נתניהו וברק בוועדת טירקל: אין לנו מידע שיכשיל מינוי גנץ לרמטכ"ל

גנץ והרמטכ"ל היוצא אשכנזי יופיעו היום לפני הוועדה. מסקנותיה יימסרו בזמן הקרוב - ואולי כבר היום

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ועדת טירקל לאישור מינויים בכירים נועדה אתמול עם ראש הממשלה ועם שר הביטחון, כחלק מהדיון באישור מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. בנימין נתניהו ואהוד ברק עמדו מאחורי המינוי ואמרו שאינם מכירים כל מידע, בהיבטים של טוהר המידות, העלול להכשיל את הבחירה בגנץ. היום יופיעו לפני הוועדה גנץ עצמו והרמטכ"ל היוצא, גבי אשכנזי.

גנץ הגיש לוועדה את הטפסים שמילא, לבקשתה, בהתאם לנהליה. בנוסף לזה ביקשה הוועדה להעביר אליה מסמכים נוספים. מדובר, בין השאר, בפסק הדין של בג"ץ (בדיון בהשתתפות ראש הוועדה, השופט יעקב טירקל, שכיהן אז כשופט בית המשפט העליון) שדחה את עתירת בני משפחתו של שוטר מג"ב מדחת יוסף, לפני כשמונה שנים. הוועדה גם תעיין בתחקיר הצבאי שעשה צוות בראשות האלוף (מיל') יורם יאיר, בפרשת מותו של יוסף, שמת מפצעיו בקבר יוסף בשכם לאחר שלא חולץ בידי צה"ל מהמתחם, באוקטובר 2000.

גנץ היה באותה תקופה מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית. הוועדה גם תעיין בחוות דעתו של הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט מ-2005, שהחליט שלא לנקוט צעדים נגד גנץ בפרשה שבה קיבל החזר חריג מהצבא על הוצאות מעבר דירה. מנדלבליט קבע אז שלא נפל פגם בהתנהלותו של גנץ.

הוועדה תעביר את מסקנתה לממשלה בזמן הקרוב וייתכן שעוד היום. אם לא יצוצו מכשולים נוספים, תאשר הממשלה את מינוי גנץ ביום ראשון 13 בפברואר, וגנץ יחליף את אשכנזי למחרת, בטקס במשרד ראש הממשלה בירושלים.

הרמטכ"ל היוצא המשיך אתמול בסבב הפרידה שלו מצה"ל, בסיור בפיקוד הצפון. אשכנזי אמר כי הוא "נפרד מהצבא, אבל לא מהצפון", שם שימש אלוף פיקוד במשך ארבע שנים. קודם לכן מילא תפקידים רבים, בהם מפקד חטיבת גולני (הכפופה לפיקוד הצפון). אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, אמר בטקס הפרידה: "כולנו נמצאים עם רגליים על הקרקע, לא משתכרים מהשקט. אם תקרה תפנית, המאמץ שהושקע בצנעה יבוא לידי ביטוי באופן שבו צה"ל יתפקד".

שר הביטחון אהוד ברק יצא אתמול, מיד לאחר עדותו בוועדת טירקל, לארה"ב, לביקור עבודה של יומיים. ברק ייפגש עם בכירי ממשל אובמה. בשל נסיעתו, ביקש ברק לדחות את הופעתו לפני ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, המצפה לשמוע ממנו את הסבריו לפרשת מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל וביטול המינוי בשבוע שעבר. ברק וגלנט נועדו אתמול בארבע עיניים, בבית החייל בירושלים.

ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, האדמירל מייק מאלן, יבוא בשבוע הבא לארץ להשתתף באירועי הפרידה של אשכנזי. מאלן ואשכנזי נפגשו פעמים רבות בעת כהונותיהם ונקשרה ביניהם ידידות עמוקה.

מאלן ישתתף בטקס פרידת צה"ל מאשכנזי ב-13 בפברואר ובטקס החילופין בין אשכנזי לאלוף בני גנץ למחרת. הוא מתכנן להיוועד לפגישת עבודה גם עם גנץ, אותו הוא מכיר מהתקופה שהאלוף היה נספח צה"ל בוושינגטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ