צו מעצר הוצא נגד הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע

צו מעצר הוצא לליאור, מבכירי רבני הציונות הדתית, לאחר שזה סירב להגיע לחקירה בשל תמיכתו בספר "תורת המלך". מקורביו: סתימת פיות לרבנים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

משטרת ישראל הוציאה צו מעצר לרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומבכירי רבני הציונות הדתית. הצו הוצא לאחר שהרב ליאור סירב להגיע לחקירה לה זומן בשל תמיכתו בספר "תורת המלך".

מפקד משטרת חברון הגיע לפני מספר ימים לבית הרב והודיע לו כי הוצא נגדו צו מעצר. הרב אמר למפקד המשטרה כי "לא ישתתף בביזוי כבוד התורה" ולא יגיע מיוזמתו לחקירת משטרה שמטרתה, לטענתו, "לסתום פיות לרבנים".

בנובמבר 2009, פרסמו הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור את הספר "תורת המלך", שעוסק במצבים הלכתיים בהם מותר לכאורה להרוג גויים. בעקבות פרסום הספר, נפתחה חקירה פלילית נגד הרבנים. כמו כן, נחקר ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב יוסף גינזבורג, שנתן הסכמה לספר.

בעולם התורני, מקובל שבפתח כל ספר הלכתי מופיעה "הסכמה" של רב בכיר, שמאשר כי התכנים בספר ראויים. באוגוסט, ביקשה המשטרה לחקור גם את הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף שנתנו את הסכמתם לספר בחשד לפרסום דבר הסתה וגזענות. הרבנים סירבו להתייצב לחקירה ושלחו מכתב למשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, בו טענו כי דעת תורה אינה כפופה לחקירות משטרה. עמדתם של השניים זכתה לתמיכה מרבנים אחרים בציונות הדתית.

הרב ליאור. "חציית קו אדום". תצלום: תומר אפלבאום

מקורבים לרב ליאור הביעו תדהמה מהוצאת צו המעצר נגדו ואמרו כי "אין ספק שלפרקליטות ולמשטרה יש עזות מצח להוציא צו מעצר נגד גדול תורה. מטרת החקירה כמו גם חקירתם של עשרות רבנים בחודשים האחרונים היא לסתום פיות. מי שסוגר תיקים למנהיגים בציבור הערבי שקוראים להשמיד את מדינת ישראל או לפרופסורים שמאלנים מהאקדמיה הקוראים לפגוע בחיילי צה"ל ראוי שהיה חושב פעמים לפני שהוציא צו נגד הרב ליאור". המקורבים טוענים כי צו המעצר נועד "למנוע מהרב לומר דעת תורה. הרב נחרץ שלא להגיע לחקירה מיוזמתו על מנת להפסיק את הרדיפה נגד התורה ולחזק רבנים אחרים".

גם ח"כ מיכאל בן ארי (איחוד לאומי) תקף את עצם הוצאת צו המעצר לרב ליאור וטען כי "מדובר בשערורייה". לדבריו, "יש כאן שלטון פחד ומעניין לאן נעלמו השמאלנים שרק לפני כמה ימים דיברו על סתימת פיות. הוצאת צו מעצר נגד גדול תורה בסדר גודל שכזה כאשר כל שמדובר הוא הסכמה שהרב נתן לספר, היא חציית קו אדום, מקרתיזם ושלטון שמזכיר מדינות חשוכות ואפילות".

ועדי המתיישבים של בנימין והשומרון מסרו בתגובה כי "מדובר בהכרזת מלחמה מצד פרקליטות המדינה כנגד האמונה היהודית ונושאי דגלה. צו זה מהווה יריקה בפרצופו של העם היהודי לדורותיו. מדובר במעשה נואל שנועד להרתיע רבנים מלהשמיע דעתם התורנית". מוועד רבני המטה להצלת העם והארץ נמסר בתגובה כי "מדובר בהכרזת מלחמה על כל רבני ישראל". בהודעה שנמסרה מטעם המטה נאמר כי "מעצרו של הרב ליאור יביא להתקוממות גדולה והפיכה נגד שלטון העריצים. מדובר בהמשך הרדיפה וסתימת פיות נגד הרבנים המביעים את דעת ההלכה הצרופה. נלך כולנו ביחד עם הרב דב ליאור לכלא".

מארגון נאמני תורה ועבודה נמסר: "ההתעקשות המיותרת בתחילת הפרשה שלא לשתף פעולה עם רשויות אכיפת החוק מובילה אותנו למקומות שאיש אינו רוצה להגיע אליהם. על רבני ישראל לכבד את חוקי חוקי המדינה כמו כל אזרח בישראל ולמחויבות זו גם משמעות הלכתית של דינא דמלכותא דינא, ולכן אי שיתוף פעולה עם רשויות החוק לא רק שיוצר רושם שיש אזרחים שהם מעליו, יש בו גם משום בעיה הלכתית. במקביל, מן הראוי שרשויות החוק יבדקו את עצמן האם אינן נוהגות באיפה ואיפה ביחסן להתבטאויות של אישי ציבור בישראל, מימין ומשמאל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ