לאחר 18 שנה: אולמרט החזיר את ההלוואה

כך נחשף במכתב ששלחו באי כוחו של רה"מ לשעבר בתגובה לדברי פרקליט המדינה שהגדיר את פרשת ההלוואה בראיון ל"הארץ" כ"שערורייה"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט החזיר לפני מספר חודשים הלוואה שנטל לפני 18 שנה מידידו איש העסקים האמריקאי ג'ו אלמליח. כך מסרו היום (ראשון) באי כוחו, עורכי הדין אלי זוהר ונבות תל צור. פרשת ההלוואה נחשפה במוסף "הארץ" ביולי 2008. באי כוחו של אולמרט מסרו את הפרטים בתגובה לדברי פרקליט המדינה משה לדור בראיון ל"הארץ" במהלך סוף השבוע, שבו הגדיר את פרשת ההלוואה כ"שערורייה". עורכי הדין טענו כי הדברים שפורסמו פגעו קשות באולמרט.

בשלהי 1992 העביר אלמליח סכום של 75,000 דולר לאולמרט בזמן שזה כיהן כח"כ והתמודד על ראשות העיר ירושלים. בשנים אלה שימש אלמליח כבעל הבית המרכזי במספר חברות לקידוחי נפט, שמניותיהן שגשגו בצורה חסרת תקדים הודות לציפיות שטיפחו המשקיעים עד שהקידוחים, בכל פעם מחדש, העלו חרס. ההטבות שמשך אלמליח מהחברות הציבוריות נתקלו בביקורת קשה מחלק מכתבי העיתונות הכלכלית. בין אולמרט לבין אלמליח שררה מערכת יחסים ידידותית: אולמרט מונה כדירקטור באחת החברות של אלמליח, ואיש העסקים חובב האמנות סיפר בעבר כי יש באוספו 15 ציורים פרי מכחולה של עליזה אולמרט.

במארס 2003 פנה מבקר המדינה דאז, השופט בדימוס אליעזר גולדברג אל אולמרט, וביקש ממנו שיגיש לו הצהרת הון כפי שמתחייב מכל שר. אולמרט, שמונה זמן קצר לפני כן לתפקיד ממלא מקום ראש הממשלה ושר התעשייה והמסחר, מסר לגולדברג כי עשר שנים לפני כן קיבל מאלמליח את ההלוואה השמנה אך הוא לא ציין פרטים הנוגעים למועד פירעונה. המבקר פנה לאולמרט שוב וביקש ממנו פרטים נוספים על תנאי הלוואה, עיסוקיו של אלמליח ומידת הקרבה שלו לאולמרט.

במהלך 2004 נוהלה התכתבות בין אולמרט לבין השופט גולדברג ובסופה מסר אולמרט למשרד המבקר את הפרטים הנחוצים. בדיאלוג הארוך ביניהם השיב אולמרט לגולדברג שהוא מתכוון להחזיר את ההלוואה לאלמליח כשיתאפשר לו. אלמליח, הובהר למבקר, מעולם לא דרש את כספו בחזרה. בסופו של דבר ובעקבות דרישתו של המבקר, חתם אולמרט על הסכם עם אלמליח ולפיו הוא מתחייב להחזיר לו את ההלוואה בינואר 2009, כ-16 שנה לאחר שניתנה.

בכתב האישום שהוגש נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים נטען בין השאר כי אולמרט הסתיר מהמבקר את העובדה כי הוא קיבל מאלמליח ב-98' סכום נוסף של 100,000 דולרים שהופקד בחשבונו הפרטי של ראש הממשלה לשעבר. "הנאשם עשה זאת בכוונה להונות את המבקר ולהסתיר ממנו את טיבם האמיתי של יחסיו עם אלמליח" נכתב בכתב האישום.

ביום שישי האחרון, בראיון מיוחד למוסף "הארץ", כינה פרקליט המדינה לדור את פרשת ההלוואה הראשונה שקיבל אולמרט (ושלא נכללת בכתב האישום נגדו) כ"שערורייה" וטען כי "הוא לא מכיר הלוואה כזו". לדור הוסיף כי ההלוואה לא הוחזרה. "הארץ" פנה לדוברו של אולמרט אמיר דן בעקבות הדברים וביקש את תגובתו לאופן המחמיר בו התייחס לדור להלוואה מאלמליח. הדובר בחר שלא להתייחס לעניין.

אלא שהיום שלחו באי כוחו של אולמרט מכתב ללדור ולעיתון "הארץ" ובו נטען כי דבריו של פרקליט המדינה "פוגעים קשות בשמו הטוב של אולמרט" וזאת כיוון שההלוואה הוחזרה במלואה ביולי האחרון ודבר ההחזר דווח למבקר המדינה ולבית המשפט. "יש באמירת הדברים שפורטו לעיל משום חומרה יתרה בנסיבות בהן נאמרו קרי מפיו של פרקליט המדינה", הוסיפו באי כוחו של אולמרט שאף תבעו בשמו התנצלות ותשלום ל"מטרה ציבורית" שתוסכם.

הפרקליטות מסרה בתגובה כי "לפרקליטות לא ידוע שמאז סיום החקירה ופרישתו מראשות הממשלה החזיר אולמרט את 75,000 הדולרים שקיבל מאלמליח לפני 17 שנה, וגם לא ידוע על החזרת סכום נוסף של 100,000 דולרים שהועבר מאלמליח לחשבונו של אולמרט ב-1998".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ