ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הגנרל ג'יימס ג'ונס, ששימש עד לפני שלושה חודשים יועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, אמר הערב (שני) בכנס הרצליה כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא הנושא המרכזי שמשפיע על היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו.

"הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא במרכז המסה", אמר ג'ונס. בדבריו חזר על העמדה שאותה השמיעו רבים בממשל האמריקאי בשנתיים האחרונות ושעוררה התנגדות רבה בישראל ולפיה רק פתרון של הסכסוך הישראלי פלסטיני יכול להשפיע על פתרון סוגיות אחרות במזרח התיכון ובראשן הסוגיה האיראנית.

"תהליך השלום הוא הנושא היחיד שיש לו השפעה אזורית וגלובלית ולכן זקוקים לו בדחיפות רבה", אמר ג'ונס. "הסטטוס קוו הוא לא אינטרס ישראלי והוא מעלה דאגה רצינית לבידוד ישראל. מספר המדינות שיכירו במדינה פלסטינית עשוי לעלות על מספר המדינות המכירות בישראל. תהליך השלום הישראלי-פלסטיני הוא המפתח לטיפול באתגרים האזוריים. הזמן לא לצדנו, האיומים נגד ישראל הולכים וגדלים והגורמים המתונים בעולם הערבי ייחלשו, אם יחשבו שאין סיכוי לשלום".

ג'ונס ציין כי כל עוד הקיפאון בתהליך נמשך, מהווה הדבר הישג לאיראן, לחמאס ולחיזבאללה. "ישראלים רבים אמרו לי שהם חיים בשכונה מסוכנת אבל זה נכון היום לגבי כמעט כל אחד בעולם. צריך לעשות צעדים שישנו לטובה את השכונה. יש לנו שתי דרכים: האחת היא סטטוס קוו שיוביל למתיחות, לסכסוך ולבידוד גובר של ישראל, ויש אלטרנטיבה שהיא התקדמות לפתרון של שתי מדינות. זוהי האלטרנטיבה היחידה ולא יסלחו לנו אם נפספס את ההזדמנות".

ג'ונס ציין כי האירועים במצרים מחייבים חידוש מהיר של תהליך השלום. "עכשיו זה לא הזמן לפסיביות, הסיכונים גדולים מדי לישראל. כמה שזה יכול להיות מפתה, עכשיו זה לא הזמן להביט מהצד, במיוחד אם אתה ישראלי".

בשיחה עם כתבים לאחר נאומו אמר ג'ונס כי לא תיאם את דבריו עם הבית הלבן. הוא הדגיש כי אם הנשיא ברק אובמה היה יכול לבחור נושא אחד שאותו הוא רוצה לשנות בכהונתו, הוא היה בוחר בהשגת פתרון של שתי מדינות. "פתרון של שתי מדינות הוא הדבר היחיד שהקיצונים לא רוצים שיקרה", אמר ג'ונס.

בתשובה לשאלה לגבי רצינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביחס לתהליך השלום, רמז ג'ונס כי המבוי הסתום שאליו הגיע התהליך הוא תוצאה של סיום הקפאת הבנייה בהתנחלויות. "צריך לקחת את הצעד הראשון, גם אם הוא קשה פוליטית. יש דברים חשובים יותר מפוליטיקה וזה דורש מנהיגות ומדינאות. התהליך נתקע אבל הוא חייב להתחדש ולהתקדם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ