הרשות הפלסטינית רוצה לקיים בחירות, החמאס מתנגד

"לא ניתן לגיטימציה לבחירות ולא נכיר בתוצאות", נמסר מהחמאס. בתוך כך, סאיב עריקאת התפטר מצוות המו"מ המדיני

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הרשות הפלסטינית הודיעה כי בכוונתה לקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט עד לחודש ספטמבר. את ההודעה מסר היום (שבת) מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו. ארגון החמאס השולט ברצועת עזה הודיע בתגובה כי יתנגד לקיום הבחירות ולא יאפשר את קיומן ברצועה.

לדברי עבד רבו, השינויים באזור דוחקים בכל הצדדים "לשים בצד את המחלוקות", וכל המחלוקות בין הצדדים יכולות להיפתר באמצעות דיון שייערך בעתיד באמצעות הפרלמנט החדש לאחר הבחירות.

עבד רבו שב והפציר בנשיא ארה"ב, ברק אובמה, להאיץ את התהליך המדיני על מנת להגיע להסכם שיביא להקמת מדינה פלסטינית. מנגד דובר החמאס ברצועה, פאוזי ברהום, הודיע כי ארגונו לא ישתתף בבחירות. "לא ניתן לגיטימציה לבחירות ולא נכיר בתוצאות", מסר. הארגון דורש פיוס לאומי לפני שיתקיימו בחירות, אך החשש המרכזי של הארגון האיסלאמי הוא מפני אבדן השלטון ברצועת עזה לנוכח מה שמסתמן כשחיקה מתמשכת בתמיכה הציבורית בחמאס, ועליה מתמשכת בתמיכה ביו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), ואף בפתח.

המחלוקת הממושכת שבין החמאס ופתח הביאה למלחמת האזרחים שפרצה ברצועת עזה ביוני 2007. מאז לא התכנס הפרלמנט הפלסטיני שבו יש רוב גדול לחמאס. בינואר 2010 הסתיימה כהונתו של יו"ר הרשות ושל הפרלמנט והלכה למעשה, לשניהם אין לגיטימציה חוקית.

בינתיים, יו"ר צוות המשא ומתן של אש"ף, סאיב עריקאת, הודיע היום כי הוא מתפטר מתפקידו. עריקאת כיהן בשנתיים האחרונות בתפקיד לאחר שירש את קודמו אחמד קריע (אבו עלא), אך מאז פרשת מסמכי אל-ג'זירה, הודיע עריקאת שוב ושוב כי אם יתברר שההדלפה של כ-1,600 מסמכים לערוץ הקטארי בוצעה ממשרדו הוא יתפטר מתפקידו.

בחקירה המתנהלת בימים אלה על ידי המודיעין הפלסטיני הכללי, עולה כי ההדלפות אכן הגיעו ממשרדו שבו פועלים אזרחים זרים רבים. בעבר הופעלה היחידה על ידי חברה בריטית, אולם באחרונה האו"ם הוא שמפעיל את עובדיה. טענה אחרת שהועלתה היא כי עריקאת התפטר מאחר שתפקידו אינו נחוץ מכיוון שלא מתנהל שום משא ומתן מול ישראל. לא נמסר עדין מהי תגובתו של יו"ר הרשות ואם הסכים לקבל את ההתפטרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ