בני גנץ ימונה הבוקר לרמטכ"ל ה-20

בתום חודשים ארוכים של אי-ודאות בצמרת צה"ל יתייצב האלוף גנץ במשרד רה"מ, יועלה לדרגת רב-אלוף ויחליף את גבי אשכנזי בלשכת הרמטכ"ל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

האלוף בני גנץ יתמנה הבוקר לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. גנץ, שיחליף את הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, יתייצב הבוקר (שני) במשרד ראש הממשלה בירושלים, שם הוא יועלה לדרגת רב-אלוף. לאחר מכן הוא יתקבל בטקס צבאי במחנה הקריה בתל אביב, שם יקבל את הפיקוד על צה"ל.

מינויו של גנץ אושר אתמול בישיבת הממשלה. המינוי אושר בצל עימות חריף בין השר מיכאל איתן לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. איתן ביקש לומר דברים על מינויו של האלוף יואב גלנט, שבוטל, ומצא את עצמו סופג ביקורת מנתניהו וברק. "לא מקובלות עליי מלים כמו מאפיונר, זה לא במקום", אמר נתניהו, שהתייחס לאמירתו של איתן בעת ההחלטה למנות את גלנט, שלפיה גלנט נהג כמאפיונר בפרשת הקרקעות. ברק הוסיף כי לא מקובלים עליו "הטון והלהט של מיקי, זה מתאים לדברים שהולכים אתם למשטרה". "אתה מעיר לי על הסגנון?", ענה איתן לברק, "אתה האיש עם הסגנון הכי מכוער בישראל".

בני גנץ, אתמול. תצלום: תומר אפלבאום

ואולם, למרות העימות, אישרה הממשלה את מינויו של גנץ, כשגם השר איתן מצביע בעד. ראש הממשלה אמר לאחר האישור המינוי, כי "האלוף בני גנץ הוא קצין מצטיין ומפקד מנוסה. הניסיון שלו הוא רב גם בתחום המבצעי וגם בתחום הארגוני. הוא ניחן בכל התכונות הדרושות להיות מפקד מעולה של צבא ההגנה לישראל. המינוי הזה יבסס את יציבותו של צה"ל, שהיא חשובה תמיד, אבל היא חשובה במיוחד בעת הזאת של זעזועים עמוקים שפוקדים את אזורנו. צה"ל הוא צבא העם שמחזיק את קיומנו כאן. לממשלה אחריות עליונה להגן על הציבור ולהבטיח את עתיד העם וצה"ל הוא הזרוע הביצועית החשובה שלה".

שר הביטחון אהוד ברק הוסיף כי "האלוף גנץ היה איש שטיפל בנושאים היותר חשובים וחשאיים כסגן רמטכ"ל. כמו כן, עסק בתוכנית העבודה של צה"ל בשנים האחרונות. האלוף גנץ מוכשר, עתיר ניסיון, מקובל על האלופים, ביצע תפקידים מבצעיים ותפקידי מטה בהצלחה רבה, ואני בטוח שיניע את צה"ל ליעדים הבאים. אנו מצדיעים היום גם לאלוף יואב גלנט, ומאחלים דרך צלחה לרא"ל גבי אשכנזי", סיכם.

כמה שעות לאחר ישיבת הממשלה, בשעות הערב, התקיים אירוע הפרידה הרשמי של צה"ל מהרמטכ"ל אשכנזי . האירוע נערך באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות ראשי המדינה ומאות קצינים בכירים. שר הביטחון, שעד אתמול לא היה ברור אם יופיע באירוע לנוכח יחסיו המעורערים עם אשכנזי, התייצב נטול עניבה ואף נשא דברים. "זהו ערב של פרידה, לא חשבון נפש", אמר ברק, כשאשכנזי מקשיב בשפתיים חשוקות וכשחיוך מריר על פניו. ברק, שהקפיד לא לדבר על אשכנזי ברמה הערכית, דיבר בעיקר על תפקידים שאשכנזי ביצע בעבר, במלחמת לבנון הראשונה ולאחר מכן בפיקוד צפון, עת ברק היה קצין בכיר ממנו. שר הביטחון אמר שלכל התפקידים "גבי הביא אתו את הניסיון והכישורים שצבר לאורך כל הדרך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ