בצל חילופי האשמות, ביטלה הממשלה את מינוי גלנט

עימות חריף פרץ בין השר ברק לבין השר יעלון, שאמר "צריך להודות שנכשלנו כממשלה". מחר ידון בג"ץ בעתירת גלנט, המבקש לבחון מחדש את מינויו. מינויו של גנץ יובא לאישור ועדת טירקל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הממשלה ביטלה אתמול את מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. מחר יובא מינויו של המועמד החדש, האלוף בני גנץ, לאישור ועדת טירקל למינויים בכירים. בד בבד, יקיים מחר בג"ץ דיון בעתירת גלנט, המבקש לחייב את הממשלה להביא גם את מינויו לבדיקה מחודשת בוועדה. כיוון שנותר רק שבוע ימים עד לסיום כהונתו של הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי, תיתכן אפשרות שגנץ ימונה תחילה לרמטכ"ל זמני בדרגת אלוף, עד להשלמת אישור מינויו.

בישיבת הממשלה הצביע השר עוזי לנדאו נגד ביטול מינוי גלנט וקרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא לנטוש את האלוף. נתניהו הסביר כי "צה"ל זקוק ליציבות" והצדיק בכך את ההמלצה שלו ושל שר הביטחון אהוד ברק, למנות את האלוף גנץ.

ברק טען כי עיתוי התפוצצות פרשת הקרקעות של גלנט אינו מקרי וכי נעשו "דברים לא תמימים" כדי לשבש את המינוי. הוא ביקש להוסיף "כמה מלים על סטייל" ותקף את השר מיכאל איתן, שכינה את גלנט "מאפיונר".

ברק התנצח ארוכות עם השר בוגי יעלון, ששב ומתח ביקורת על תפקודו בפרשת הרמטכ"ל. יעלון אמר כי "צריך להודות שנכשלנו כממשלה" בתהליך קבלת ההחלטות ומחה על קמפיין ההשמצות שמנהלת לדבריו לשכת ברק נגד אשכנזי.

הדיון בממשלה התעכב בשעתיים, לאחר העתירה של גלנט לבג"ץ אתמול בבוקר. גלנט ביקש להוציא צו ביניים נגד ביטול מינויו ונגד מינוי גנץ וכן לחייב את ועדת טירקל לדון מחדש בעניינו. השופט אליקים רובינשטיין דחה את הבקשה, אולם הורה לקיים את הדיון בעתירת גלנט כבר מחר.

גלנט, מסבירים מקורביו, נלחם כעת על טיהור שמו ומתמקד פחות במאבק על הרמטכ"לות. גם אין לו, נטען, שום עימות אישי עם גנץ. לראשונה, שכר גלנט רשמית יועץ תקשורת, רונן צור. הסיכויים שגלנט יצליח לעצור את הדחתו אינם גדולים. בפנייתו לבג"ץ כרוך גם סיכון: זה עלול להסתיים בהפצה נרחבת ופומבית של מסקנת היועץ המשפטי כי עבר על החוק ולא אמר אמת בפרשת הקרקעות, שלא לדבר על האפשרות שגם בג"ץ יפסוק כך.

בני גנץ הסכים לקבל עליו את תפקיד הרמטכ"ל רק לאחר התלבטות. על הפרק כבר עמדו הצעות לשמש מנכ"ל בכמה חברות. במשפחתו הקרובה לא התלהבו מהחזרה לתפקיד התובעני, במיוחד אחרי הטעם המר שהותירה אצלו התנהגות לשכת השר בסיבוב הקודם של ההתמודדות. ביום חמישי האחרון זומן לברק וביקש בעיקר לברר כי הפעם לא יהיה "מועמד קש".

אחרי שהספקות הוסרו, אמר גנץ לשר הביטחון: אני חייל של המדינה, אעשה מה שאדרש. בשיחות עם חברים הוסיף: "יש רוצה ויש צריך. 33 שנים הייתי חייל, אסתדר עם עוד שלוש".

ביום שישי נועד גנץ לשעה וחצי עם נתניהו וברק, שבסיומן סוכם סופית המינוי. גנץ מגיע מוכן יחסית ללשכת הרמטכ"ל. אלה לא רק חמשת תפקידי האלוף שמילא, אלא גם העובדה שכסגן הרמטכ"ל עד נובמבר הכין את תוכניות צה"ל ל-2011. הרמטכ"ל המיועד יביא עמו סגנון מנהיגות אחר. "אחרי שנות הרודנות של דן חלוץ וגבי אשכנזי", אומר קצין ששירת תחת שניהם, "גנץ יתייעץ ויקשיב".

כלפי גנץ קיימת אהדה בסיסית בצבא, אבל על בחירתו לרמטכ"לות הדעות מעורבות, אף שכלי התקשורת נוטים להבליט כעת את השבחים בניסיון להתאחד מאחורי רמטכ"ל שבקונצנזוס. אין ספקות בקשר ליושרו או תבונתו, אך מתנגדי המינוי משמיעים תהיות באשר ליכולתו לעמוד בלחצים מול הדרג המדיני ולקבל החלטות במשבר. ועדיין, בנסיבות שיצרו ברק ונתניהו - מהומה של שנה ורמטכ"ל חדש המתמנה רגע אחרי הרגע האחרון - נדמה שזו ההכרעה הנכונה.

במידה רבה, ברק חייב תודה לאלופים גנץ, יאיר נוה ובעיקר גדי אייזנקוט, שהצילו אותו מעצמו. נוה ואייזנקוט הביעו תמיכה בבחירת גנץ והודיעו שיישארו לשרת תחתיו. אייזנקוט אמר בשיחה עם ברק שכדי להיכנס ללשכת הרמטכ"ל ולהעביר את פיקוד הצפון לאלוף אחר יידרשו לו חודשיים. "הזמן דוחק", אמר לברק "ובני יכול להתמנות עכשיו לתפקיד הרמטכ"ל". כעת ייצרו גנץ, נוה, אייזנקוט וראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי מרובע מפוכח ואחראי בצמרת הצבאית. החבורה כולה נהגה בג'נטלמניות, לא מעט בימים כמו אלה.

בצד השלילי, התנהלות מערכת הביטחון על רקע הפרשיות נסחפת למחוזות לא צפויים. מחנה "רק לא גלנט" חגג בסוף השבוע, גם אם לחלק מאנשיו לא היתה עד היום דעה חיובית במיוחד על גנץ. קצינים בשירות פעיל משתלחים כעת, באופן פומבי למדי, בשר הביטחון. ברק הרוויח ביושר את כל מה שהוא סופג עכשיו, אבל חוסר הכבוד הבולט לדרג הממונה צורם לאוזן.

חשבונות פתוחים

רב-אלוף אשכנזי, סרבן הראיונות הידוע, עצר לשוחח בסבלנות גם עם צוות התוכנית של גיא פינס, במסיבת פרידה שערך עיתונאי (!) שלשום. רגע, זה לא אותו רמטכ"ל ששלל מינויי מח"טים מקצינים שנתפסו מדברים עם כתבים במלחמת לבנון השנייה?

אשכנזי, שאתמול נכנס כמסתערב עם צוות מיחידת דובדבן לכפר הפלסטיני א-ראם כחלק ממסע הפרידה שלו מצה"ל, נראה מרוצה בעליל מההתפתחויות האחרונות. "אני עוזב את צה"ל בתחושה שהביטחון מופקד בידיים מקצועיות", אמר על גנץ, מחליפו המיועד. אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, נפרד מהרמטכ"ל במלים: "לא היה לנו ספק לרגע בערכיותך ובאמינותך", רמז עבה להתקפות ברק.

המטכ"ל רוחש כעת משמועות והערכות. מה, למשל, יעשה גנץ בצוות העוזרים שכבר מינה גלנט לתפקידיהם, במקום אנשי אשכנזי? מי שמצפה לטיהורי נקמה שוכח שגלנט אמנם הלך כנראה לדרכו, אבל אהוד ברק נשאר. זה אותו ברק שהתעקשותו למנוע מאשכנזי יום נוסף בתפקיד הכתיבה את לוח הזמנים הבלתי אפשרי השבוע. לשר יש עדיין חשבונות לסגור עם כל סביבת אשכנזי, מהדובר ועד העוזר.

גנץ יצטרך למצוא דרך להרגיע גם את המריבה הזו. בינתיים, קצינים בכירים שהתחנפו לגלנט והתעלמו מגנץ עם הפסדו בהתמודדות המקורית לפני חצי שנה, עוברים להשקיע ברמטכ"ל המיועד החדש. "ממש כמו עיתונאים", העיר אתמול אלוף אחד, אבל במקרה הזה לא בטוח מי למד ממי.

בפרשה ממתינה כנראה, מעבר לעתירת גלנט, סדרה של תביעות, חלקן על הוצאת דיבה. ההתקוטטות, יש להניח, תיארך שנים בבתי המשפט. אין להוציא מכלל אפשרות שגלנט עצמו יפנה בהמשך גם כנגד נתניהו וברק, שמבחינתו הפרו הבטחה מפורשת כשחזרו בהם ממינויו. ברקע, בוחשים שחקני משנה רבים, שחלקם משוכנעים לעתים שהם השחקנים הראשיים. אף שמינוי גנץ עצמו יעבור כנראה, מוקדם עדיין להיפרד מהסאגה הגדולה יותר של הקרב על המטכ"לות. עוד נכונו התפתחויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ