קצינים מצרים: השלום עם ישראל - נכס אסטרטגי

בישראל נשמו לרווחה לשמע ההודעה שלפיה הצבא המצרי יכבד את הסכם השלום, ומקווים שקציניו יסייעו ליציבות ולהבטחת הדמוקרטיה. ברק שוחח אמש עם שר ההגנה המצרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בישראל שאבו אתמול עידוד מהודעת צבא מצרים, שבה הבטיח לכבד את כל ההסכמים שעליהם חתומה המדינה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על ההודעה והגדיר את הסכם השלום הישראלי-מצרי "אבן יסוד לשלום וליציבות באזור כולו". גורמי ביטחון ישראליים הביעו תקווה שהצבא המצרי ימלא בחודשים הבאים תפקיד דומה לזה שמילא צבא טורקיה לאורך עשורים רבים, מגן המדינה - וגם מבטיח הדמוקרטיה (ובמקרה המצרי, מי שיסייע אולי להשיגה).

המחויבות של צבא מצרים לשלום הובעה באחרונה גם בשיחות של קצינים בכירים משני הצדדים. הקצינים המצרים הבהירו כי השלום עם ישראל הוא בחירה אסטרטגית. בד בבד, אמרו, יפעלו לקיום הליך מסודר של בחירות בחודשים הקרובים. עם זאת, נקודת המבט הכוללת של מערכת הביטחון הישראלית אינה אופטימית. אף שכלל לא בטוח שמצרים תיפול בידי האחים המוסלמים, אי היציבות האזורית עלולה להקרין גם על ישראל ולחייב בטווח הרחוק יותר שינויים בהיערכות צה"ל.

במצרים עצמה, נהרו אתמול עשרות אלפים לכיכר א-תחריר. היו אלה חגיגות ניצחון, שכללו יותר ריקודים ושירה ופחות מחאה נגד המשטר. אולם מארגני "מהפכת 25 בינואר", הודיעו אתמול בבוקר שבכוונתם להמשיך בהפגנות עד שימולאו דרישותיהם: ביטול מצב החירום, שחרור כל האסירים הפוליטיים ועוד. קשה לקבוע בשלב זה כיצד ינהג בהם הצבא. עם זאת, לפי דיווחים מקהיר, המחאה תתפזר והמפגינים ישובו וייפגשו בימי שישי בלבד. בינתיים, מכל רחבי העולם הערבי והמוסלמי שוגרו איחולי ברכה לעם המצרי. סוריה, תימן, כוויית ומדינות אחרות הדגישו שמדובר בעידן חדש, מבלי להזכיר שלפחות בחלקן שולטים משטרים השוללים מאזרחיהן את אותן זכויות ששלל מובארק מהמצרים.

הגדיל לעשות נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שטען כי המהפכה באיראן (שמלאו לה שלשום 32 שנים) היתה השראה למצרים ותוניסיה. ההודעה, כמו איחולי הברכה, רק ממחישים את הפחד שאחז במשטרי האזור. לאיש מהשליטים לא נותרה עוד חסינות. "ימי הזעם" שעליהם הכריזו תושבים בסוריה ובעזה אמנם הסתיימו בקול ענות חלושה, אולם ההפגנות הסוערות אתמול בתימן ובאלג'יריה, מאותתות שהמהפכה במצרים עשויה שלא להיות האחרונה באזור.

מה שנראה כתחילתו של עידן דמוקרטי יותר במזרח התיכון טומן בחובו בשורות מעורבות מבחינתה של ישראל. מצד אחד, נחלש הציר האזורי המתון שמצרים היתה בין המובילות שלו והמשטר בירדן עומד בסכנה. מצד שני, אף שבטהראן המשטר נחוש וכמעט חסר מעצורים בנכונותו להפעיל כוח ודיכוי, אולי יש כאן שמץ של תקווה גם באשר להפיכה איראנית עתידית.

חשש מדיקטטורה צבאית

לתקשורת המצרית היה אתמול יום חג. בפעם הראשונה זה עשרות שנים הוציאו העיתונים במדינה גיליונות שלא הועברו לצנזורה פוליטית מוקדמת של ידי המשטר. הכותרות הראשיות, כיאה לבוקר שאחרי הפלתו של דיקטטור ששלט במצרים במשך 30 שנה, היו דרמטיות: "העם ניצח" (א-שורוק), "העם הפיל את המשטר" (אל-אהראם), "מהפכת 25 בינואר ניצחה" (אל-גומהוריה). אבל לא היה זה ניצחון של ההמונים בלבד. הנשיא חוסני מובארק הסכים לוותר על כסאו ביום שישי בערב, בעקבות מה שמסתמן כהפיכה צבאית שקטה שבסיומה קיבלה לידיה הנהגת הצבא את סמכויותיו.

ביום חמישי האחרון, בשעה עשר בערב, עוד התעקש מובארק להעביר את סמכויותיו לידי סגנו עומר סולימאן ולא להתפטר. בכירים אמריקאים ומצרים הסבירו כי למפקדי הצבא, זו היתה נקודת ההיפוך. בוושינגטון טוענים שכבר באמצע השבוע שעבר סוכם שהסמכויות יועברו לידי הצבא, אך באותו שלב טרם הוחלט אם מובארק יעזוב גם את תפקידו או שמא יסתפק בהעברת סמכויות בלבד. כשמפקדי הצבא שמעו את תוכן נאומו של מובארק בליל חמישי וצפו בתגובה הנזעמת של ההמונים, החליטו לאיים עליו כי אם לא יעזוב, ידיחו אותו מתפקידו. בעקבות האולטימטום עזב הנשיא, וסגנו עומר סולימאן הודיע כי הסמכויות נתונות מעתה בידי "המועצה העליונה של הכוחות המזוינים" (מעין מטכ"ל-על מצרי).

הצבא כבר הבהיר אתמול איך בכוונתו לצלוח את אתגר הבוקר שלאחר המהפכה: לאט ובזהירות. דובר הצבא (שום קשר לאבי בניהו), שהקריא אתמול את "הודעה מספר 4", העביר מסר מרגיע, לא רק למצרים אלא גם ובעיקר לישראל ולקהילה הבינלאומית. הוא אמר שכל ההסכמים הבינלאומיים יכובדו, הממשלה הנוכחית תכהן כממשלת מעבר זמנית ויחלו ההכנות לבחירות. אולם, חרף צפירת ההרגעה הצבאית, רבים מאזרחי מצרים חוששים שהדיקטטורה בכיסוי אזרחי תוחלף בדיקטטורה צבאית.

הודעת הצבא אינה מבהירה מה טיב היחסים בין המועצה הצבאית בראשות שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי, לבין האיש מספר 1 במערכת האזרחית, סולימאן. אלה שני האישים החזקים ביותר במשטר מובארק, שנחשבו כמועמדים לרשת את הנשיא. אם ב-29 בינואר עוד נדמה היה שסולימאן מסומן כיורש, מסתמן כעת היפוך, ודווקא טנטאווי, כראש המערכת הצבאית, הפך לדמות הדומיננטית. אמש כבר היה זה טנטאווי שנפגש עם ראש הממשלה ושר הפנים, ודן עמם בחזרה לשגרה. טנטאווי, בן 76, נחשב לגיבור מלחמה. הוא קיבל צל"ש על תפקודו במלחמת יום הכיפורים בקרב באזור החווה הסינית. בשנים האחרונות פיתח קשרים טובים עם מערכת הביטחון הישראלית. אתמול שוחח בטלפון עם שר הביטחון, אהוד ברק. לא נמסר מה נאמר בשיחה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ