ח"כים מהליכוד נגד העלאת מחירי הדלק, המים והלחם: "שטייניץ, רד מהאולימפוס"

חברי סיעת הליכוד תקפו את שר האוצר על העלאת המחירים. רה"מ ניסה להרגיע והבטיח חלופה "לא פופוליסטית", אך נענה: "עדיף פופוליזם מהאוטיזם של האוצר"

הארץ
מזל מועלם
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
מזל מועלם
שירות ""

בדיון סוער שנערך היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד בנוגע לעליית מחירי הדלק, המים והלחם, תקפו חברי הכנסת את שר האוצר יובל שטייניץ ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו הבטיח כי בימים הקרובים תיבחר חלופה להעלאת המחירים, והדגיש כי "זו לא תהיה החלטה פופוליסטית". אך יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה, ענה לו: "עדיף פופוליזם מהאוטיזם של האוצר". לדבריו, "הציבור עלה על פסי שנאה ומיאוס בממשלה הנוכחית".

ואכן דברי ראש הממשלה לא סיפקו את חברי הסיעה שהטיחו בו, ובעיקר בשר האוצר יובל שטייניץ דברים קשים. המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, יצא נגד העלאת המחירים ואמר כי "שר האוצר זה תפקיד קשה ולא פופולרי אך כל דבר צריך להיות בהגיון. יש לעשות דברים באיזון. כשעשיתי את הרפורמה במס ב-2002 הורדתי מס הכנסה בצורה דרמטית. איזנתי את זה על ידי הטלת מס על הבורסה כך שבעלי ההון נשאו בנטל". שטייניץ השיב לו: "גם בתקופתך היו גזרות על השכבות החלשות". שר האוצר הוסיף והתוודה: "זה קשה לי, אבל עשינו צעדים גדולים בשנתיים האחרונות".

ח"כ דני דנון פנה לשטייניץ ואמר: "אתה חייב לרדת מהאולימפוס. הציבור זועק ואתה לא שומע, אנחנו מדברים בשם העם ואתה עדיין לא שומע". ח"כ אופיר אקוניס תקף גם הוא את שטייניץ: "תפסיק להיות עקשן. חייבים להיות קשובים לרחשי לב הציבור, והציבור מאס בכך שכל פעם שיש גירעון האוצר דוחף את ידו לכיסו".

ח"כ חיים כץ פנה לנתניהו ואמר: "אם תמשיך ככה נחזור ל-12 מנדטים ואתה לא תהיה ראש ממשלה, אפילו שאין לך תחליף, אתה לא תהיה ראש ממשלה". נתניהו השיב: "אני מציע לכם להתבטא בסבירות ובדרך ארץ".

מוקדם יותר היום תקף יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, את ההחלטה להעלות את מחירי הסחורות ואמר: "צריך להגיד לממשלה די, עד כמה אפשר לעשוק את האזרחים? העלאת מחיר המים בשיעור גבוה מדי לצרכן הוסיפה מעל מיליארד שקל לקופת המדינה - ולא כדי לייצר חיסכון במים". בראיון לגלי צה"ל ציין עיני כי "המחירים עלו בכמעט 100%". לדבריו, "צריך להפסיק לעשוק את הציבור במוצר בסיסי כמו זה. תעשו את המדינה הזו טיפה יותר חברתית".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים התייחס גם הוא היום לעליית המחירים וטען כי "שר האוצר זורה חול בעיני הציבור". אתמול איים יו"ר ההסתדרות עיני כי יכריז על סכסוך עבודה שיוביל לשביתה כללית במשק בשל עליית המחירים. "צריך להגיד לממשלה די - צריך לעשות את המדינה הזו צודקת קצת יותר", אמר עיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ