19 בתי כנסת חדשים בשכונת הר חומה

התהליכים שמתרחשים בהר חומה בשנים האחרונות גורמים לפקפק בעתידה כשכונה פתוחה גם לחילונים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ועדת הקצאות למבני ציבור בעיריית ירושלים צפויה לאשר היום את הקמתם של לא פחות מ-19 בתי כנסת בשכונת הר חומה שבדרום העיר. מקורות בעירייה ובשכונה אומרים כי בכך יקיץ הקץ על הר חומה כשכונה פלורליסטית, ובעתיד תהיה הר חומה שכונה דתית-חרדית בלבד. בעירייה טוענים כי מדובר בתיקון עוול לתושבים הדתיים בשכונה.

בהר חומה, שהוקמה בסוף שנות ה-90, מתגוררים כיום כ-30,000 איש ואלפי יחידות דיור חדשות מתוכננות להיבנות בה בשנים הקרובות. אך תוכניות הבינוי עלולות להתעכב בשל התנגדות בינלאומית להרחבת השכונה, הנמצאת מעבר לקו הירוק. כיום קצת יותר ממחצית מתושבי השכונה חילונים. השאר דתיים, שחלקם הגדול מוגדרים כ"חרד"לים", כלומר דתיים לאומיים אדוקים מהרגיל שבחלק מאורחות חייהם דומים לחרדים. בירושלים יש הרואים בשכונה מעין "עיר בירה" של הציבור החרד"לי. כך, למשל, כעת מוקם בשכונה מבנה הקבע של ישיבת הר המור, שנחשבת לאחת מהישיבות החרד"ליות המובהקות. בישיבה אמורים ללמוד 1,000 תלמידים.

השכונה, על פי תוכניות העירייה, אמורה לשמור גם בעתיד על אופי פלורליסטי ולהפוך ליעד מגורים אטרקטיבי בעבור זוגות צעירים חילונים, שיוכלו לרכוש בשכונה דירה במחיר זול יחסית לשכונות מרכז העיר. אולם התהליכים שמתרחשים בהר חומה בשנים האחרונות גורמים לפקפק בעתידה כשכונה פתוחה גם לחילונים. היום אמורה ועדת ההקצאות העירונית לאשר את הקמתם של 19 בתי כנסת חדשים בשכונה. בסמוך לחלקם אמורים להיבנות מקווי טהרה ומוסדות דת נוספים. בחלק מהמקרים מדובר על הקמת בתי כנסת למניינים שכבר פועלים באתרים לא מוסדרים כמו דירות, חנויות ואפילו חניות תת-קרקעיות.

אישור בתי הכנסת מצטרף לבחירות למינהל הקהילתי בשכונה, שהתקיימו לפני כחודשיים וחצי ובהן גרף הגוש הדתי ניצחון מובהק. כל תשעת נציגי הציבור במינהל דתיים, שישה מהם "חרד"לים". אף אשה לא הצליחה להיבחר למינהל הקהילתי. מני כץ, מנהל המינהל הקהילתי אמר בתגובה לדברים כי אישור בתי הכנסת הוא סוף של תהליך ארוך שנמשך ארבע שנים שבא לענות על צורך אמיתי של התושבים הדתיים בשכונה.

מעיריית ירושלים נמסר כי "בשכונה נמצאים כיום שני בית כנסת רשמיים בלבד. בעקבות תלונות חוזרות של תושבים על צפיפות וחוסר נעימות בזמן התפילות וכן על קיומם של מנייני תפילה רבים במקומות כמו חניונים תת-קרקעיים וגני ילדים, נענתה העירייה לבקשות התושבים להסדרת מקומות תפילה ראויים לתושבי השכונה. בתוך כך העירייה אינה רואה בהקמת בתי הכנסת שינוי אופי השכונה כיוון שהקמת מבנים אלה נועדה בראש ובראשונה להסדיר מצב קיים ולצמצם פער שקיים זמן רב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ