוכנית, בדיקה שהיא איננה חוקית". סילברשטיין סירב אתמול להגיב לדברים.

בתוך כך, היום צפויה הוועדה לאשר גם הקמת כביש גישה חדש לשכונת הר חומה שמעבר לקו הירוק בדרום ירושלים. על פי המסמכים שפורסמו לאחרונה על ידי רשת אל-ג'זירה, היתה הר חומה אחת מאבני הנגף העיקריות במשא ומתן שבין ישראל לבין הפלסטינים בשלהי כהונתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. הקמת הכביש החדש, מדרום לשכונה, יאפשר את הרחבתה והקמת עוד מאות יחידות דיור המתוכננות במקום.

בנוגע לתוכנית זו נמסר מעיריית ירושלים: "מדובר בתוכנית המקודמת על ידי משרד השיכון. בעל הקרקע הוא מינהל מקרקעי ישראל. התוכנית היא חלק ממערכת הדרכים העירונית של אזור דרום העיר, המתוכננת בתיאום ופיקוח משרד התחבורה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ