האלוף יואב גלנט משך את עתירתו לבג"ץ נגד ביטול מינויו לרמטכ"ל

סוף לפרשת גלנט והקרקעות: האלוף חזר בו מהעתירה, ובית המשפט מחק גם את עתירת התנועה הירוקה נגדו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

האלוף יואב גלנט חזר בו היום (שני) מהעתירה שהגיש אתמול לבג"ץ נגד ביטול מינויו לרמטכ"ל. עם מחיקת עתירתו של גלנט החליט בית המשפט למחוק גם את עתירת התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט ולבטל את הדיון בשתי העתירות, שנקבע למחר.

העותרים נגד מינוי גלנט, המיוצגים בידי עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג, צפויים לבקש מבית-המשפט לפסוק לטובתם הוצאות. עם החלטת הממשלה אתמול לבטל את מינוי גלנט ולמנות לרמטכ"ל את האלוף בני גנץ הושגה תכלית עתירתם.

כל השרים תמכו אתמול בהחלטה מלבד שר התשתיות עוזי לנדאו, שהתפרץ וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לא לנטוש את גלנט ולהתייצב מול היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ.

כמו כן, במהלך הישיבה אתמול רשמה לפניה הממשלה את הודעת שר הביטחון אהוד ברק כי בכוונתו להביא להצבעה את מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל בכפוף לבדיקה שתקיים השבוע ועדת טירקל לאישור מינויים בכירים. הוועדה, בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, תתכנס בימים שלישי ורביעי לבחון את מינויו של גנץ לתפקיד. בישיבות ישתתפו ראש הממשלה, שר הביטחון הרמטכ"ל היוצא אשכנזי והרמטכ"ל המיועד גנץ.

אתמול עתר גלנט במפתיע לבג"ץ בדרישה לעצור את ביטול מינויו לרמטכ"ל, עד אשר העניין יועבר לדיון נוסף בוועדת טירקל. העתירה הוגשה זמן קצר לפני כינוס הממשלה לצורך אישור מינויו גנץ לרמטכ"ל. ואולם, השופט אליקים רובינשטיין דחה את בקשתו של גלנט להוצאת צו ביניים.

בעתירה שהגיש כתב גלנט כי אין לממשלה סמכות לבטל את מינויו בשל טוהר המידות מבלי שקיבלה קודם לכן את חוות דעתה של ועדת טירקל, שהכשירה את מינויו. "אם הממשלה תקבל החלטה כזאת, היא תפעל ללא סמכות ואף ללא תשתית עובדתית מתאימה לקבלת החלטה כזאת... לא היועץ המשפטי לממשלה ולא מבקר המדינה הינם הרשויות המוסמכות לקבל החלטות בדבר טוהר המידות של מועמד לתפקיד הרמטכ"ל".

פרופ' אלון טל יו"ר התנועה הירוקה מסר היום בתגובה לביטול העתירה כי "פרשה זו אמנם תמה, אולם הלקח ממנה צריך לשמש כתמרור אזהרה בכל הליכי המינוי לתפקידים בכירים. הממשלה הקימה את הוועדה לבחינת ההיבטים הערכיים של מועמדים לתפקידים בכירים לא על מנת שתשמש חותמת גומי. לו זו היתה מבצעת את עבודתה כנדרש, לא היינו מגיעים למצב, בו מתמנה רמטכ"ל חדש שבוע בלבד טרם עזיבת הרמטכ"ל הנוכחי את תפקידו". לדבריו, "הממשלה כשלה בהליך מתחילתו ועד סופו עקב אבדן ערכים. למרבה המזל, הפעם היה מועמד שיכול היה להיכנס לתפקיד כמעט ללא הכנה, אולם באותה מידה מדינת ישראל הייתה עלולה לעמוד בפני שוקת שבורה, שהייתה מעמידה במבחן את הנורמות הציבוריות ואת ערך כיבוד שלטון החוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ