צוות בראשות ח"כ עמיר פרץ המליץ על הצטיידות משמעותית בכיפת ברזל

במסקנות שהוגשו ליו"ר ועדת החוץ והביטחון נאמר כי פריסה מבצעית של המערכת תוכל לשפר את יכולת ההרתעה של ישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הודיעה היום (רביעי) כי היא ממליצה למערכת הביטחון להצטייד במספר משמעותי של טילי מערכת כיפת ברזל, כדי לשפר את יכולת ההרתעה של ישראל אל מול ירי הרקטות מרצועת עזה. בתום ששה חודשי עבודה, הגיש היום הצוות לבחינת ההצטיידות במערכת "כיפת ברזל" את מסקנותיו ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ שאול מופז (קדימה). בראש הצוות עמד ח"כ עמיר פרץ (עבודה), שבהיותו שר הביטחון הורה למערכת הביטחון לתכנן ולייצר את המערכת.

בהמלצות הגלויות של חברי הוועדה מופיעה קריאה למערכת הבטחון ולממשלה לקבל החלטה מיידית להצטיידות רב-שנתית במספר משמעותי של סוללות, שתהפוך את מערכת כיפת ברזל לנדבך מרכזי במערך ההתגוננות.

מערכת כיפת ברזל. תצלום: משרד הביטחון

"בבחינה שערכנו התייחסנו למכלול המערכות ההגנה העומדות לרשות הצבא כולל 'שרביט קסמים' ו'חץ'", אמר פרץ. "במסקנות התחשבנו ביכולת הייצור של התעשיות, בהתפתחות הטכנולוגית ברצון ליצור מסה קריטית וכן בשיקולים תקציביים". הוא הוסיף כי "הצוות רואה ב'כיפת ברזל' מערכת שיש בה כדי לשפר את יכולת ההרתעה של ישראל. אין ספק שפריסה מבצעית של המערכת תוריד את המוטיבציה לפעול נגד ישראל במלחמת התשה. שר הביטחון אמר שכל יום לחימה שנחסך שווה למיליארד שקל. מערכת כיפת ברזל מאפשרת שימוש מסיבי בעלות מוזלת באופן יחסי".

עלות פיתוח ופריסת הסוללות היא 5.3 מיליארד על פני כמה שנים, כאשר התקציב למערכת לא מגיע מתקציב 2011-2012. שתי סוללות ראשונות צפויות להתפרס בדרום בתוך חודשים. כמו כן, הצוות בחן את קצב היצור, את דחיפות הפריסה ואת מספר הסוללות המומלצות. "לא זיהינו שהמערכת הצבאית עמדה על הרגליים האחוריות כשדחפנו לפריסה אזרחית יותר", אמר פרץ.

חבר הצוות, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה), ציין במסיבת העיתונאים כי "פריסת מערכת כיפת ברזל כמימד אחד מתוך מספר שכבות הגנה, כולל טיל ה'חץ' ו'שרביט קסמים' יעקרו את האיום הטילים וייצרו מימד משמעותי של ביטחון לאזרחים".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ מופז אמר בזמן שקיבל את הדו"ח לידיו כי "הוועדה מצפה ממערכת הביטחון לפעול בהתאם למסקנות הדו"ח. ראינו עד כמה הדיונים משפיעים על החלטות מערכת הביטחון".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ