בטקס הפרידה מאשכנזי: גם התולעת האיראנית והכור הסורי

הסרטון המפתיע על כהונת אשכנזי

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

המסכת על פועלו של רב-אלוף גבי אשכנזי כללה סרטון תדמית שסיכם את כהונתו, סיכום שלא פסח על מבצעים חשאיים. לצד הדברים שנשא ראש השב"כ יובל דיסקין על מבצעים מיוחדים, הוזכרו בסרטון גם שני מבצעים שזכו לתהודה עולמית, אבל ישראל מעולם לא לקחה עליהם אחריות.

המבצע הראשון היה התקיפה של הכור הגרעיני הסורי, לפני שלוש שנים וחצי. על פי מקורות זרים, מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי תקפו והשמידו כור גרעיני שנבנה בסיוע צפון קוריאני. המבצע השני היה החבלה במתקני העשרת האורניום האיראניים בשנה שעברה באמצעות וירוס המחשבים "סטוקסנט".

תולעת המחשבים הביאה להשבתתם של מאות צנטריפוגות, וגרמה לפגיעה משמעותית בתוכנית הגרעין של המשטר האיראני. גם במקרה הזה העריכו מומחים למחשבים בעולם שאת הפעולה יכלה לבצע רק ישות מדינתית, ישות בעלת יכולת טכנולוגית דומה לזו של ישראל או ארה"ב.

שני המבצעים המיוחדים אמנם נכללו בסרט על תקופת כהונתו של אשכנזי, אבל לא נאמר לגביהם מלה מצד גורם ישראלי רשמי. בסרטון הובאו קטעים מתוך חדשות ערוץ 2, שבהם הועלתה השאלה: האם מדובר בפעולה ישראלית. מיד לאחר הקטע על וירוס המחשבים הוקרן סרטון ברכה של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שבא אף הוא לטקס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ