ספר חדש: בועז הרפז שימש מרגל של גבי אשכנזי אצל שר הביטחון אהוד ברק

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

סגן-אלוף (במיל') בועז הרפז שימש מרגל של הרמטכ"ל גבי אשכנזי בלשכת שר הביטחון - כך נטען בספר חדש של העיתונאים דן מרגלית ורונן ברגמן. בספר נטען כי לשכת הרמטכ"ל הפעילה ביודעין את הרפז, שהודה בזיוף מה שנודע בתחילה כמסמך גלנט, כחפרפרת בלשכתו של אהוד ברק במשך כשמונה חודשים. המחברים טוענים גם כי במשך שנים ארוכות גונן אשכנזי על הרפז, אף על פי שזה ביצע עבירות ביטחון שדה חמורות. בין היתר, טוענים מחברי הספר, שראה אור בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן, שאשכנזי לא אמר אמת לוועדה שבדקה את הסיווג הביטחוני של הרפז ב-2005. אחרי שהסיווג הביטחוני של הרפז הועלה, הוא חזר להיות שותף במערכים סודיים ביותר של צה"ל, קיבל נגישות למתקנים רגישים ושב וגרם לנזק ביטחוני חמור.

אף על פי שגורמים בכירים במוסד ובאמ"ן הזהירו שהרפז מהווה סכנה חמורה לביטחון המדינה וכי מעשיו עלולים להביא אסון, הוא נותר מקורב לאשכנזי ולאשתו והיה בקיא בנעשה בלשכת הרמטכ"ל.

מחברי הספר, "הבור", מתארים בפירוט רב את גלגוליו של מסמך הרפז. הם מגלים כי אחרי שעוזר הרמטכ"ל, אלוף-משנה ארז וינר, דיווח לרמטכ"ל על מידע שהרפז העביר אליו, הציע אשכנזי שהרפז יעלה את המידע על הכתב.

כמו כן מגלים המחברים כי אף על פי שאשכנזי טען כי מסמך הרפז הגיע לידיו בסוף אפריל 2010, המסמך שפורסם בערוץ 2 לא יכול היה להיכתב לפני ה-7 במאי 2010. אי לכך נשאלת השאלה, אם אשכנזי ראה גרסה מוקדמת של המסמך או אם החזיק בידיו כמה וכמה גרסאות שלו. כמו כן, נשאלת השאלה, מדוע הרמטכ"ל עיכב את חקירת המשטרה, בכך שלא דיווח על כך שהמסמך נמצא ברשותו מיד אחרי הפרסום בערוץ 2.

מרגלית וברגמן טוענים כי ההתנהלות השערורייתית של הרפז הובילה לסיכון חיי אדם, ואילצה את קהילת המודיעין לנקוט צעדים קיצוניים שהשפיעו קשות על המשך ביצוע של משימות חיוניות לביטחון ישראל. ואולם לטענתם, חוקרי פרשות הרפז מתקשים בפענוחן, כיוון שהם אינם מקבלים מגורמי מודיעין מידע חיוני שיוכל להבהיר את פשר הקשר בין הרפז לבין קצינים בכירים בצה"ל.

דובר צה"ל טען כי "הרמטכ"ל וצה"ל אינם מוצאים לנכון לשתף פעולה עם פרסום דיבתי ומגמתי זה, אשר מכוון לפגוע ברמטכ"ל ערב פרישתו מצה"ל ולהוציא דיבתו רעה. ברור ונהיר כי 'הספר' מונע מרוח גבית של גורמים אינטרסנטיים, והוא נכתב בחופזה על ידי כתבים שכבר הביעו את עמדתם הברורה והבלתי מאוזנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ