לסקנדינוויה דמינו

שביעות רצון ממשלתית

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

זר כי היה נקלע אמש למסיבת העיתונאים של ראש הממשלה ושר האוצר היה חושב שנחת בסקנדינוויה. כשוודיה היינו, לדנמרק דמינו, שני האישים גוללו מסכת צעדים מרשימים שנועדו לעזור לחלשים, לסייע לחלכאים וגם למעמד הביניים, נופת צופים סוציאל-דמוקרטית של מדינת רווחה מתקדמת ונאורה, מטר סוכריות שניחת אמש על העם בציון.

זר כי נקלע אמש לאותה מסיבת עיתונאים ממש היה גם יכול לחשוב על מדינות ומשטרים אחרים, שבהם השליט מתפייט כך על עצמו: "אזרחי המדינה מרגישים שיש פה יד אמונה, יד מנוסה ויד אחראית על ההגה". אלא שמעשה שטן, כשבנימין נתניהו אמר את הדברים המשונים הללו בשמם של אזרחיו, וכשנגמרו כבר כל השקפים כולם, אלו שהראו שישראל מעל לכל, מעל אמריקה ומעל אירופה, גם בצמיחה וגם בצמצום האבטלה, הופיעה על המסך שמאחורי ראש הממשלה הכתובת: "תודה רבה". היא נותרה על מכונה עד סוף מסיבת העיתונאים: תודה רבה. האם הכוונה לרחשי הלב הספונטניים של המוני האזרחים למנהיגם, שכה הטיב עמם אמש? למי תודה ולמי ברכה? ועל מה? על הדלק שמחירו עלה וירד בן לילה? כשעלה המחיר, אמרו 20 אגורות; עכשיו, כשהמחיר ירד, זה כבר 23 אגורות, על פי ראש הממשלה, כולל מע"מ. אבל נניח לזוטות.

המים יעלו פחות, וכמותם כאמור גם הבנזין; שכר המינימום יעלה ומחיר הנסיעה באוטובוסים ירד, אפילו ה"חופשי-חודשי" יוזל, כך הבטיח נתניהו, שספק רב אם ראה אי פעם בחייו כרטיס חופשי-חודשי, או לפחות שמע את שמעו - עד אמש. נתניהו שירטט את המאקרו, ויובל שטייניץ שהחלים "על אנטיביוטיקה", פירט את המיקרו. אלא ששוב נמצא השטן בפרטים: נתניהו הבטיח הוזלה של 10% במחירי התחבורה הציבורית, ואני, שרק אתמול השקעתי בכרטיסייה חדשה, התעצבתי על שהחמצתי את ההוזלה. ואז הסביר שטייניץ שההוזלה תחול רק על הפריפריה.

ראש הממשלה אוהב לדבר על כלכלה ובעיקר להציג שקפים - אולי לכן כינס אמש מסיבת עיתונאים, בה מותר היה אפילו להציג לו שאלות. הוא גם אוהב לתאר במחוות ידיים גדולות את התנודות, הצמיחות, העליות, הירידות, מניף ידיו מצד אל צד לקול נקישת המצלמות - דבר שנמנע ממנו בנושאים המדיניים. וכי איזה גרפים יציג על תהליך השלום? ועל איזה צמיחה יוכל לדבר שם, זולת זו שבהתנחלויות?

מלווה בפמליית שרים, סגני שרים ועוזרים, לכולם הקפיד להודות אישית, וכשעל פניו נסוך חיוך של שביעות רצון, כמעט ושכנע אותי ראש הממשלה שאכן מדובר בצעדים רציניים, עד שקם הכתב הכלכלי של "ידיעות אחרונות" ואמר שחלטורה כזאת הוא לא ראה מעודו. בן לילה, כמעט והיתה לנו כיכר תחריר, לנוכח עליית המחירים; בן לילה, לא תהיה לנו תחריר, לנוכח ההבטחות.

כשלבי טוב עלי, מרגיש גם אני, הקטון וההדיוט, שאולי בכל זאת "יש פה יד אמונה, יד מנוסה ויד אחראית על ההגה", עליתי על קו 27 בדרכי הביתה. האוטובוס העמוס קרטע דרך רחובות הגשם של תל אביב, ופני נוסעיו הקודרים, המרופטים, קשיי היום, התשושים ממלאכת יומם, היו כה רחוקים משביעות הרצון הממשלתית שהופגנה אמש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ