שלמה שמיר
ניו יורק

בעוד הרשות הפלסטינית פועלת בניו יורק במרץ, כמי שגילתה מחדש את האו"ם, ומובילה זה חודשים מאמץ דיפלומטי מתוחכם ומסע הסברה מעולה שהבטיחו מראש רוב להכרזה על מדינה פלסטינית בעצרת האו"ם - ישראל מצטיירת באו"ם כמחמיצה את כל ההזדמנויות. כך עולה משיחות עם גורמים דיפלומטיים בניו יורק, שהתבקשו אתמול להגיב על דחיית השר גלעד ארדן את הצעת ראש הממשלה לכהן כשגריר באו"ם.

המצב המתמשך שבו מיוצגת ישראל באו"ם על ידי שגריר זמני וממלא מקום, המנוע מהגשת כתב אמנה למזכ"ל, הוגדר אתמול בשיחות "מפגן של חוסר אחריות ממדרגה ראשונה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו". שגריר מערבי בכיר לשעבר אמר ל"הארץ" כי "זו הפקרות של נתניהו, שהיה שגריר באו"ם וצריך לדעת עד כמה הארגון חשוב לישראל, במיוחד בעיצומה של מתקפה על הלגיטימציה שלה".

מלבד היוזמה להכרזה על מדינה פלסטינית, שתוכרע בספטמבר במועצת הביטחון, מונחת גם הצעת החלטה פלסטינית המגנה את ההתנחלויות ודורשת מישראל להפסיק מיד את הבנייה בגדה. ישראל משקיעה מאמצים גדולים למנוע הצבעה על ההצעה. אבל הערכה היא שגם אם לא תתקיים הצבעה, המועצה תפרסם הצהרה, מוסכמת על דעת חברות המועצה ובהן ארה"ב, שתגנה בחריפות את מדיניות ההתנחלות של ישראל.

היעדר מתמשך של מו"מ בין ישראל לפלסטינים ונתק מוחלט בין הבית הלבן לנתניהו דירדרו באחרונה את מעמדה של ישראל באו"ם לשפל כמעט חסר תקדים. בד-בבד הם הפכו את ייצוגה של ישראל באו"ם לנטל מעיק. גם אם ארדן היה מקבל את המינוי הוא לא היה מועיל במיוחד לשפר את מעמדה המדיני של ישראל באו"ם.

"אבל ארדן היה מתקבל לפחות באו"ם במעמד של מי שמייצג את ראש הממשלה וקולו היה צלול ונשמע", אמר דיפלומט בכיר בניו יורק. "ואילו השגריר הנוכחי נחשף כמי שמונה על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן, שהשם שלו באו"ם מפוקפק, וכמינוי זמני שאיננו מקובל על ראש הממשלה. זו תדמית שפוגעת קשה במעמדו ומגבילה במשמעותית את יכולתו להשפיע".

השגריר הזמני מירון ראובן דוחה את התגובות וההערכות המתייחסות למעמדו או לאופן תפקודו. "אני דיפלומט מקצועי ונשלחתי לאו"ם לא כשופר של מישהו אלא כשגריר ישראל", אמר אתמול. "העובדה שלא הגשתי כתב אמנה אינה מפריעה לפעילותי". ראובן ביקש להדגיש שבחודשים האחרונים קיים 80 עד 100 שיחות עם שגרירים ונציגי ארצות בכירים.

מירון ראובן כיהן בעבר גם כשגריר בבוליביה ופרו. לדבריו, הוא מנצל את קשריו עם נציגי ארצות דרום אמריקה ונפגש עם שגריריהן. לדבריו בשיחות באו"ם הוא שומע ביקורת רבה, במיוחד מהאירופים, על קיפאון המו"מ עם הפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ