מוצב צה"ל בחברון נסגר לכניסת מתנחלים

מוצב "מתקנים" צמוד למתחם "אברהם אבינו" של היישוב היהודי בחברון, ושימש קיצור למתנחלים במקום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל סגר לפני כמה שבועות את אחד המוצבים המרכזיים שלו בעיר חברון למעבר אזרחים ישראלים, בניגוד לדעת המתנחלים בעיר.

מוצב "מתקנים" משמש את כוחות צה"ל בחברון קרוב לשלושים שנה. המוצב צמוד למתחם "אברהם אבינו" של היישוב היהודי בחברון ויושבת בו בדרך קבע פלוגה של חיילים. כעת נמצאים בו לוחמים של גדוד צבר מחטיבת גבעתי. בניגוד לכל יתר הבסיסים והמוצבים של צה"ל ברחבי הארץ, אליהם אסורה הכניסה לאזרחים ללא אישור, משמש מאז הקמתו מוצב מתקנים דרך קיצור למתנחלי חברון משכונת אברהם אבינו אל רחוב השוהאדה (הקרוי בפי המתנחלים "ציר דוד"), אחד מצירי התנועה המרכזיים בחברון.

חיילים וקצינים שהעירו בעבר על כך שאזרחים, כולל ילדים, מסתובבים בחופשיות בין הלוחמים הנערכים ליציאה לסיורים ולאמצעי הלחימה והנשק שלהם, נענו בתשובה "ככה זה בחברון". בעבר אף היו מקרים של ציוד צבאי ותחמושת שנעלמו מהמוצב ונמצאו בבתי המתנחלים בחברון.

לפני שלושה שבועות החליט מפקד חטיבת חברון, אלוף משנה גיא חזות, לשים קץ לתופעה והורה על סגירת המוצב לכניסת אזרחים. במקביל, הוכשרה יציאה חדשה משכונת אברהם אבינו לרחוב השוהאדה שתשמש את המתנחלים. התושבים התנגדו, אולם המוצב נסגר לבסוף בפניהם. "אי אפשר היה להמשיך עם המצב הזה", אמר קצין המשרת בעיר. "מה היה קורה אם ילד היה משחק עם רימון יד ומושך את הנצרה?". דובר היישוב היהודי בחברון, נעם ארנון, הכחיש שהמתנחלים התנגדו לשינוי. לדבריו מדובר ב"החלטה ראויה" שהתקבלה "אחרי שאיזה ערבי תמהוני נכנס למוצב והתחיל להשתולל".

קצינים בגזרה מציינים שבתקופה האחרונה חלה רגיעה ביחסים בין המתנחלים לצה"ל ובמעשי ההתנכלות לאזרחים פלסטינים. "המתיישבים מאסו בדימוי של המשוגעים מחברון ולכן הם גם דואגים להרחיק מכאן גורמים קיצוניים שמגיעים מגבעות השומרון במטרה להתעמת עם הפלסטינים בעיר". התושבים עורכים סיורים ליליים בין עמדות השמירה בעיר ומחלקים לחיילים קפה חם ועוגות, ולאחרונה רכשו בכספי תרומות מחו"ל רכב מיוחד לחלוקת שתייה וממתקים בין בסיסי צה"ל באזור הר חברון. "כל עוד לא מדובר בהסתה להפרת פקודות הצבא, אנחנו לא מונעים מחיילים לקבל מהם קפה ועוגה", הסביר גורם בפיקוד מרכז.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ