ראש הממשלה בנימין נתניהו: מצרים יכולה ללכת בכיוון של איראן

נתניהו התייחס לאירועים שעלולים להתרחש במצרים לאור המהומות. "ישנה אפשרות שהאיסלאמים ינצלו את המצב כדי להשתלט על המדינה", אמר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב (שני) בכנס שדולת ידידי אירופה בכנסת מפני האפשרות שמצרים תישלט בידי כוחות איסלאמיים רדיקליים, ולא בידי הנהגה חילונית מתונה, בעקבות נסיונות ההפיכה בשבועיים האחרונים.

"המצרים יכולים לבחור במדינה עם רפורמה חילונית, ישנה גם אפשרות שנייה שהאיסלאמים ינצלו את המצב כדי להשתלט על המדינה ולהצעיד אותה אחורה. קיימת אופציה שלישית שהיא תלך בכיוון של איראן, תדכא את העם ותאיים על כל הסובבים", אמר נתניהו ל-380 חברי פרלמנט מאירופה שהגיעו למשכן הכנסת בירושלים.

נתניהו, הערב. תצלום: אמיל סלמן

"זכרו את המשבר באיראן לפני שנה וחצי", הוסיף נתניהו. "בלי דו-שיח, בלי שליטה, כלום. בכיכרות קהיר, עם כל התהפוכות, המצרים קראו עיתונים על הטנקים, ובכיכרות טהרן האיראנים נורו ונותרו מתבוססים בדמם ברחובות".

עוד אמר נתניהו כי "צריך שהקהילה הבינלאומית תודיע חד משמעית שהיא מצפה מכל ממשלה מצרית לשמור ולהגן על השלום. השלום עם ירדן חשוב מאוד גם הוא. המלך חוסיין המנוח והמלך עבדאללה היו שותפים, וזה הגביר את היציבות באזור".

לדברי נתניהו, "ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שיש לה ערכים ואינטרסים זהים לאלו של אירופה, אנחנו אתם, ואתם אנחנו. יש לנו מורשת משותפת, ויש לנו גם עתיד משותף".

מוקדם יותר התבטא גם שר החוץ אביגדור ליברמן בנושא התמורות במזרח התיכון. "הגורם לחוסר השקט במזרח התיכון הן בעיות הפנים בעולם הערבי, במדינות ערב, ומה שאנחנו רואים בתמונה הגדולה של המזרח התיכון היא שמדובר בעימותים ואתגרים בחברה האיסלאמית. אנחנו רואים שהעולם הערבי הולך ונחלש", טען שר החוץ בנאום שנשא, וציין כי "בסופו של יום ברור לכולם, גם לרשות הפלסטינית, שהסכנה הגדולה ביותר עבורם היא לא הציונות אם כי החמאס וג'יאהד".

הגנרל ג'יימס ג'ונס, ששימש עד לפני שלושה חודשים יועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב, אמר הערב בכנס הרצליה כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא הנושא המרכזי שמשפיע על היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו. בדבריו חזר על העמדה שאותה השמיעו רבים בממשל האמריקאי בשנתיים האחרונות ושעוררה התנגדות רבה בישראל ולפיה רק פתרון של הסכסוך הישראלי פלסטיני יכול להשפיע על פתרון סוגיות אחרות במזרח התיכון ובראשן הסוגיה האיראנית.

ג'ונס ציין כי האירועים במצרים מחייבים חידוש מהיר של תהליך השלום. "עכשיו זה לא הזמן לפסיביות, הסיכונים גדולים מדי לישראל. כמה שזה יכול להיות מפתה, עכשיו זה לא הזמן להביט מהצד, במיוחד אם אתה ישראלי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ