שרת החוץ של ספרד טרינידד חימנז התקבלה בחברון בקריאות גנאי

חימנז סיירה בצד היהודי והפלסטיני של חברון. בתחילה היא סירבה להיפגש עם מנהיגי המתנחלים ובמקום פרץ עימות חריף

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

שרת החוץ החדשה של ספרד, טרינידד חימנז, ביקרה הבוקר (שלישי) בצד היהודי ובצד הפלסטיני של העיר חברון. זהו ביקור ראשון של שרת החוץ בישראל, ובאופן חריג, היא ויתרה על המסלול הקבוע הכולל את ירושלים ורמאללה, וביקשה לסייר בחברון, למרות התנגדות משרד החוץ הישראלי, כדי להתרשם במו עיניה מהמצב בעיר.

חימנז לוותה על ידי מושל חברון, וביקרה באזור מערת המכפלה וכן בשכונה המכונה "הקסבה המזרחית" - אזור בתים שננטש על ידי הפלסטינים בשנים האחרונות וכעת מתבצע בו שיפוץ נרחב במימון האיחוד האירופי שמטרתו השבת התושבים המקוריים. שרת החוץ הספרדיה אף נכנסה לבתים ושוחחה עם משפחות.

הביקור לווה במהומה מצד היישוב היהודי בעיר, לאחר שבתחילה סירבה חימנז לפגוש את מנהיגי המתנחלים. ראשי היישוב, בראשות ראש מועצת קרית ארבע מלאכי לוינגר, נשאו שלטים בגנות מדיניות ממשלת ספרד. חלק מתושבי העיר אף קראו לעברה "נאצית" ו"אנטישמית".

שרץ החוץ של ספרד בחברון, היום. תצלום: תומר אפלבאום

כוחות משטרה ושב"כ גדולים הפרידו בין המתעמתים, ובסופו של דבר חימנז הסכימה לקיים פגישה קצרה עם נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון. בפגישה סקר בפניה ארנון את המתרחש בעיר, וטען כי פרויקט השיפוץ משקם בפועל משפחות של טרוריסטים ולא של פלסטינים עניים.

שרת החוץ השיבה כי ברצונה לראות את כל הקהילות גרות זו לצד זו בשלום. היא לא התייחסה באופן מפורש לסכסוך ורק חזרה על כך שממשלת ספרד מקווה לכונן שלום באזור.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי חימנז לא הכניסה את שר הביטחון אהוד ברק ללוח הזמנים שלה ובניגוד להזדמנויות קודמות לא ביקשה להיפגש עמו. במקום ברק, קבעה חימנז פגישה עם היו"ר הזמני של מפלגת העבודה, מיכה חריש.

דיפלומטים ספרדים שביקשו לשמור על אנונימיות, אמרו אתמול כי ההחלטה לא לקיים פגישה עם ברק התקבלה במהלך ההכנות לביקור. "אחרי שברק פרש ממפלגת העבודה אין לו כל השפעה פוליטית בקואליציה", אמר הדיפלומט הספרדי, "בנושאים מדיניים נדבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, וכששרת ההגנה שלנו תגיע לישראל היא תפגוש את ברק ותדון אתו בנושאים הביטחוניים שבתחום משרדו ושתחת אחריותו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ