ועדת טירקל אישרה את מינוי גנץ למרות "פגמים בהתנהלות"

הוועדה למינויים בכירים קבעה כי האלוף הוא "מועמד ראוי לתפקיד הרמטכ"ל", אך מנתה גם מספר פגמים בהתנהלותו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועדת טירקל למינויים בכירים בשירות המדינה אישרה הלילה (חמישי) את מועמדותו של האלוף בני גנץ לתפקיד הרמטכ"ל. בחוות הדעת שגיבשה הוועדה נכתב כי חבריה "שוכנעו כי גנץ הוא מועמד ראוי מאוד לתפקיד הרמטכ"ל". עוד נכתב כי חברי הוועדה שוכנעו "כי אין בהשגות שהועלו כדי להטיל בו דופי וכדי לפסול את מינויו מבחינת טוהר המידות". על פי הוועדה, "אין חשש שהמינוי אינו ראוי מהסיבה הזו או מסיבות של זיקה אישית עסקית או פוליטית לגורמים בממשלה או לגורמים אחרים. לפיכך סומכת הוועדה את ידיה על מינויו של האלוף גנץ".

הוועדה התייחסה בדיוניה לשלושה מקרים שהעיבו על תדמיתו הנקייה של האלוף גנץ: עבירות של בנייה ללא היתר ופלישה לשטחי ציבור, הטבות שקיבל במעבר דירה לצפון ואחריותו בפרשת מדחת יוסף, שדימם למוות בקבר יוסף בתחילת האינתיפאדה השנייה.

בפרשת חריגת הבנייה בחצר ביתו והרחבת דירתו, ביקרה הוועדה את התנהלותו של האלוף וקבעה כי "היה פגם בכך שגנץ לא הזדרז להשלים את כל הליכי האישור שנדרשו אף שהאלוף גנץ קיבל היתר עקרוני להרחיב את דירתו". עם זאת, הוועדה "שוכנעה כי האלוף גנץ תיקן את הליקוי מיד כשהופנתה תשומת ליבו לכך".

בני גנץ. "אין בפגמים כדי לפגוע במינויו לרמטכ"ל". תצלום: אילן אסייג

בנושא העברת הדירה לצפון הסתמכה הוועדה על חוות דעתו של הפרקליט הצבאי הראשי, שעסק בבירורו בקצין שאישר את ההטבות ו"ניקה את בני גנץ מכל אשמה ולא מצא פגם במעשיו". בנוסף קבעה הוועדה כי "האלוף גנץ לא זכה מטעם רשויות החוק לטובת הנאה חריגה כלשהי, ואף לא ליחס מיוחד, ואלה נהגו עמו ביחס להסרת הבנייה כפי שהיו נוהגות בכל אזרח אחר".

לסיכום קבעה וועדת טירקל כי "בהתנהלותו של האלוף גנץ נפלו פגמים, אך אין בהם לדעתנו ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה, את מידת החומרה העלולה לפגוע בכשירותו של האלוף גנץ להתמנות כרמטכ"ל". הוועדה הוסיפה בחוות הדעת כי חבריה "התרשמו מאישיותו, מגילוי לבו ומן היושרה שהוא מקרין".

בהתייחסה לאחריותו של גנץ, ששימש כמפקד אוגדת יו"ש בארועי קבר יוסף, בהם מת לוחם מג"ב מדחת יוסף קבעה הוועדה כי "אין במעורבותו של אלוף בני גנץ בפרשה זו כדי להטיל בו דופי כלשהו, וכדי למנוע את מינויו לתפקיד הרמטכ"ל". הוועדה קבעה בהסתמכה על מסקנות ועדת בדיקה של צה"ל ופסיקת בג"ץ שדן בעניין, כי "גנץ לא היה הדרג הפיקודי הבכיר במקום ובארוע היו כרוכים היבטיים מבצעיים ומדיניים שהאחריות עליהם לא הייתה מוטלת עליו".

מינויו של בני גנץ יובא לאישור הממשלה ביום ראשון והוא צפוי להחליף בתפקיד את הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי ב-14 בפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ