המלכודת של בנימין נתניהו

אזעקת אמת בליכוד

333
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
333

"לצרפתים יש ביטוי מדויק שאתו הם יוצאים להפגין ברחובות: "RAS LE BOL" הם צועקים. רוח המלים האלה היא "נשבר לנו", אבל פירושן המילולי מכיל תיאור ציורי פשוט - טיפה אחת מיותרת גדשה את הכוס המלאה, ותוכנה גלש החוצה. לפי כל הסימנים, ההעלאה במחירי הדלק, שתתבטא בכמה עשרות שקלים לבעל מכונית לחודש לכל היותר, היא בדיוק הטיפה הזאת.

במשך שנים הצליח בנימין נתניהו להוביל מדיניות שגדשה את כוס הסבל של המעמד הבינוני בכל התחומים: דיור, חינוך, בריאות ורווחה. לעול הזה נוספה, טיפין-טיפין, העלאה עקיפה של המסים: פעם מע"מ על המים, פעם מס רכישה על דיור (שהורד אמנם לאחרונה אבל בשיעור בלתי משמעותי), פעם מחיר הלחם, ועוד. הכל עבר בשתיקה.

ואז באה העלאת מחירי הדלק וגדשה, כאמור, את הסאה. ישראל איננה צרפת, וכאן לא יפגינו גם כשהכוס תישבר לרסיסים, אבל בבת אחת התעוררו מול ראש הממשלה כוחות השטח, שישים וחמישה פעילי שטח מהגרעין הקשה של הליכוד שהתכנסו לפני שבוע בביתו של אחד מהם ודיברו בשצף-קצף על ראש הממשלה.

הדלק שימש להם תירוץ מצוין, אבל הסיבה להתעוררותם עמוקה יותר, וקשורה למאבקי הכוחות הפנימיים בתוך המפלגה. הם לא אוהבים, למשל, את הקשר ההדוק מדי בין נתניהו לבין אהוד ברק, והם גם לא כל כך מחבבים את יובל שטייניץ. "שר האוצר מנותק מהעם", קרא אבי ג'מאל, שארגן את הכנס. הוא וחבריו מרגישים, בצדק, כדוברי מעמד הביניים, שנמאס לו לשאת בעול הכבד לנוכח ממשלה שנראית לו מנותקת מבוחריה, יהירה ובזבזנית. "אנחנו המלכנו אותך", הם הזכירו לנתניהו את סיוטו המר - הצטמקות הליכוד ל-13 מנדטים - "אנחנו יכולים להוריד אותך". שום בחירות לא נראות, אמנם, באופק, אבל באוזני נתניהו, שעיקר מומחיותו בהיבחרות, נשמעות האזהרות האלה כאזעקת אמת.

ייתכן שאילו היה זה האיום היחיד שהוא חש בימים אלה, הוא היה מתמודד איכשהו עם ג'מאל, פראג', חוגי, אלפסי והאחרים, אבל כשהעובדים הסוציאליים מכריזים על שביתה (והם רק סנונית ראשונה) ונתניהו ניצב מולם בלי יצחק הרצוג ועופר עיני שהצליחו לבלום אותם עד עתה, וכשתאומו של עיני, שרגא ברוש, שהודיע לא מזמן שיתמודד על מקום בקדימה, לא מעוניין עוד לשמור על מדיניותה של ממשלת נתניהו אלא להפך, שש להוכיח עד כמה היא מזיקה - נתניהו מוצא את עצמו לפתע במלכודת בלתי אפשרית.

מה יעשה עכשיו? קשה לנבא, אבל אפשר להניח שינסה, כמו תמיד, למשוך את השמיכה מכל קצותיה ולהמציא פיצויים ופרסי ניחומים, שכולם ידלגו מעל לראשו של שר האוצר. מה שלא יעשה, אין ספק שלפתע, ומבלי שמישהו יטריח לגרור את עצמו באמצע החורף לכיכר, נתניהו נתקל במגבלות הכוח של מי שהגדיש את הסאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ