שיחת היום | "רונן ברגמן, אתה טוען שהרמטכ"ל אשכנזי שקרן?"

מחבר הספר "הבור" - יחד עם דן מרגלית - טוען כי "התחננו ממש שדובר צה"ל יאפשר לנו להיפגש עם גורמים שונים, בהם הרמטכ"ל"

מרב מיכאלי
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
שיחת היום

רונן ברגמן, מ"ידיעות אחרונות" ומנחה "ערב חדש" בטלוויזיה החינוכית, כתב יחד עם עמיתו לתכנית, דן מרגלית, עיתונאי ב"ישראל היום", את "הבור", ספר השופך אור על המלחמה בין שר הביטחון אהוד ברק לבין הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ועל הקשרים הענפים בין אשכנזי ובועז הרפז, החשוד בזיוף "מסמך גלנט", כפי שפורסם אתמול ב"הארץ" על ידי ארי שביט.

יש נגדכם הרבה טענות מאז הפרסום אתמול בבוקר.

"שלחנו לדובר צה"ל 70 שאלות, אחרי ששוחחתי עם רל"ש הרמטכ"ל ודני (מרגלית) שוחח עם הרמטכ"ל עצמו. הוא סירב לענות. התחננו ממש שהוא יאפשר לנו להיפגש עם גורמים שונים, ביניהם עם הרמטכ"ל, גם זה לא. קיבלנו תגובה שהיא כולה הוצאת דיבה נגדנו, ולמרות זאת, הכנסנו אותה לספר".

מי עושה את הספין?

"דובר צה"ל, אנשים שקשורים אליו. לפני חודשיים, הרמטכ"ל פנה לשב"כ ודרש לחקור עיתונאים שחוקרים את הפרשות האלה, בטענה שהם מחזיקים בחומרים, בהגדרתו של דובר צה"ל - 'מליבת הסוד'. כלומר, אנחנו לא נוגעים בתחקיר שעוסק בקשריו של הרמטכ"ל עם בועז הרפז אלא פוגעים בבטחון המדינה. כשהוא קיבל תשובה שלילית מהשב"כ, הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה ואמר לפשוט על בתי העיתונאים, לקחת מהם את החומר, לפעול נגד המקורות שלהם. מטרת הדברים היתה לעצור את התחקיר שעליו מתבסס הספר. אני מוכרח להגיד בצער, שחלקית המהלך הזה אפילו הצליח. לשמחתי, גם יש מספיק כדי לתאר את ההתרחשות המאד קשה שהיתה פה בשנה-שנתיים האחרונות".

אתם משווים בין הגנתו על הרפז, לבין דרישתו להחמיר עם אורי בלאו מ"הארץ" וענת קם לגבי חשיפת המסמכים.

"מה שוודאי נכון זה שדווקא הרמטכ"ל, שניסה לצייר עצמו כרודף טוהר המידות שמקפיד על קלה כבחמורה, כשזה מגיע לאנשים הקרובים אליו יש דין אחר! הרפז, שביצע עברות חמורות מאד שפגעו פגיעה קשה בבטחון המדינה - אני פשוט לא יכול לדבר אבל הביטחון של כולנו נפגע והכיס של המדינה נפגע בסכומי עתק בגלל הדברים שבועז הרפז עשה".

ואתם טוענים שאשכנזי ידע על זה.

"עד שלב מסוים בוודאי ידע, כי הוא הגן עליו בוועדות!".

כלומר, שיקר ביודעין.

"בשב"כ, אשכנזי אומר בעדותו כאילו שהופעל פוליגרף בחקירה נגד בועז הרפז. אבל זה לא נכון. אגב, עד היום הוא מסרב לעבור פוליגרף. לא אמרתי שהוא שיקר ביודעין. אשכנזי אומר, כדי להסביר למה אמר לא-אמת בשב"כ: אני לא ידעתי, בועז הרפז סידר אותי, הטעה אותי, אני האמנתי לבועז הרפז. אני לא יודע מה יותר גרוע - שסגן רמטכ"ל או מנכ"ל משרד ביטחון, נוכל מצליח להוליך אותו באף, או שהוא משקר ביודעין. שתיהן נוראיות".

האופציה שהוא הולך שולל פחות סבירה לאור טענתכם שהרפז היה חבר במטה קטן עם אשתו של אשכנזי ושני עיתונאים בכירים.

"אין מחלוקת שהרפז סייע ללשכת הרמטכ"ל בכל מיני נושאים, ולשכת הרמטכ"ל בעצם מודה שהוא הופעל בתור מרגל בלשכת שר הביטחון מתחילת 2010".

מה המשמעות של מרגל בלשכת שר הביטחון?

"התשובה של לשכת הרמטכ"ל: בועז הרפז הופיע אצלנו ואומר שמע, רוצים לעשות לך דברים נוראים בלשכת שר הביטחון. ואז באמת מצליח להביא מידע מדהים מתוך לשכת שר הביטחון. ואני שואל דבר פשוט: איך קורה שבא בן אדם, מציע את עצמו להיות מרגל בלשכת שר הביטחון, ואף אחד לא מפסיק את זה? בא פעם אחת, בסדר. שלח אותו למשטרה, לפצ"ר, שלח אותו ליועץ המשפטי לממשלה. אבל איך זה לשכת הרמטכ"ל עושה דבר כזה? הרי זו קריאת תיגר על הדרג המדיני. וזה, כשאני מקבל את גרסת הרמטכ"ל כמו שהיא".

הרפז היה בקשר עם מישהו מאנשי לשכת ברק?

"לקחתי את גרסת אשכנזי כגרסת אמת. אני גם יודע שבלשכת ברק סימנו חשוד מסוים שהעביר מידע להרפז".

גם לשכת ברק יוצאת רע מהתיאור.

"לשכת ברק חטאה בדברים אחרים ואני גם לא רוצה לשפוט את הדברים ערכית. מה שבטוח זה שלשכת הרמטכ"ל מפעילה מרגל אצל ברק, והיא כלי האינקובציה למסמך כוזב שמטרתו לפגוע במינוי הרמטכ"ל ה-20. אחר כך המסמך מוצא את דרכו לתקשורת, כשבדרך הרמטכ"ל ואנשיו מוסרים גרסאות סותרות, שכשאתה מעמיד אותן על קו הזמן או מול גרסאות של אנשים אחרים אתה מבין שמשהו פה לא מסתדר, הגרסאות לא תואמות, כלומר מישהו פה משקר".

מדבריך משתמע שאבי בניהו הוא פחות דובר צה"ל ויותר דובר גבי אשכנזי.

"אבי בניהו, שהוא אולי מבריק הדוברים בישראל, עשה דבר שלא ייעשה: הוא רתם את עצמו באופן מלא לשירותו של אדם אחד כשהוא צריך לשרת צבא שלם ומערכת ביטחון שלמה. אני יכול להגיד לך שהיו בינינו עימותים חריפים מאד כשבניהו ניסה למנוע קודם את פרסום הכתבה ב'ידיעות אחרונות' ועכשיו את הספר. בניהו השתמש בהם בכל טריק: גם לדחות, להפחיד, גם להעליב, גם לשקר בלי הפסקה כדי למנוע את פרסום הדברים שבספר".

לשקר בלי הפסקה?

"לשקר בלי הפסקה. הוא כל הזמן יוצא מנקודת הנחה שאתה יודע פחות, וכשהוא רוצה להפחיד הוא דופק על השולחן וצועק למזכירה שלא באמת יושבת שם: 'תשיגי לי את...!'".

מדובר צה"ל נמסר: "מדובר בפרסום מגמתי עם חשש לדיבתי, שמכוון לפגוע ברמטכ"ל ערב פרישתו מצה"ל ולהוציא דיבתו רעה. זה ספר 'מטעם' שנכתב בחופזה ע"י שני אנשים שעמדתם ידועה מזמן והם נוקטים צד באופן אובססיבי, במאבק להכפשת שמו של רא"ל אשכנזי, ומונעים מרוח גבית של גורמים אינטרסנטיים. אנו מביעים שאט נפש ותמיהה מפרסום שערורייתי זה ומעיתויו התמוה".

תא"ל בניהו מסר: "יושרי, אמינותי ורמתי המקצועית מתפרשים על פני עשרות שנים בכל תפקידי בעיתונות, בצה"ל ובמערכת הביטחון. ד"ר רונן ברגמן צעיר מדי בניסיונו ובמקצועו על מנת שישים עצמו שופט בענייני. ברגמן מנסה לתאר עצמו כלוחם למען חופש העיתונות, אך האמת היא שרק פעם אחת יצא לנו להחליף דברים בעניין הספר, אולי פעמיים ולא מעבר כך. על כן אני קובע שלברגמן אין כל בעיה להשתמש בסילופים ובחצאי אמיתות על מנת לקדם מה שהוא מכנה ספר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ