הממשלה תאשר הבוקר את מינוי גנץ לרמטכ"ל

הערב יתקיים בתל אביב אירוע הפרידה מהרמטכ"ל היוצא אשכנזי. בלשכת שר הביטחון לא ידעו להשיב אם ברק יבוא לאירוע

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הממשלה תאשר הבוקר את מינויו של האלוף בני גנץ לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. בערב יקיים הצבא את אירוע הפרידה הרשמי מהרמטכ"ל ה-19 רב-אלוף גבי אשכנזי, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים וקצינים בכירים. שר הביטחון אהוד ברק טרם הודיע אמש אם בכוונתו לבוא לאירוע.

מינויו של גנץ אושר ביום חמישי בידי ועדת טירקל למינויים בכירים. בישיבת הממשלה היום לא צפויה התנגדות של שרים למינויו, לאחר שהוועדה קבעה כי אין היבטים הנוגעים לטוהר המידות העלולים להטיל צל על מינוי גנץ. טקס החילופין הרשמי בין אשכנזי לגנץ יתקיים מחר בבוקר במשרד ראש הממשלה בירושלים.

אירוע הפרידה מאשכנזי ייערך באוניברסיטת תל אביב. ברשימת המוזמנים, לצד מאות קציני צה"ל מדרגת אלוף-משנה ומעלה, גם חבריו של הרמטכ"ל. על פי התוכנית המקורית, אמור היה שר הביטחון לנאום בטקס, אולם החרפת המתיחות בינו לבין אשכנזי בשבועות האחרונים מעמידה את בואו של ברק בסימן שאלה. בלשכת השר לא ידעו אמש להשיב לשאלה אם יבוא לאירוע.

לפני עשרה ימים, בראיונות טלוויזיוניים, טען ברק כי מצא "בעיות אתיות, נורמטיביות ומקצועיות" בתפקודו של הרמטכ"ל. הוא לא פירט מאז למה כוונתו. על רקע זה, לא ברור אם ברק יוכל להיפרד מאשכנזי בדברי שבח. מנגד, אי הופעה לאירוע המרכזי של הפרידה מהרמטכ"ל תיחשב לחריגה מהכללים המקובלים במקרים כאלה.

היום ינחת בישראל ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, האדמירל מייק מאלן. מאלן, ידידו של אשכנזי, בא במיוחד לאירועי הפרידה מהרמטכ"ל הישראלי. זהו ביקורו החמישי בישראל מאז מונה לתפקיד. מאלן ייפגש כאן גם עם פרס, נתניהו, ברק וגנץ.

על חגיגות הסיום של אשכנזי מעיב ספר חדש, שיצא בסוף השבוע לחנויות (ראו תיבה בעמוד 1). ספרם של העיתונאים דן מרגלית ורונן ברגמן מנתח את פרשת הרפז ותוקף בחריפות את התנהלותו של אשכנזי, בעיקר סביב מערכת קשריו עם סגן-אלוף (במיל') בועז הרפז, המסמך המזויף והמהלכים סביב המינוי (שבוטל לבסוף) של האלוף יואב גלנט ליורשו.

דובר צה"ל סירב לשתף פעולה עם הספר ולהשיב לשאלות המחברים, בטיעון שמדובר ב"פרסום דיבתי ומגמתי, אשר מכוון לפגוע ברמטכ"ל ערב פרישתו מצה"ל". הטענות בספר יזכו בוודאי בימים הבאים להדים בכלי התקשורת, בעיצומם של טקסי הפרידה והחילופין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ