שיחת היום | "אריה דרעי, אתה מאמין בהטבות שמגבש נתניהו?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

אריה דרעי, לשעבר יו"ר ש"ס, שסיים לפני כשנה את תקופת הקלון שלא אפשרה לו לחזור לפוליטיקה, הצטרף אתמול לביקורת החריפה על הממשלה בגלל עליות מחירי המחיה האחרונות.

אריה דרעי, ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון להודיע אתמול על כל מיני הנחות ושדרוג מס הכנסה שלילי. אתה מאמין בתוכנית ההטבות שהוא מגבש?

"א', אני מברך אותו על כך שהוא היה קשוב, ויפה שעה אחת קודם, וטוב שהם תיקנו את מה שהם הציעו לפני חודש וחצי. זה כוח של משטר דמוקרטי, של מנהיגות שקשובה לציבור ולעם ואני שמח על כך, אבל זאת התחלה. חסר לי פה שכר מינימום שחייבים לתקן אותו וחסר נושא מאוד עיקרי ומסובך יותר שהוא הדיור. אני חושב שלא יעלה על הדעת שהיום הדיור הופך להיות חלום לרוב הזוגות הצעירים במדינה, אפילו הזוגות העובדים והמבוססים, אני לא מדבר רק על השכבות החלשות".

"קחי את נושא המים, שהורידו אותו מהפיקוח של הכנסת והכניסו אותו לתאגידים ומחירי המים עולים ב-100-130 אחוז, והממשלה עוד מוסיפה מלח על הפצעים ושמה על זה מע"מ. יש גבול. אותו דבר הממשלה צריכה להתחיל לרמוז לחברות הגדולות ולבנקים ולרשתות השיווק שיש גבול למה שאפשר לקחת מהתושבים! אני חושב שהציבור, שהתחיל במחאה, צריך להמשיך עם המחאה הזאת מול כל ראשי המשק שגורפים הון גדול מדי על חשבון הציבור".

מה צריך להיות שכר המינימום?

"המעסיקים חתמו שהם מוכנים לשלם 4,600 ש"ח - אני לא חושב שזה מספיק אבל בשילוב עם התכנית למס הכנסה שלילי זאת התקדמות. כל התקדמות בכיוון השכבות החלשות היא חשובה מאד אבל אסור להתבלבל. הנושא של עליית המחירים הוא לא בעיה רק של השכבות החלשות, הוא בעיה קשה מאד גם לשכבות הביניים, גם אם שני בני הזוג עובדים יש להם בעיה להתקיים. וזה לא רק באשמת הממשלה. לצערי הרב יש היום השתוללות וחוסר אחריות מצדם של כמעט כל ענפי המשק כלפי האזרחים. עם כל התחרותיות שיש, אני רואה שיש מונופול בנושא המחירים בנושא הזה של הטלפונים ומרווח הרווחים של החברות הוא גבוה מדי. אין סיבה שהם ירוויחו מאות מיליונים בשנה על חשבון האזרח הפשוט. אותו הדבר עם הבנקים, חייב לקום מרי נגד כל הגופים הגדולים הללו ולא לתת להם!

אז אולי הממשלה צריכה ליצר רגולציה, שלא תאפשר את המצב הזה.

קודם כל אני מברך את שר התקשורת והרווחה, שבאמת ניסה בחודשים האחרונים. הוא עומד כמעט יחידי מול כל הלוביסטים וכל הגדולים, אבל אלה הצלחות קטנות, לא גדולות, כי כשהוא מוריד במקום אחד הם מעלים את המחירים בכיוונים אחרים. יש רצון מצד אחד ליצור משק חופשי ותחרותי ולא כזה שהממשלה שולטת בו, אבל כשאתה רואה את ההשתוללות - אז יכול להיות שבאמת יצטרכו לעשות את זה.

אז מה דעתך על כך שלא ש"ס הובילה את המחאה הזאת?

"במקום שבעלי תשובה עומדים אפילו צדיקים גמורים לא יכולים לעמוד. אני רוצה להסתכל על חצי כוס המלאה. אנחנו יודעים איך זה ממשלה. היום ראש הממשלה יודיע על צעדים בכיוון הנכון וחודש הבא אנחנו נחטוף את זה מכיוון אחר. אני מקווה שעכשיו תקום חזית חברתית גדולה בכנסת. אתמול שמעתי את רביב דרוקר שאמר שהשר כחלון קיבל את תיק הרווחה בגלל שראש הממשלה אמר לו, אני רוצה שאתה תהיה הקונטרה לאריה דרעי במפלגה החברתית שלפי ראש הממשלה אני עומד להקים, כן? אז קודם כל אני שמח כיוון שהשר כחלון באמת מתאים מאוד וראוי מאוד ואני חושב הוא יהיה שר רווחה מעולה. ואם אני יכול להשפיע מבחוץ בצורה כזו, אז יש לי סיפוק מהעניין. אני מבטיח דבר אחד, שאני לא ארפה מהנושא הזה. כשצריך לברך את הממשלה אני אברך וכשצריך לבקר אני אבקר".

כלומר אתה בהחלט בונה את עצמך בתור האלטרנטיבה החברתית לבחירות הבאות.

"אני קודם כל אזרח שיש לו ילדים ונכדים, ואני נחשב ממעמד הביניים, אני מקבל פנסיה מהממשלה וברוך השם אני לא מתלונן אבל גם לי קשה. יש לי ארבעה ילדים שהולכים לבתי ספר ואני צריך לקנות להם חופשי-חודשי. פעם אולי לא הייתי מתייחס לזה אבל היום, כשאתה צריך לקנות ארבע כרטיסיות כאלה, זה למעלה מאלף שקל! זה לא לבילויים, זה רק להסעות לביה"ס! ואני בעצמי נוסע ברכב, נוהג, ואני מתדלק ואני לא מקבל החזר הוצאות על זה ואני רואה כמה הולך לי על דלק! ואני בעצמי הולך לקניות כמה שאני יכול לעזור לאשתי, ורואה איך זה הולך ועולה כל הזמן! ואני רואה גם את האזרחים שמתלבטים בקניות".

וזאת ההכנסה היחידה שלך, הפנסיה?

"אה... לפעמים אני מצליח לעשות עוד איזושהי הכנסה מאיזשהו עסק קטן, אבל ברוך השם אני עשיר גדול מאוד כיוון שאני מסתפק בחלקי ואני שמח בחלקי. ושלא תביני, אין עיני צרה, אני חושב שעשירים צריכים להיות כיוון שעשירים מייצרים מקומות עבודה ואני גם יודע שזאת גזירת גורל שעניים יישארו. אבל עשירים צריכים להיות גם בני אדם וגם לדעת להתחלק עם אחרים וגם להסתפק בחלקם. בן אדם שיש לו מיליארד דולר, מה הוא צריך יותר מזה ריבון העולמים?".

לא רק ראש הממשלה חושב שתרוץ עם תנועה חברתית, גם אחרים כתבו את זה.

"עדיין לא החלטתי. הודעתי שאני חוזר לחיים הציבוריים וזה לא שאני לא רוצה להגיד, אני לא יודע עדיין באיזו מסגרת, כיוון שהבחירות יתקיימו די סמוך למועדן, כך אני מעריך, ויש זמן לבחירות. אני לא רוצה לכבול את עצמי או להיות משועבד לכל התקופה הארוכה הזאת לאיזושהי מסגרת שאני לא יודע אם היא תהיה רלוונטית או לא, אני מעדיף לחכות וכל האופציות פתוחות".

כולל לחזור לש"ס?

"אני לא רוצה להיכנס לזה. כשיגיע הזמן אני אראה מה הכי מתאים לי, שאני אוכל לקדם את מה שאני רוצה, והמסגרת שתתאים לי לזה, שתהיה חברתית ומסורתית ותפעל לחיזוק היהדות במדינה".

אגב עוני, מה דעתך על כך שחרדים ייצאו לעבוד במקום רק ללמוד?

"אף אחד לא צריך לשכנע בעד העבודה, העבודה היא לא רק רק ערך סוציאלי אלא ערך יהודי ממדרגה ראשונה. יחד עם זאת, אני מאמין שלקיומו של עם ישראל חשוב שתהיה חברת לומדים שמוסרת את נפשה ולומדת תורה ואנחנו צריכים להחזיק אותה, קבוצה קטנה. כל מי שלא שייך לחברת הלומדים הזאת, וכוונתי שכל חרדי שלא באמת תורתו אומנותו שעיסוקו האמיתי בתורה, מי שלא לומד כל היום, אפשר שיעבוד ולקבוע עתים לתורה, זה הדבר הטוב ביותר".

זאת אומרת שצריך לעשות שינוי במדיניות הקיימת.

"אין ספק! צריך לעשות שינוי במדיניות, אבל זה תלוי הרבה בממשלה כי יש שינוי גדול מאוד בחברה החרדית".

אין ספק שיש שינוי בחברה החרדית אבל הפוליטיקאים החרדים לא מסכימים לכך, תראה מה עשו לח"כ חיים אמסלם כשהוא אמר שהחרדים צריכים לצאת לעבוד.

"לא, לא, אמסלם לא... תלוי איך מדברים, תראי אני אומר אותם דברים. תלוי איך אומרים אותם. אם ברגע מסוים... את יודעת מה, אני לא רוצה לדבר על אנשים. הממשלה שכל כך חשוב לה, בצדק, שיותר חרדים ייצאו לשוק העבודה, זה לא יקרה הוקוס פוקוס. זה לא סוד שהרבה מקומות עבודה חסומים בפני חרדים. צריכה להיעשות תוכנית ממשלתית לשילוב שלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ