הבית הלבן: רק העם המצרי יקבע מי ינהיג את מצרים

הדובר גיבס מתח ביקורת על דבריו של סגן נשיא מצרים, עומר סולימאן, שטען כי לארצו אין תרבות של דמוקרטיה. "אין ספק שמצרים לא תחזור לאחור", אמר

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

דובר הבית הלבן רוברט גיבס הכחיש היום (שלישי) כי הממשל האמריקאי מקל את לחצו על נשיא מצרים, חוסני מובארק. "אני לא חושב שמה שאני אמרתי או מה שהנשיא אמר מהווה הקלה כלשהי לגבי מה שאנחנו מצפים לראות שיקרה", אמר. "המעבר השלטוני היה צריך להתחיל אתמול ואני חושב שנמשיך לראות את הלחץ של העם המצרי עד שהם יראו שינויים".

גיבס אמר שלארה"ב אין יד בבחירת המנהיג הבא של מצרים. "אני לא חושב שמעניין את המצרים לשמוע מה יש לי להגיד על זה, ואנחנו לא קובעים מי ייקח חלק בתהליך. מי יהיה המנהיג את מצרים - את זה יקבע רק העם המצרי. הדיאלוג חייב להיות אמיתי כדי ליצור את השינוי הזה, שעליו להיות מיידי, אמיתי ובלתי הפיך. הממשלה צריכה להפסיק לעצור מפגינים ועיתונאים, ואנו קוראים לשחרור מיידי של אלה שנעצרו".

בתגובה לטענתו של מובארק בראיון לאי-בי-סי בשבוע שעבר, על כך שנשיא ארה"ב ברק אובמה "לא מבין את התרבות המצרית", גיבס השיב בדיפלומטיות ש"הנשיא והממשל רוחשים כבוד להישגי מצרים והנשיא מובארק בשלושת העשורים האחרונים, אך העם המצרי זז קדימה, והם לא חוזרים למה שהיה קודם".

גיבס סרב להתייחס לשאלה אם מדיניות ארה"ב כלפי מצרים השתנתה בצורה בלתי הפיכה.

"יציבות במצרים ויציבות אזורית היתה אבן הפינה בשלושת העשורים האחרונים", אמר גיבס. "אני לא רוצה להכנס להשערות של איך הדברים ייראו תוך שנה או חמש שנים, אך אין ספק שמצרים לא תחזור לאחור. השינויים שראינו מדהימים".

גיבס מתח ביקורת על דבריו של סגן הנשיא המצרי עומאר סולימאן לגבי מוכנותה של מצרים לדמוקרטיה.

"סגן הנשיא סולימאן התבטא בצורה שאנו רואים כמאוד לא מועילה, על כך שמצרים לא מוכנה לדמוקרטיה, ושלא צריך להפסיק את הוראות החירום", המשיך גיבס. "אני לא חושב שזה מתאים בשום אופן למה שאלה המחפשים הזדמנויות רחבות יותר וחירות רואים בתור לוח זמנים רצוי להתקדמות".

סגן הנשיא ג'ו ביידן שוחח היום עם עמיתו המצרי, והדגיש את תמיכתה של ארה"ב במעבר השלטוני במצרים שיהיה "מהיר, משמעותי, לגיטימי ושייעשה בדרכי שלום".

ביידן אמר לסולימאן שעל משרד הפנים להפסיק את מעצר העיתונאים והפעילים ואת ההתעללות בעצורים, ולהרחיב את ההשתתפות האופוזיציה בדיאלוג הלאומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ