עיני, ברוש ובוחבוט יוסיפו למרר את חייו של נתניהו

אוכלים צפרדעים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

הפוליטיקה היא מקצוע די זוועתי. שטייניץ רק שוחרר בבוקר מבית החולים, וכבר בערב נאלץ להופיע במסיבת עיתונאים, כאילו הכל בסדר. כאילו לא כרע-נפל יומיים קודם.

הוא סיפר לנוכחים שהרופאים ציידו אותו במנה גדושה של אנטיביוטיקה. אבל האמת היא שהוא היה צריך לבקש מהם עוד הרבה כדורים, הרבה משחות והרבה אנטיביוטיקה - כדי שיוכל להתגבר על הביזיון שספג מנתניהו, בפעם המי יודע כמה.

שטייניץ התנגד לכל הצעדים שהוצגו אתמול במסיבת העיתונאים. הוא לא רצה להיכנע ללחצים מבית ומחוץ. הוא לא רצה להוריד את מחיר הבנזין וגם לא לטפל עכשיו בשכר המינימום. הוא חשב גם שזה לא הזמן המתאים להגדלת סבסוד התחבורה הציבורית.

כך חשבו גם כל אנשי אגף התקציבים. הרי רק לפני חודש וקצת הם העבירו תקציב והתפארו בו, אז מה פתאום לשנות אותו כל כך מהר? מה קרה? מה הדחיפות? היכן האמינות והיציבות?

אבל נתניהו לא עמד בלחץ. הוא נבהל מעופר עיני, שרגא ברוש ושלמה בוחבוט וגם מחבריו מהליכוד. לכן החליט "להיטיב עם העם". ולשטייניץ לא נשארה ברירה אלא לבלוע את הצפרדעים ועוד לספר לנו, העיתונאים, שהן טעימות נורא.

אבל צפרדע אחת היתה יותר מדי גם עבור שטייניץ. לכן הוא אמר על הורדת מחיר הדלק ב-23 אגורות: "אני משלים עם זה, אך לא שלם עם זה, אני לא בטוח שזה צריך להיות בראש סדר העדיפויות". יפה שאמר ולא הסתיר.

גם נתניהו אכל אתמול צפרדע אחת מפוטמת מאוד. הוא הרי מאמין בכל לבו שהורדת מס ההכנסה על יחידים וחברות, זה הדבר הנכון ביותר, כי זה מביא לצמיחה ולירידה באבטלה. אבל אתמול הוא נאלץ להודיע שמשום שהוריד את המס על הדלק, הוא יקפיא את הורדת מס ההכנסה בינואר 2011 לשני העשירונים העליונים, ואם לא תהיה ברירה הוא גם ידחה את הורדת מס החברות, וזה עומד בניגוד מובהק לאמונתו הכלכלית.

כך בדיוק קורה למי שמגדיל הוצאות בלי חשבון בשנת 2010. בהתחלה הוא שמח עם כולם, כי מה רע לקבל עוד שכר, עוד כוח אדם, עוד לאברכים, עוד לישיבות, עוד לכל המשרדים, עוד לחלשים, עוד לחזקים, עוד ל-30 שרים ו-9 סגנים? אבל אז מגיע יום החשבון שבו צריכים להעלות את המס על הדלק. ואז השמחה הופכת לעצב גדול.

נתניהו ושטייניץ חושבים שהטריאומווירט הקדוש - עיני, ברוש ובוחבוט - ייתן להם עכשיו מנוחה. הם טועים בגדול. השלישייה תמשיך למרר את חייהם עם הפגנות ומחאות. הם יטענו שזה "מעט מדי ומאוחר מדי". הם יגידו שהם לא מוכנים שמחיר המים יעלה למי שצורך קצת מעל הממוצע. מה יש, אסור כבר להתקלח בארץ הזו? אסור שתהיה לך גינה קטנה ליד הבית? הרי לרבים מחברי הכנסת של הליכוד יש בית פרטי וגינה. הם יהרגו את נתניהו.

אפילו על הורדת מחיר הדלק, הציבור ימשיך לכעוס. כי כאשר המחיר הוא 7.26 שקלים לליטר, הורדה של 23 אגורות פירושה שהמחיר יהיה מעל 7 שקלים - וזה נראה המון. אם הם היו מתייעצים עם אנשי שיווק, הם היו מורידים 30 אגורות - וזה היה נראה הרבה יותר טוב - מבחינתם.

אבל הקרב הגדול ימשיך להיות מול עיני. הוא לא יסכים לכך שרק מי שמרוויח מתחת ל-5,000 שקלים לחודש במגזר הציבורי יקבל תוספת לשכר המינימום. הוא יתבע לתת את התוספת לכו-לם, אפילו אם הם משתכרים 10,000 שקלים לחודש ויותר (בזכות תוספות רבות שלא נכנסות לחישוב שכר המינימום). זה יהיה שדה הקרב הגדול של שטייניץ, ולא יעזור לו שהוא בעצם צודק.

אז מה הפלא ששטייניץ יצא אתמול מבית החולים עם טונות של תרופות? עכשיו הוא צריך לבקש מהרופאים עוד אנטיביוטיקה, כדי שיהיה מצויד גם לקראת הקרב הצפוי מול עיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ