עמירה הס | מס' 5 בתור

עד כמה יכולה המשטרה הפלסטינית לפעול נגד עמה, בתנאים של כיבוש? זו שאלה שמעלה גם ראש הכוח האירופי שמאמן את משטרת הרשות

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

הטור בשבוע שעבר ("פיזור בניחוח צרפתי") הוליד ביקור במשרדי ה-EUPOL COPPS כוח המשימה האירופי שמאמן את המשטרה הפלסטינית האזרחית. היוזמה באה מהם, והניחוח, התברר, הוא הבושם של ז'אן פול גוטיה.

ז'אן פרדריק מרטין, אחד משני המאמנים הצרפתיים של הכוח המשטרתי המיוחד ("אנטי התפרעויות") טרח לציין עובדה זאת לאחר שהראה לי מצגת שלמה של עקרונות ושיטות פעולה שהדריכו אותו ואת עמיתו בחיבור תוכנית האימונים (כולל זכויות אדם והתפתחות היסטורית של המושג מאז המגנה כרטה). באותה נימה תכליתית שבה פירט טכניקות פיזור לא קטלניות, הוא נגע בצווארון חולצתו ודיווח מהו הבושם שבו הוא משתמש.

כאשר יסודות שמחוץ למשטרה האזרחית (בעיקר המוחאבראת והביטחון המסכל - שמשולבים הדוקות בתנועת השלטון, הפתח), מתערבים בפעולות משטרתיות רגילות, זה למורת רוחה של המשטרה הפלסטינית ושל כוח המשימה האירופי. כך ניתן לי להבין באותו ביקור. "אני עובד עם המשטרה האזרחית, שמונה 7,700 שוטרים", אמר הנריק מאלמקוויסט השוודי, ראש המשלחת, משפטן במקצועו. 1,300 מהם מוצבים בכוח המשטרתי המיוחד. יחד עם ששת המנגנונים האחרים יש כ-35 אלף אנשי ביטחון פלסטינים בגדה, הוא אמר. (כ-10 אלפים מהם ב"צבא דייטון" - הביטחון הלאומי, שבאחריות ארה"ב).

"העובדה שיש כמה מנגנוני ביטחון אינה בהכרח גורם מקל. כשאנחנו מבררים את מה שאת, למשל, בודקת (פיזור הפגנה) - קשה לדעת מי האחראי בשטח. המשטרה או מנגנון אחר? אחריות שחולקים היא העדר אחריות. הייתי מעדיף שהמשטרה האזרחית תהיה המנגנון העיקרי, ואם הם זקוקים לתמיכה - שיבקשו אותה.... התנהגות שלילית של אחד מהמנגנונים האחרים (בעת פיזור אלים של הפגנות או אסיפות פומביות, כפי שכבר אירע - ע"ה) תגלוש אל המשטרה האזרחית, גם אם אנשיה התנהגו טוב יותר מאחרים. עקרונית (הדרג המדיני ברשות הפלסטינית - ע"ה) יכול לקבוע במדויק את הגבולות - איפה פועלת המשטרה ואיפה פועלים המנגנונים האחרים".

והאם יש הבדל באימון משום שמדובר במשטרה תחת כיבוש, ולא משטרה במשטר ריבוני?

"לא וכן. לא - כי האימון נעשה כבכל מקום אחר. וכן - משום שכל דבר שאנו עושים נעשה באישור מדינת ישראל, הכנסת כל ציוד כפופה לתיאום עם מתאם הפעולות בשטחים. כמו כן, הכוח המשטרתי פועל תחת התכנות המנטלי של חיים תחת כיבוש. המציאות בשטח משפיעה על האופן שבו הם רואים את העתיד. כשאני פוגש את עמיתי, ראש המשטרה הפלסטינית, למשל, הוא באמת ובתמים מודאג מהעדר ויתורים (ישראליים). העדר ויתורים יוצר בעיות בהחדרת מוטיבציה לכוח שלו במילוי המשימה של שמירה על חוק וסדר... כרגע נראה לי שהם אינם מושפעים מדאגות פוליטיות. אם ישנה פקודה הם ימלאו אותה באופן מקצועי. אך תמיד קיימת השאלה כמה אפשר לדחוף, כמה אפשר לדרוש מהם לפעול נגד עמם - אם אין שום התקדמות בתהליך השלום.

"ישנו יסוד אחר - ה"פיקניקים" של הצבא לתוך רמאללה ואזורים אחרים. פקיד ישראלי רם דרג השתמש במלה זו "פיקניק", על אף ש"פלישה" היא מונח הולם יותר. שני ג'יפים שנכנסים לרמאללה או שטח אי אחר משפיעים מאוד על המשטרה הפלסטינית. כל אחד יכול לבוא בג'יפ ובדגל ולהכריז מי בעצם הוא בעל השליטה. ביקשתי מגורמים ישראלים רמי דרג להימנע מנוהג זה, כי יש לו השפעה הרסנית על מצב הרוח של המשטרה. נאמר לי שתמיד יש לכך סיבה מוצדקת, שזה נעשה בעקבות בחינה מדוקדקת של המצב".

יש לך מושג מהם שיעורי הפשיעה?

"אנחנו מקבלים סטטיסטיקה. אין לי דרך לדעת עד כמה הנתונים אמינים - אבל הם משקפים משהו שאני מתרשם ממנו בדרכים שונות: ששיעור הפשיעה מאוד נמוך. כפי שאופייני לחברה שבה הבסיס המשפחתי-חמולתי חזק מאוד, ושהיא עדיין סגורה - אנשים לא נעים במעגלים גדולים, הפשיעה אינה אנונימית. מזכיר את אירופה לפני 40-50 שנה".

והאם אתם לוקחים בחשבון שזו חברה עם מסורות משלה לטפל בפשיעה, כמו שיטות "גישור" שהיום גם במערב מתחילים לחזור אליהן?

"לא. אבל אולי זו טעות שיש לדון בה. האם הקהילה הבינלאומית פועלת כראוי כשהיא אינה תומכת במסורות כאלו, ובמקום זאת בונה מוסד-מראה למוסדות באירופה, ארה"ב או ישראל?

נציגי הרשות הפלסטינית העלו סוגיה זו באוזניכם?

"לא".

נ.ב. ביום שישי בערב, כשהוכרז על התפטרותו הסופית של חוסני מובארק, התקבצו כמה מאות פלסטינים בכיכר אל-מנארה כדי להפגין את התפעלותם מהמהפכה המצרית. קומץ קטן מאוד של אנשי המשטרה הפלסטינית עמד מן הצד ולא התערב. "2 משטרים הלכו, עכשיו תורם של עוד 20", קרא אחד מהשלטים. "אנחנו מס' 5 בתור", אמר מישהו בטלפון הנייד. מיגור הכיבוש הישראלי יקרה אחר כך, הסביר. בין קולות הצהלה לא הצלחתי לשמוע אם המספר כולל כבר את מצרים ותוניסיה, או לא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ